چه عواملی باعث خودباختگي می شود/ روش فرعون برای اطاعت پذیر کردن مردم

خودباختگي علل و زمینه های زیادی می تواند داشته باشد که از جمله نابساماني هاي اقتصادي و سياسي است، چرا که آنها كه وضعيت نابسامان كشور خود را با كشورهاي پيشرفته مقايسه مي كنند دچار خودباختگي مي شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر، خودباختگي به معني رها كردن خود آگاهي فرهنگي خويش و كسب خود آگاهي فرهنگي بيگانه كه از دو پديده اساسي ناشي مي گردد؛ یکی برون گرايي مفرطي كه افراد خود باخته دارند و آنها فقط به ظاهر متمدن و نكات مثبت كشورهاي پيشرفته توجه دارند و دوم ضعف و ناتواني به جهت در نظر نگرفتن كمالات و نكات مثبت خود. اين دو پديده موجب مي شود كه انسان خود را در بيرون از خود ببيند و خود كم بيني خود را با امتيازات ديگران جبران نمايد. در اينجا به اختصار به عوامل خود باختگي مي پردازيم.

- شخصيت زدگي
با اينكه شخصيت هاي علمي و فرهنگي در رشد و شكوفايي انسانها نقش زيادي دارند، اما گاهي در حد توجه افراطي به آنها قدرت تفكر و انديشه مستقل از انسان سلب مي شود و آوازه اين شخصيت ها چنان عده اي را مبهوت مي كند كه انسان قدرت تفكر مستقل را ندارد. قرآن اين عامل خود باختگي را از زبان گمراهان نقل مي كند: "پروردگارا! ما از روسا و بزرگان خود اطاعت كرديم و آنها ما را گمراه ساختند".

اين دسته از مردم نمي توانند رهروان سعادت باشند چون تار و پودشان از آن شخصيت هاي فاسد گرفته شده و اعتماد به نفس ندارند، لذا آنها قدرت انتخاب ندارند و امروزه متاسفانه اين ابتلا و بيماري در جهان بسيار است. اسلام اين نوع رفتار را شديدا محكوم مي كند. وقتي مسلمين مي خواهند از رسول خدا(ص) برداشت ديگري داشته باشند، مي فرمايد؛ "بگو من بشري هستم همچون شما امتيازم اين است كه به من وحي مي شود".

- شكست ها
زندگي همچون نبرد در ميدان جنگ است كه گروهي پيروز و گروهي شكست مي خورند و گاهي در اثر اين شكست ها حالت بي ثباتي و تزلزل در ميان افراد ايجاد مي شود، مثل مردود شدن، اخراج از مدرسه و يا از كار و مقام بر كنار شدن.

- نابساماني ها
يكي ديگر از مينه هاي خودباختگي نابساماني هاي اقتصادي و سياسي است. آنها كه وضعيت نابسامان كشور خود را با كشورهاي پيشرفته مقايسه مي كنند دچار خودباختگي مي شوند؛ همچون سربازي كه روحيه خود را از دست داده و نمي تواند از موقعيت سنگر و اسلحه خود استفاده كند در داخل كشور نيز برخي از جوانان وقتي به كمبودهاي خود نگاه مي كنند ديگر توانايي آن را ندارند كه از نيروها و استعدادهاي خود به درستي استفاده نمايند.

- خودقهرمان بيني
با اين كه خودباوري به معناي صحيح يكي از ارزش هاي اسلامي انساني و از نيازهاي جوانان است. جوان عدالت، آزادي و شجاعت را دوست دارد و آرزو دارد كه خود قهرمان شجاعت و آزادي و عدالت باشد تا بدين وسيله بتواند مقبوليت اجتماعي پيدا كند. اما الگوهاي منفي غربی که از طريق فيلم و كتاب و رسانه هاي گروهي به جوانان القا می شوند مانع خودباوری جوانان است. به طوري كه جوانان فكر كنند اين خود واقعي آنهاست. بسياري از جوانان براي مشهور شدن و قهرمان شدن، ديوانه وار دست به احمقانه ترين و زشت ترين اعمال مي زنند تا بتوانند اين نياز كاذب خود را تامين كنند. همچون استفاده از آرايش ها و لباس هاي غربي، اعتياد، مدگرايي، تقليد و پيروي كوركورانه از فرهنگ مبتذل و فاسد غرب.

-تلقين
يكي از عوامل خودباختگي، تلقين است كه در كودكي توسط پدر و مادر و در نوجواني توسط معلم و در سنين جواني به وسيله تبليغات سو انجام مي شود. همان گونه كه فرعون نسبت به بني اسرائيل چنين مي كرد. قرآن مي فرمايد؛ او قوم خود را تحقير كرد پس از او اطاعت كردند.

اصولا راه و رسم همه حكومت هاي جبار و فاسد اين است كه براي ادامه حيات ننگين خود مردم را از فكر و انديشه در سطح پاييني نگه دارند و با انواع وسايل آنها را تحميق كنند و آنها را در يك حال بي خبري از واقعيت فرو برند و ارزش هاي دروغين را جانشين ارزش هاي راستين كنند، چرا كه بيداري و آگاهي و رشد ملت ها بزرگترين دشمن حكومت هاي خودكامه است. اين شيوه فرعوني يعني استخفاف ملت ها با شدت هر چه تمامتر در عصر و زمان ما بر همه جوامع فاسد حاكم است و لذا آنها مي كوشند با استفاده از وسايل ارتباط جمعي، مطبوعات و فرستنده هاي راديويي و تلويزيوني ملت ها را در بي خبري كامل فرو ببرند. امام خميني(ره) می فرمایند؛ يكي از دردهاي مسلمين درد غرب زدگي است. غربي ها كوشش كردند ما را از خود بيگانه كنند ما را ميان تهي كنند به ما اين طور بفمانند كه خودتان هيچ هستيد هر چه هست غرب است.

کد خبر 2137901

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =