سخنان رئیس جمهور در سازمان ملل متین و منطقی بود/ مذاكره با غرب و آمریکا ممنوعیت ذاتي ندارد

رئيس قوه قضاييه با متين و منطقي خواندن سخنان رئيس جمهور در مجمع سازمان ملل گفت: مذاكره و روابط ايران با ديگر كشورها ممنوع ذاتي نيست و آنچه موجب تاخير و يا انجام شدن برخي مذاكرات شده بود مرهون بي‌اعتمادي به صداقت در گفتار و رفتار غربي‌ها و بويژه آمريكايي ها بود.

به گزارش خبرگزاری مهر،  آيت الله آملي لاريجاني در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي اقتدار ايران اسلامي و صدور ارزش‌هاي انقلاب را مرهون فداكاري رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس دانست و گفت: در دوران دفاع مقدس ارزش‌هاي بسياري پديد آمد و ماندگار شد و بر همه ما فرض است در هر زمان و تاريخي اين ارزش‌ها را گرامي بداريم و نگذاريم كه از خاطره نسل‌هاي آينده فراموش شود. انقلاب با جنگ صادر نمي‌شود بلكه با فرهنگ عاشورايي مي‌توان آن را به جهان صادر كرد آنگونه كه در سال‌هاي گذشته شاهد بوديم.

وی ايثارگران و رزمندگان دفاع مقدس را انسان هايي پاك‌باخته و بزرگ توصيف كرد كه براي سربلندي كشور و رسيدن كشور به نقطه اوج و اقتدار از جان خود گذشتند و با اتكا بر فرهنگ عاشورايي، مشعل فروزان ايثار و شهادت را ماندگار كردند. در همين جا بر خود فرض مي‌دانيم كه از همه نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي: سپاه پاسداران، ارتش، بسيج و ساير نيروهاي مسلح كه با صلابت در دوران دفاع مقدس ايستادند و براي ملت و نظام اسلامي سرفرازي و اقتدار خريدند، تشكر كنيم.

رئيس قوه قضاييه تاكيد كرد: متاسفانه در دوران اصلاحات عده‌اي به دنبال تهي كردن جامعه از اين ارزش‌ها بودند كه اين تفكر ظلم عظيمي به مردم و فرهنگ اين كشور و شهدا، ايثارگران و خانواده آنان بود و اميدواريم همواره اين ارزش هاي معنوي و الهي ماندگار شود.

آيت الله آملي لاريجاني در ادامه به سخنراني رئيس جمهور كشورمان در مجمع عمومي سازمان ملل اشاره كرد و با متين و منطقي خواندن سخنان رئيس جمهور گفت: مذاكره و روابط ايران با ديگر كشورها ممنوع ذاتي نيست و آنچه موجب تاخير و يا انجام شدن برخي مذاكرات شده بود مرهون بي‌اعتمادي به صداقت در گفتار و رفتار غربي‌ها و بويژه آمريكايي ها بود.

رئيس قوه قضاييه با استناد به سخنان مقام معظم رهبري مبني بر اينكه ملت ايران سابقه خوبي از غربي‌ها و به خصوص آمريكا نديده است سخنان رئيس جمهور آمريكا در ابتداي حضور در عرصه سياسي و اجرايي آن كشور و اعمال متعاقب آن را نمونه‌اي از رفتار و گفتار غيرصادقانه آمريكايي‌ها عليه ملت و دولت ايران اعلام كرد و افزود: رئيس جمهور آمريكا در بدو ورود خود شعار تغيير سرداد و مدعي شد كه دست دوستي به طرف ملت ايران دراز مي كند اما در عمل با تحريم‌هاي بي‌سابقه، مشت آهنين خود را به مردم ايران نشان داد و اكنون ملت ايران فرصت اعتماد سازي دوباره‌اي به اوباما و دولتمردان آمريكا داده است كه بتوانند اعتماد ملت ايران را جلب كنند.

وی با تاكيد بر اينكه نظام جمهوري اسلامي ايران در صورت وجود شرايط عادلانه و عزتمند و احترام متقابل ابايي از مذاكره ندارد به سخنان رئيس جمهور آمريكا در سازمان ملل درباره رفتار عملي مسئولان ايران اشاره كرد و گفت: در واقع اين ملت ايران است كه منتظر رفتار صادقانه آمريكايي ها و غربي‌ها است و اين آنها هستند كه بايد در عمل نشان دهند كه آيا به صحبت‌هاي خود پايبند خواهند ماند و آيا دست از رفتار متخاصم و متناقض خود با ايرانيان برخواهند داشت؟

رئيس قوه قضاييه مذاكره را «در شرايط كاملاً عادلانه و متساوي و بر مبناي اعتماد عملي و تكريم متقابل» قابل اجرايي شدن دانست و تاكيد كرد: در چنين مذاكره‌اي احتمال رسيدن به نتايج مثبت وجود دارد.

آيت الله آملي لاريجاني القاي برخي رسانه هاي غربي درباره عقب‌نشيني و يا چرخش و نرمش ايران را نادرست و كذب خواند وافزود: ملت ايران در جريان غني‌سازي و استفاده از انرژي هسته‌اي حق خود را مي‌خواهد و از حق خود عقب نخواهد نشست و شرايط روزهاي اخير نشانگر پايبندي ملت و نظام اسلامي ايران به خواسته‌هاي خود و عقب‌نشيني غربي‌هاست چرا كه اهداف ملت ايران عوض نشده و گرچه ممكن است تاكتيك‌ها عوض شوند اما هيچ‌كس نمي‌تواند و حق ندارد از حقوق هسته‌اي ملت كوتاه بيايد و اميدواريم با رفتار معقول كشورهاي غربي موانع پيش روي مذاكرات برداشته شود.

رئيس دستگاه قضا در ادامه با تبريك فرا رسيدن سال تحصيلي جديد خواستار توجه جدي مسئولان به فرهنگ و ارزش‌هاي جامعه اسلامي شد و افزود: متاسفانه نوعي سيطره فرهنگي را شاهد هستيم كه با فرهنگ ديني، اخلاقي ما تناسبي ندارد و مقابله با اين وضعيت طراحي‌هاي فرهنگي برگرفته از فرهنگ ديني و انساني و اخلاقي خودي را مي طلبد.

وی با تاكيد بر اينكه نبايد در مقابل شبيخون فرهنگي دشمن نااميد شد گفت: ضروري است كه براي آموزش و تربيت كودكان و جوانان كشورمان و تمام معلمان و مربيان سرمايه‌گذاري شود.

رئيس قوه قضاييه تاكيد كرد: اگر ما بتوانيم در حيطه فيلم و سينما و داستان و هنر از فرهنگ غني و مشحون از ارزش‌هاي انساني و اخلاقي و معنوي خودمان بهره‌ بگيريم هيچ گاه دستمان در مقابل هجوم فرهنگي غرب خالي نخواهد ماند و در كنار آن با سرمايه‌گذاري در علم و دانش مي‌توان به اقتدار علمي و فرهنگي رسيد.

رئيس دستگاه قضا يكي از مهم‌ترين و محوري‌ترين رويكردهاي آموزشي و تربيتي را آشنا كردن جوانان، نوجوانان و كودكان با مفاهيم حقوقي و اجتماعي و عواقب و آسيب‌هاي گرايش به رفتارهاي نابهنجار برشمرد و تاكيد كرد: يكي از اساسي‌ترين روش‌هاي پيشگيري از وقوع جرم تفهيم عواقب كارهاي ناهنجار و مجرمانه براي افراد و خانواده‌ها و جامعه به كودكان، نوجوانان و جوانان و بالا بردن سطح آگاهي‌هاي حقوقي مردم است.

در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي بحث و بررسي در مورد اصلاحيه قانون نحوه اجراي محكوميت‌هاي مالي ادامه يافت و موادي از آن به تصويب رسيد.

کد خبر 2142925

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha