قرآن بيمه کننده جامعه اسلامي است/لزوم توجه به موسسات و خانه های قرآنی در روستاها

بندرعباس - خبرگزاری مهر: مديرکل تبليغات اسلامي هرمزگان بيان داشت: تنها چيزي که جامعه اسلامي را در برابر تهديدات دشمنان بيمه مي کند کتاب آسماني قرآن است .

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سيدشکرالله زندوي بعدازظهر سه شنبه در نشست با اعضاي اتحاديه موسسات قرآني در بندرعباس که در دفتر وي برگزار شد اظهارداشت: عليرغم فعاليت هاي انجام شده در زمينه توسعه و ترويج فرهنگ قرآني، هنوز کتاب آسماني قرآن مظلوم واقع شده است.

حجت الاسلام زندوي، قرآن را کتاب زندگي معرفي کرد و افزود: اين کتاب آسماني، راه و رسم زندگي در زمينه هاي مختلف اعم از فردي، اجتماعي را در ابعاد گوناگون ترسيم کرده است. به طور قاطع مي توان گفت هيچ کتابي پر محتواتر، مقدس تر و نوراني تر از قرآن در اين عالم وجود ندارد.

وي، وظيفه متوليان امور قرآني را وظيفه اي سنگين و خطير خواند و تصريح کرد: عدم آشنايي جوانان و نوجوانان با قرآن و ضعف در قرائت آيات اين کتاب وحي، زيبنده نظام جمهوري اسلامي نيست. اينجاست که وظيفه دستگاه ها و نهادهاي مرتبط با امور قرآني حساس و خطير مي شود و لازم است تا با همکاري و ياري يکديگر در جهت ترويج فرهنگ قرآني در جامعه تلاش کنند .

وي با بيان اينکه تنها چيزي که جامعه اسلامي را در برابر تهديدات دشمنان بيمه مي کند کتاب آسماني قرآن است ابراز داشت: نظام مقدس جمهوري اسلامي بايد در جهت توسعه و گسترش قرآن آموزي تلاش کرده و دولتمردان نيز در بحث آموزش قرآن اعتبارات لازم را اختصاص داده و با حمايت و پشتيباني از مؤسسات و خانه هاي قرآن روستايي و همچنين ارائه رهنمودهاي کاربردي گامي مؤثر در اين زمينه بردارند.

مديرکل تبليغات اسلامي هرمزگان در ادامه بر گسترش و توسعه خانه هاي قرآن روستايي به جهت گسترش و ترويج معارف قرآني تأکيد و تصريح کرد: ضروري است تا تمام روستاها داراي خانه قرآني باشند لذا بايد از روستاها و مناطق مختلف استان بازديد و سرکشي کرد و در روستاهاي فاقد خانه قرآن اين مراکز قرآني راه اندازي کرد .

حجت الاسلام زندوي تأسيس خانه هاي قرآني در روستاها و موسسات قرآني در مراکز شهري را عامل اصلي گسترش فرهنگ قرآني نام برد و ادامه داد: اين مراکز قرآني بايد مورد حمايت قرار گيرند چرا که عامل توسعه و ترويج فرهنگ و معارف قرآني در روستا و شهرها هستند.

وي نقش آموزش و پرورش در توسعه و ترويج فرهنگ قرآني مهم و بي بديل توصيف کرد و اظهار داشت: متاسفانه از ابتداي انقلاب تا کنون آموزش و پرورش که مي تواند نقشي ارزنده و بي بديل در گسترش فرهنگ قرآني بين دانش آموزان داشته باشد موفقيت چنداني نداشته و اخيرا با راه اندازي مدرسه قرآن يک مرزبندي بين قرآن و دروس ديگر ايجاد کرده که اين باز مشکلي بر مشکلات افزوده است.

مديرکل تبليغات اسلامي هرمزگان ادامه داد: آموزش و پرورش در برنامه ريزي ها بايد به گونه اي عمل کند که قرآن در کنار دروس ديگر به صورت اجباري تدريس شود اما اين کار نيازمند برنامه ريزي، تهيه متون تجريه شده، آموزش اساتيد و وقت کافي است.

حجت الاسلام زندوي گفت: آموزش و پرورش بايد به گونه اي عمل کند که در نظام 6-3-3 در شش ساله اول با روخواني و روانخواني کامل آشنايي پيدا کنند در دوره سه ساله بعد با ظرافت هاي قرآني اعم از تجويد و صوت و لحن و در دوره سه ساله آخر با مفاهيم قرآن به صورت اجمالي آشنا شوند آن وقت است که دستگاه هاي فرهنگي به جاي صرف وقت در آموزش روخواني و روانخواني نسبت به مسائل ديگر قرآن و يا با آموزش بازماندگان از تحصيل آموزش و پرورش اقدام خواهند کرد آن وقت است که مي توان نسبت به خروجي هاي آموزش و پرورش اميدوار بود و قرآن در جامعه به صورت حامل بسط و گسترش يابد.

وي براي تامين بخشي از اعتبارات برنامه هاي قرآني نسبت به راه اندازي مجمع خيرين قرآني توصيه و تاکيد کرد و در اين زمينه راهکارهايي را ارائه داد که با استقبال اعضاي اتحاديه روبه رو شد .

مديرکل تبليغات اسلامي هرمزگان قول مساعد داد اگر اتحاديه بر اساسنامه جديد فعاليت کند اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان حاضر است با تمام توان به ياري آنان آمده و مشکلات فرارو در زمينه امکانات، تجهيزات، مسائل مالي و ساختماني مرتفع کند زيرا اساسنامه مزبور نقشه راه را مشخص کرده و اختيارات لازم در زمينه فعاليت هاي قرآني به اتحاديه تنفيض کرده است.

زندوي تأکيد کرد: به منظور رفع مشکلات و تنگناهاي موجود در مؤسسات قرآني با دستگاه هاي فرهنگي و نهادهاي مرتبط با امور قرآني هماهنگي هاي لازم انجام شود .

در اين جلسه مقرر شد حداکثر تا دو ماه ديگر اتحاديه گزارش کاملي از عملکرد براساس اساسنامه جديد در جلسه اي که به همين منظور و حضور مديرکل تبليغات اسلامي هرمزگان برگزار خواهد شد ارائه دهد.

 

 

کد خبر 2146826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =