"هیس، دختران فریاد نمی زنند" نمونه شکست تابوها درباره بهداشت جنسی کودکان است

دماوند – خبرگزاری مهر: مدرس و محقق علوم رفتاری و عضو جامعه ایمن تهران با بیان اینکه تابوها در زمینه بهداشت جنسی کودکان شکسته شده، گفت: فیلم "هیس، دختران فریاد نمی زنند" نمونه ای از شکست این تابوهاست.

مصطفی فروتن در گفتگو با خبرنگار مهر با تأکید بر لزوم ارتقای سطح آموزش خانواده ها در زمینه حفظ سلامت جنسی کودکان بیان داشت: یکی از مسائل مهم در خدشه بر سلامت جنسی کودکان غفلت ناشی از فقر آموزش برخی خانواده هاست.

وی ادامه داد: آمارها در این رابطه نه تنها در ایران بلکه در همه کشورهای جهان وجود دارد، اما آنچه محدوده عمل برای سوء استفاده کنندگان را به حداقل ممکن می رساند، افزایش سطح آموزش خانواده ها در این خصوص است.

این مسئول با بیان اینکه تابوها در خصوص گفتگو پیرامون لزوم حفظ سلامت جنسی کودکان در جامعه شکسته شده، افزود: استقبال چشم گیر مردم از فیلم ارزشمند "هیس، دختران فریاد نمی زنند" ساخته پوران درخشنده، هنرمند برجسته سینما و تئاتر ایران خود نمونه ای بارز از شکست تابوها در جامعه پیرامون مسائل مربوط به بهداشت جنسی کودکان بود.

فروتن اظهار امیدواری کرد که روزی پیوستهای ایمنی نه تنها در امور فرهنگی نظیر ساخت آثار فاخر هنری و اکران فیلم های تأثیرگذار، بلکه در همه ابعاد زندگی اقشار مختلف جامعه نمود عینی پیدا کند.

تأثیرات فرهنگ غلط غذایی بر سبد خانوار بیش از تحریم هاست

فروتن با بیان اینکه تأثیرات فرهنگ غلط غذایی بر سبد خانوار بیش از تحریم هاست، اظهار داشت: به هر حال تحریم ها بر همه ابعاد زندگی مردم از جمله سبد غذایی خانوار تأثیراتی داشته، اما اثرات نامطلوب فرهنگ غلط غذایی بیش از تحریم ها بر شیوه خورد و خوراک خانواده های ایرانی دیده می شود.

وی ادامه داد: این فرهنگ بد و نیازمند به تصحیح، زمینه های لازم برای ورود خوراکی های نامناسب به سبد خانوار را فراهم می سازد، در حال حاضر گردو بعنوان منبع غذایی مملو از کلسیم به بهانه گرانی حذف می شود، حال آنکه پیتزا جای خود را در سفره خانواده های ایرانی یافته است.

این مسئول اضافه کرد: در این بین، گاه فراموش می شود که بهای خرید 250 گرم گردو با همه فایده به اندازه یک وعده پیتزا است و خانوارها همزمان با کنار گذاشتن گردو دست کم هفته ای یک وعده غذایی، پیتزا مصرف می کنند.

فروتن افزود: طی سالیان اخیر همواره گرانی بهانه ای برای از دست دادن استانداردها شمرده می شده، برخی خانواده ها گرانی را دلیل حذف لبنیات و شیر از سبد خانوار عنوان می کنند، حال آنکه همان خانواده هفته ای چند بطری بزرگ نوشابه مصرف می کند.

لمس دستاوردهای جامعه ایمن بدون شناخت لوگوی آن

مدرس و محقق علوم رفتاری و عضو جامعه ایمن تهران با اشاره ای گذرا به تاریخ شکل گیری جامعه ایمن در سطح جهانی این مجموعه اظهار داشت: جامعه ایمن برای نخستین بار از سال 1989 میلادی در استکهلم سوئد کلید خورد.

وی ادامه داد: این پروژه بین المللی در اواخر سال گذشته تهران را بعنوان بزرگترین و نخستین پایتخت حاضر در این مجموعه جهانی معرفی کرد.

این مسئول اضافه کرد: مردم شاید شناخت چندانی نسبت به لوگوی این مجموعه نداشته باشند اما به واسطه رویکردهای مدیریتی، جامعه آهسته آهسته با دستاوردهای آن آشنا می شوند.

کد خبر 2154424

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha