روابط صنعتی و تجاری تهران - تونس تقويت می شود

در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با وزیر تجارت و صنایع دستی جمهوری تونس، بر تقویت روابط صنعتی و تجاری دو کشور تاکید شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا نعمت زاده در ديدار عبدالوهاب معطر وزير تجارت و صنايع دستي جمهوري تونس گفت: در كشور ما توان طراحي، مهندسي و اجرايي پروژه ها اعم از دريايي، ساختماني و صنعتي وجود دارد.

وزير صنعت، معدن و تجارت اظهارداشت: بسياري از شركت هاي ايراني از كشورهاي همسايه تا آمريكاي لاتين فعال هستند. نعمت زاده توان مهندسي صنعت كشورمان را در زمينه هاي راهسازي، جاده سازي، سدسازي و ايجاد كارخانجات توليدي برشمرد و علاقمندي كشورمان را براي توسعه همكاريهاي ايران و تونس در اين زمنيه  اعلام كرد.

وي همچنين با تاكيد بر گسترش روابط تجاري فيمابين تصريح كرد: نوع ديگر همكاري ها مي تواند سرمايه گذاري مشترک باشد چه در كشور تونس و چه در كشور ما و در زمينه خودروسازي هم علاقمند همكاري هستيم. برگزاري نمايشگاه ها براي شناسايي محصولات و شناخت خريداران و مصرف كنندگان يكي ديگر از زمينه هاي همكاري بود كه نعمت زاده به آن اشاره كرد.

نعمت زاده گفت: كشور تونس مي تواند به عنوان دروازه و پايگاهي براي صادرات كالاهاي ايراني به كشورهاي شمال آفريقا مورد توجه قرار بگيرد و شركت در نمايشگاه هاي تخصصي شايد بتواند شناخت بيشتري به تجار و صنعتگران بدهد.

وزيرصنعت، معدن و تجارت با اشاره به برگزاري كميسيون مشترک اقتصادي سال گذشته در كشور تونس اظهارداشت: به نظر مي رسد كه بايد هر چه زودتر زمان برگزاري كميسيون مشترک اقتصادي را در تهران مشخص كنيم و سفرا نيز مي توانند در اين زمينه كمک كنند.

نعمت زاده اضافه كرد: در زمنيه صنعتي نيز كشور ما به پيشرفت هايي رسيده كه مي تواند تجارب آن در اختيار كشور تونس قرار بگيرد و تجارب اين كشور نيز در زمين صنعت توريسم مي تواند مورد استفاده كشور ما باشد.

وی با اشاره به موضوع انرژي و معادن افزود: با توجه به وجود خاک فسفات در كشور تونس اين مورد مي تواند به يک همكاري درازمدت فيمابين تبديل شود.

وزير تجارت و صنايع دستي كشور تونس نیز در این دیدار گفت: روابط بين ايران و تونس به ويژه در زمنيه اقتصادي در حد مطلوب نيست. عبدالوهاب معطر افزود: فكر مي كنم بهترين روش تقويت روابط، برقراري روابط اقتصادي و افزايش مبادلات بازرگاني و تجارب بين كشورهاست.

وي همچنين بر رفع موانع ومسائل موجود پيش روي روابط دو كشور تاكيد كرد و تاکید کرد: امروزه مبادلات بازرگاني ما با جهان 70 درصد با اروپا محدود است. وزير تجارت و صنايع دستي تونس بیان داشت: علاوه بر آن وضعيت بين المللي اقتصادي و ركود جهاني اين مسئله را گوشزد مي كند كه نبايد روابط محدود چند كشور شود و به همين جهت متنوع سازي روابط اقتصادي ميان تونس و كشورهاي ديگر يكي از اولويت هاي دولت تونس به شمار مي آيد و در اين ميان ايران موقعيت برجسته اي دارد.

معطر همچينن بر تقويت روابط اقتصادي در زمينه هاي كشاورزي و زراعي، صنعتي، خدمات و گردشگري تاكيد كرد و افزود: امكانات لام براي سرمايه گذاري سرمايه گذاران دو كشور فراهم است. وزير تجارت و صنايع دستي تونس شناخت از امكانات موجود دو كشور و تدوين برنامه اجرايي همكاري ميان بازرگانان و شركت در نمايشگاه هاي دو كشور و نيز برقراري سنگ بناي ايجاد شوراي مشترک بازرگانان جديد يا بازسازي شوراي قبلي را از اهم برنامه دانست.

وی اظهار اميدواري كرد كه ديدار امروز وي با وزير صنعت، معدن و تجارت سكوي آغازي در جهت توسعه هر چه بيشتر روابط تجاري – اقتصادي و صنعتي باشد. معطر با اشاره به  طرح هاي مشترک با ايران در خصوص طرح ايجاد كارخانه توليد خودرو با كمک ايران، آمادگي كشورش را براي تقويت روابط در زمنيه هاي  مالي و بانكي و كاهش تحريم ها اعلام كرد و افزود: تونس مي تواند به عنوان دروازه ورود و صادرات كالا به آفريقا باشد.

همچنين در جلسه مشابهي با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت و هيئتي تجاري - صنعتي از كشور عراق موضوع صادرات خودرو از كشورمان به عراق مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

کد خبر 2155648

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =