دیپلماسی سیاسی می تواند بازکننده گره های کور دیپلماسی تجاری شود

بیرجند – خبرگزاری مهر: مدیرکل دبیرخانه شورای عالی صادرات غیر نفتی کشور با اشاره به نقش تعیین کننده دیپلماسی سیاسی براقتصاد کشور گفت: باید از دیپلماسی سیاسی به عنوان ابزاری برای رفع مشکلات دیپلماسی تجاری استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر،عینالله محمدخانی غیاثوند ظهر شنبه در مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر خراسان جنوبی با اشاره به روز ملی صادرات به عنوان یک فرصت بیان کرد: این روز فرصتی است برای جلب نظر مسئولین، ارزیابی عملکرد سیاسیت های دولت و ایجاد راهکارهای جدید برای عرصه صادرات است.

وی با اشاره به تحریم های فلج کننده گفت: در سالهای اخیر جنگ اقتصادی برای صادکنندگان وجود دارد و دشمنان قصد فروپاشی اقتصادی را دارند که صادرکنندگان تحریمها را با موفقیت دور زدند.

غیاثوند از سال 91 به عنوان سال جنگ نرم اقتصادی نام برد و افزود: با وجود اینکه سال سختی برای صادرکنندگان بود 80 درصد منابع ارزی مورد نیاز کشور از این طریق تامین شد و این از افتخارات ملی است.

وی از قوانین دست و پاگیر به عنوان تحریم داخلی برای صادر کنندگان یاد کرد و بیان داشت: فعالان این عرصه به علت وجود این قوانین غیر اصولی ضررهایی متحمل شدند.

مدیرکل دبیرخانه شورای عالی صادرات غیر نفتی کشور از 15 درصد کاهش صادرات از ابتدای امسال تاکنون خبر داد و گفت: به علت فشار تحریم ها و عدم برنامه ریزیهای درست باهث باعث ایجاد کاهش صادرات شده است.

وی از صادکنندگان خواست: تا با نگاه به آینده محصولات صادراتی واحدهای تولیدی خود را به بیش از بازارهای پیرامون خود عرضه کنند.

غیاثوند یکی از مشکلات اساسی چرخه صادرات را نگاه سنتی به تجارت دانست و افزود: تجارت ما در حالی انجام می شود که با قواعد و سلایق و نیاز کشورهدف آشنا نیستند.

وی از اتاق بازگانی برای هوشمندانه کردن تجارت خواست: دوره های آموزشی را برای آشنایی تجار با چگونگی انجام تجارت صحیح فراهم کنند.

غیاثوند با اشاره به راهکارهای پیش روی تیم اقتصادی برای بهبود صادرات کشور عنوان کرد: لغو مقررات دست وپاگیر، افزایش حمایت از پوششهای بیمه ای وسرمایه صندوق، توسعه حمل و نقل، حذف مالیات، ثبات نرخ ارزی از جمله تصمیمات دولت جدید برای فعالان این عرصه است.

کد خبر 2167462

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 9 =