آغاز نخستین بارشهای پائیزی و کاهش دمای هوا در کرمان/ هشدار به صاحبان مزارع زعفران در خصوص برداشت محصول

کرمان - خبرگزاری مهر: در حالی طبق پیش بینی سازمان هواشناسی بارندگی های پائیزی از فردا در کرمان آغاز خواهد شد که همزمان شدن بارندگی با آغاز برداشت محصول زعفران موجب نگرانی کشاورزان در شمال استان کرمان شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، استان کرمان که در سال جاری با بارندگی محدودی مواجه بوده است به احتمال فراوان از فردا شاهد موج جدید بارندگیها در فصل پائیز خواهد بود.

این درحالی است که بیشترین میزان بارندگی در کرمان در نیمه دوم سال انجام می شود و در سال گذشته نیز در حالی میزان بارندگی در نیمه اول بسیار اندک بود که با افزایش ناگهانی بارندگی با آغاز سال زراعی شاهد افزایش بارندگی به میزان صدر در صد در مقایسه با سال ما قبل بودیم.

این درحالی است که خشکیدگی بسیاری از منابع آبی در استان کرمان به دلیل بارش محدود باران طی دهه گذشته خسارات شدیدی را به اقتصاد استان کرمان به خصوص در بخش کشاورزی وارد کرده است.

برداشت بیش از حد از منابع زیر زمینی به میزان 1.1 میلیارد مترکعب برداشت منفی از یک سو و عدم ریزش باران مشکلاتی را برای مردم استان کرمان ایجاد کرده است و کشاورزان استان امیددارند از فردا بارندگیهای جدید در استان آغاز شود و کمب.دها را جبران کند.

کشاورزان احتیاط کنند

طبق پیش بینی هواشناسی استان کرمان بارندگی های اخیر در کشور به کرمان نیز می رسد اما نگرانی کشاورزان از خسارتی است که می توان بارانهای روزهای آتی برای زعفران کاران به همراه داشته باشد.

زهرا دانشی کارشناس کشاورزی در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: طی سالهای اخیر کشاورزان شمال استان کرمان به سمت کشت زعفران روی آورده اند.

وی افزود: دلیل این امر نیز کمبود بارندگی و کم آبر بودن زعفران است و خوشبختانه وضعیت مزارع گسترده زعفران در کرمان نیز از موقعیت مناسبی برخوردار است.

وی از آغاز برداشت زعفران از ابتدای هفته جاری در مزارع زعفران استان به ویژه در زرند، کرمان و شهرستانهای شمالی استان خبر داد و گفت: در صورت بارندگی کشاورزان باید تمهیدات لازم را برای کاهش خسارات احتمالی بیندیشند.

دانشی ادامه داد: به دلیل بارشهای ناگهانی سامانه ای که از فردا وارد استان کرمان می شود احتمال بروز برخی خسارتها وجود دارد.

بارندگیها 4 روز ادامه دارد/ دمای هوا در انتهی هفته کاهش می یابد

مریم سلاجقه کارشناس کشاورزی اداره هواشناسی استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: سامانه بارشی از فردا شب در نیمه شمالی استان کرمان فعال می شود.

وی ادامه داد: سرعت عبور این سامانه از استان کرمان پائین است و به همین دلیل مدت زمان بارش در کرمان زیاد می باشد و احتمالا تا روز چهارشنبه به طول می انجامد.

این مسئول گفت: بارشها به هیچ عنوان در حد بروز سیلاب در مزارع و باغهای کشاورزی استان کرمان نیست با این وجود اتخاذ تدابیر لازم از سوی کشاورزی ضروری است.

سلاجقه افزود: بعد از عبور سامانه از استان کرمان دمای هوا در کرمان کاهش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: این سامانه از غرب کشور وارد استان کرمان می شود در ارتفاعات زیاد و در صورت سرمای هوا احتمال بارش برف نیز وجود دارد.

وی گفت: به زعفران کاران در شمال استان توصیه می شود در صورت بروز بارندگی آبیاری مزارع را نیز به بعد از برداشت گلها موکول کنند.

امیدواری مردم کرمان برای ادامه روند صعودی بارندگیها

رئیس مرکز پیش بینی اداره هواشناسی استان کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: بیشترین میزان بارندگی از فردا شب در شهرستانهای شمالی، جنوب غرب و غرب انجام می شود.

حمیده حبیبی افزود: رعد و برق، باران و وزش باد از جمله پدیده های غالب روزهای آینده خواهد بود.

وی اظهارداشت: احتمال بروز باران پراکنده در جنوب استان کرمان نیز وجود دارد.

وی گفت: سال گذشته میزان بارندگی در مقایسه با سال قبل از آن 100 درصد افزایش داشت و امیدواریم در سال زراعی جدید نیز طبق الگوی بارش سال گذشته بارندگی در کرمان افزایش یابد.

...................................

گزارش: پدرام پایدار

کد خبر 2167622

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =