هم‌افزایی شهری در راستای گسترش فرهنگ جهاد و شهادت/ بومی‌سازی فرهنگ ایثار و شهادت با محوریت شهدای قمی

قم - خبرگزاری مهر: شهردار کلانشهر قم با تاکید بر هم‌افزایی میان همه دستگاه‌ها در زمینه گسترش فرهنگ دفاع مقدس گفت: این کار موجب تاثیرگذاری بیشتر اقدامات شده و هرکس به تناسب توانی که دارد می‌تواند فعالیت کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد دلبری در جلسه کمیته ایثار و فرهنگ شهادت شهرداری قم با اشاره به دو مصوبه قبلی این جلسه اظهار کرد: مقرر شد این جلسه به شورای سیاست‌گذاری تبدیل شود؛ امروز هم مباحث مختلف با محوریت همین مسئله صورت خواهند گرفت.

وی افزود: باید کارگروه‌های مختلف این شورا و نیز کارکردهای آنها را به دقت احصا کنیم؛ فرهنگ‌سازی جهاد و شهادت و طراحی و اجرای المان‌های مختلف شهری از جمله این موضوعات هستند.

شهردار قم با بیان اینکه شهرداری دارای 16 سازمان و معاونت‌های گوناگونی است گفت: حوزه وظایف مدیریت شهری بسیار گسترده است به همین دلیل برای گسترش فرهنگ جهاد و شهادت نیازمند همکاری و همدلی سایر مجموعه‌ها و ادارات هستیم.

وی ادامه داد: هدف ما این است که امور اجرایی را سامان‌دهی کرده و تصمیم‌گیری نهایی را در این زمینه داشته باشد؛ شهرداری مجموعه‌ای غیر دولتی است و اگر تصمیمی در این شورا اتخاذ شود پرسنل شهرداری اقدامات اجرایی را انجام خواهند داد.

دلبری با تاکید بر هم‌افزایی میان همه دستگاه‌ها در زمینه گسترش فرهنگ دفاع مقدس عنوان داشت: این کار موجب تاثیرگذاری بیشتر اقدامات شده و هرکس به تناسب توانی که دارد می‌تواند فعالیت کند.

شهردار قم با بیان اینکه ستاد اجرایی شورای سیاست‌گذاری ایثار و فرهنگ شهادت می‌تواند از توان سایر دستگاه‌ها استفاده کند گفت: محورهای مختلف کار را پس از تایید این موضوع یعنی تشکیل شورای سیاست‌گذاری می‌توان مشخص کرد. ‌

وی ادامه داد: شهرداری‌ها بر اساس قانون اجازه هزینه اعتبارات در خارج از محدوده شهری را ندارند به همین دلیل بومی‌سازی روش‌ها و گسترش فرهنگ جهاد و شهادت با محوریت شهدای قمی در دستور کار قرار دارد.

دلبری با اشاره به کمک‌های صورت گرفته شهرداری به یادواره شهدای استان قم عنوان داشت: بسیاری از کارها به صورت خودجوش توسط مردم انجام می‌شود ولی باید مجموعه اقدامات را سامان‌دهی کرد زیرا گاهی اوقات اقداماتی انجام می‌شود که چندان هماهنگ نیستند.

شهردار قم اضافه کرد: موسسات و نهادهای مرتبط با فرهنگ جهاد و شهادت پیام‌های برگرفته از وصیت‌نامه‌های شهدا و سیره آنها را در اختیار شهرداری قرار دهند تا بتوان آنها را در قالب بیلبوردها و بنرهای مختلف در سطح شهر ترویج کرد.

تشکیل کمیته ایثار و شهادت اقدامی بسیار مفید از سوی شهرداری است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم نیز در این جلسه گفت: تشکیل شورای سیاست‌گذاری کمیته ایثار و فرهنگ شهادت شهرداری قم اقدامی بسیار مفید است و می‌تواند کارکردهای خوبی در عرصه‌های گوناگون از جمله نمادسازی شهری داشته باشد.

محمدکاظم پورامینی در جلسه کمیته ایثار و فرهنگ شهادت شهرداری کلانشهر قم اظهار کرد: شهرداری قم با همه مشغله‌هایی که دارد بحث گسترش فرهنگ جهاد و شهادت را در دستور کار قرار داده که این امر جای تشکر و تقدیر دارد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم تاکید کرد: تکیه بر سیاست‌گذاری‌های کلان در این حوزه راهکاری اساسی است و در زمینه برون‌سپاری کارهای اجرایی هم باید با بررسی‌های کارشناسی و دقت وارد عمل شویم.

لزوم معرفی الگوهای صحیح یادواره شهدا

وی ادامه داد: آنچه امروز نیاز جامعه ما به ویژه در شهر قم محسوب می‌شود حاکم شدن فرهنگ ایثار و شهادتی است که در دوران انقلاب و دفاع مقدس توانست انقلاب و نظام اسلامی را به پیروزی برساند؛ تشکیل کمیته ایثار و شهادت در شهرداری اقدامی در همین راستا محسوب می‌شود.

پورامینی با بیان اینکه کار این کمیته نباید به شورای هماهنگی گره بخورد عنوان داشت: می‌توانیم همایشی برای برگزارکنندگان یادواره‌ها داشته باشیم تا فعالیت‌های برتر هر یادواره به عنوان الگو معرفی شود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قم افزود: این کار موجب برجسته شدن الگوهای موفق، اتحاد میان برگزارکنندگان و سامان‌دهی بهتر یادواره‌ها خواهد شد ضمن اینکه از این طریق می‌توان راهبردهای سال‌های آینده را هم مشخص کرد.

شهردار قم را مدیری بسیجی و توانمند می‌دانیم

رئیس هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا نیز در جلسه کمیته ایثار و فرهنگ شهادت شهرداری قم گفت: شهردار کنونی قم را مدیری بسیجی می‌دانیم که با تشکیل کمیته‌ ایثار و فرهنگ شهادت در فکر ایجاد تحول در خصوص گسترش فرهنگ جهاد و شهادت است.

حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری ضمن تشکر از شهرداری به منظور تشکیل اینگونه جلسات اظهار داشت: برگزاری جلسات شورای سیاست‌گذاری بسیار مفید است اما باید به برون‌سپاری اقدامات اجرایی بپردازیم.

وی افزود: شهرداری و سایر دستگاه‌ها مأموریت‌های ویژه خود را دارند و در این شرایط برون‌سپاری کارها بسیار مفید خواهد بود زیرا بسیجیان مخلص بدون هیچ چشمداشتی بسیاری از اقدامات را انجام می‌دهند.

رئیس هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب بر شبکه‌سازی مجموعه‌های حوزه ایثار و شهادت تاکید داشتند گفت: شبکه وارثون در همین راستا و در سراسر کشور تشکیل شد.

وی ادامه داد: پیشنهاد من این است که اتاق فکر کمیته ایثار، فرهنگ و شهادت شهرداری تشکیل شود و اولویت‌ها را مشخص کند و پس از آن بر اساس توانمندی‌های گروه‌های اجرایی کارها به آنها سپرده شود.

ماندگاری با تاکید بر مشارکت همگانی دستگاه‌های مربوطه در گسترش فرهنگ جهاد و شهادت در قم عنوان داشت: این موضوع باید حاکم بر سایر دغدغه‌ها باشد ولی به دلیل مشغله‌ها و وظایف کاری فراوان هر نهاد و اداره، برون‌سپاری کارها تاثیر بیشتری خواهد داشت.

عضو و رئیس هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا افزود: زمانی که کار عملیاتی در اختیار بسیجیان و اعضای هیئت‌ها قرار گیرد هیچ‌گاه شهد تعطیل شدن فعالیت‌ها نخواهیم بود.

ماندگاری با تاکید بر جانمایی مکان‌هایی به منظور برپایی ایستگاه‌های صلواتی در مناسبت‌های مذهبی عنوان داشت: الگوسازی با هدف کاهش مشکلات ترافیکی و شهری در این زمینه باید در دستور کار قرار گیرد.
 

کد خبر 2167629

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =