علما افکار و سیاست های آمریکایی صهیونیستی را مرزبانی کنند/ چهار توصیه مهم به طلاب

مرجع تقلید جهان تشیع با بیان اینکه علما مرزبانان افکار هستند و از هر نقطه ای افکار انحرافی بخواهد به کشور نفوذ کند، باید مرزبانی کنند، گفت: ما باید مرزبان افکار و سیاستهای آمریکایی، صهیونیستی باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله نوری همدانی بعد از ظهر یکشنبه در دیدار روحانیون و طلاب حوزه های علمیه خواهران و برادران استان اردبیل افزود: چنانکه جهادگران، مرزهای آبی، خاکی و هوایی را حفاظت می کنند، علما نیز باید تفکرات را مرزبانی کنند.

وی با بیان اینکه ارشاد و تبلیغ وظیفه طلبه هاست، تاکید کرد: باید به عنوان وظیفه در تبلیغ و هدایت مردم بکوشیم، سابقا رسم بود که در حوزه ها طلبه هایی که فارغ التحصیل می شدند برای تبلیغ و هدایت مردم حتی به روستاها هم می رفتند.

این مرجع و عالم بزرگ شیعی با اشاره به وظایف طلاب و روحانیون ادامه داد: طلبگی دو مرحله دارد؛ مرحله اول طلبگی و درس خواندن است و مرحله دوم عالم اجتماعی بودن و در صحنه جامعه و جهاد قدم گذاشتن و خدمت کردن است.

وی طلبگی را عالی ترین شغل و پر برکت تر از هر شغل دیگری دانست و تصریح کرد: مقام معظم رهبری در این خصوص فرموده که "طلبگی سند افتخار من است" این شاگردی مکتب اهل بیت (ع) و سربازی امام عصر (عج) است. ایشان وظیفه طلبه را وظیفه سنگینی دانسته اند.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به شرایط طلبگی یادآور شد: اینکه برای خدا جوانی، امکانات، وقت، فراغت، همه چیز را در طبق اخلاص بگذاری و همت بلند به درس و بحث که به کم نباید اعتنا کرد، این راه ها راه شیخ مفید و صدوق هاست، این راه همتی بلند و اراده قوی و تصمیم جدی می خواهد.

وی متذکر شد: در طلبگی چیزی که بسیار مهم است ادبیات است، اگر کسی ادبیات صرف و نحو فارسی و عربی را درست نداند اگر 50 سال هم درس بخواند یک عالم و محقق نخواهد شد. یک عالم و مومن اجر و پاداشش از کسی که روزها را روزه دار بوده و شب ها را به شب زنده داری سپری کرده بیشتر است.

این عالم جهان تشیع تاکید کرد که طبق روایات مقام و موقعیت عالم اسلامی بسیار بلند است از این جهت باید توجه کنیم که وظیفه طلبه بسیار سنگین است. در جلد دوم بحار الانوار، از صدیقه کبری (س) نقل می شود که علمای شیعه ما مشهور می شوند و اجر و پاداش هایی به آنها داده می شود که هر قدر که با سوادتر و کوشاتر باشند اجرشان بیشتر.

وی همچنین معارف اعتقادی اسلام، معارف عبادی، معارف اخلاقی، معارف اقتصادی، معارف معاشرتی، معارف فرهنگی، معارف حکومتی، معارف حکومتی سیاسی در جامعه، معارف قضایی و معارف جهادی را از انواع فقه دانست و عنوان کرد: یک فقیه آن است که به همه این ها مدیر و مسلط باشد این علم دقیق، وسیع است و به این سادگی نیست، در مسائل شیعه 500 هزار حدیث در این باره داریم.

آیت الله نوری همدانی تخصص و مهارت را مهم برشمرد و افزود: تاسیس حوزه ها برای تعلیم و تربیت مهم است. تاسیس حوزه ها از زمان پیامبر (ص) و امام صادق (ع) و علمای بزرگ بوده و این سلسله باید بر قرار باشد. انبیاء چه می کردند چه همتی داشتند اولین کار انبیاء مبارزه با جباران و ستمکاران بوده و مبارزه با جبهه باطل که کار بسیار بزرگی است. 

وی خواندن نماز شب عالمانه، ارتباط با امام عصر (عج) با به یاد داشتن آن حضرت، خواندن کتاب صحیفه نور امام خمینی(ره) و خواندن وصیت نامه امام خمینی را چهار توصیه مهم به طلاب عنوان کرد.

 

کد خبر 2168365

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha