ساخت خانه هاي شهري در بم تا پايان سال 85 پايان مي يابد// مشكل مسكن با وام 18 ميليون توماني هم حل نمي شود

وزير مسكن و شهرسازي اعلام كرد: بر اساس برنامه ريزي انجام شده ساخت خانه هاي روستايي و شهري بم به ترتيب تا پايان سالهاي 84 و 85 پايان خواهد يافت.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري"مهر"، علي عبدالعلي زاده در مراسم بازديد از پروژه هاي ساختماني بم با اشاره به پيشرفت عمليات ساخت و ساز در بم، در مورد اولويت ساخت و ساز در شهرستان بم تاكيد كرد: در تمامي بخشها ساخت و ساز در شهر بم ادامه دارد بطوريكه همزمان با ساخت خانه ها، درمانگاهها، بيمارستانها، مدرسه ، زندان، فاضلاب و شبكه آب شهري در حال ساخت و بازسازي است.

وي زلزله بم را تجربه ارزشمندي براي حكومت دانست و تصريح كرد: براي نخستين بار پس از زلزله بم در كشور ستاد راه بري و بازسازي تشكيل شد بطوريكه پس از دو ماه از راه اندازي ستاد بازسازي توانستيم پاسخ روشني براي تمامي موارد داشته باشيم.

عبدالعلي زاده با اشاره به اينكه سرعت بازسازي در بم براساس زمان بندي تعيين شده است، اظهار داشت: بر اساس برنامه ريزي زمان بندي شده قرار است حدود 23 هزار خانه روستايي در بم ساخته شود كه تاكنون 11 هزار خانه روستايي و حدود يك هزار خانه شهري ساخته شده است.

وي تصريح كرد: همچنين در حال حاضر كار ساخت 8600 خانه شهري آغاز شده و تاكنون براي 14700 خانه شهري در بم پروانه ساخت صادر شده است.

وي در مورد اولويت هاي كاري وزير مسكن آينده تصريح كرد  : وزير آينده مسكن بايد با بسيج تمام امكانات و در راستاي برنامه چهارم و اجراي برنامه بيست ساله بخش مسكن تلاش كند بطوريكه تا پايان برنامه چهارم بتوان تعداد ساخت واحدهاي مسكوني را به يك ميليون خانه در سال برسانيم.

عبدالعلي زاده با اشاره به اينكه مسكن طي 51 سال گذشته كالايي سرمايه اي بوده است گفت: با توجه به اينكه مسكن كالاي مصرفي گراني است و همچنين با دوام ترين كالاي مصرفي است در تمامي كشورها جزو كالاي سرمايه اي به شمار مي آيد.

وي تصريح كرد: اين در حالي است كه طي سالهاي گذشته توليد مسكن در كشور افزايش يافته بطوريكه طي دو سال گذشته تقاضاي مسكن عرضه شده حتي بيش از تقاضاي روز است. 

به گزارش"مهر"، عبدالعلي زاده با اشاره به اينكه نظام بانكي بايد 70 تا 80 درصد قيمت يك واحد مسكوني را به صورت وام پرداخت كند، گفت: شبكه بانكي بايد در شهرهاي بزرگ حدود 60 درصد و در شهرهاي كوچك حدود 80 درصد قيمت مسكن را به صورت وام پرداخت كند وگرنه با 12 ميليون يا 18 ميليون تومان وام مسكن مشكل مسكن حل نمي شود.

وي در مورد بحث مقاوم سازي مسكن در طول دوران وزارتش گفت: اجرايي شدن هر 20 مبحث مقاومت ساختمان، انتشار ويرايش دوم و سوم آيين نامه 2800 مقاوم سازي ساختمان ، صدور شناسنامه فني ساختمان از ابزارهاي مقاوم سازي مسكن طي 8 سال گذشته بوده است.

کد خبر 217336

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =