انتخابات خانه احزاب مخدوش است

در جلسه امروز كميسيون ماده 10 احزاب وزارت كشور، انتخابات سومين شوراي مركزي خانه احزاب ايران مخدوش اعلام شد.

به گزارش خبرگزاري "مهر"، كميسيون ماده 10 احزاب به رياست معاون سياسي وزير كشور تشكيل مي شود و 2نماينده مجلس، يك نماينده از قوه قضاييه و يك نماينده از دادستاني در آن شركت دارند.

در انتخابات شوراي مركزي خانه احزاب كه در سومين مجمع عمومي خانه احزاب ايران در 22ارديبهشت ماه برگزار شد ، ليست ائتلاف بزرگ اصلاح طلبان، اكثريت آراء را به خود اختصاص داد. 

در اين انتخابات، سيد حسين موسوي تبريزي با 67 راي ، امر الله شيخياني با 64 راي ، حسين كاشفي با 62 راي ، محمد جواد حق شناس و مهدي عليخاني با 58 راي ، سيد صابر ميرعطائي و يدالله طاهرنژاد با 57 راي ، محمد علي تبرايي با 55 راي ، امير اسلامي تبار ، مجيد محتشمي و سهيلا حاجتي مدارائي با 52 راي ، حميد قزويني و محمد رضا واقفي با 51 راي و محمد مهدي مظاهري با 49 راي از مجموع 122 راي ماخوذه به عنوان اعضاي شوراي مركزي خانه احزاب ايران انتخاب شدند.

همچنين در ادامه راي گيري، مرتضي لطفي با 49 راي ، عباس شيباني با 47 راي ، فاطمه محمد زاده و محسن يحيوي با 43 راي و احمد حكيمي پور و لاله افتخاري با 42 راي به عنوان اعضاي علي البدل شوراي مركزي خانه احزاب انتخاب شدند.

اما بعد از انتخابات، اعتراضات گسترده اي نسبت به تقلب در آن در خانه احزاب شكل گرفت. معترضان معتقد بودند:

1- كسي كه به عنوان رئيس موقت جلسه انتخاب شده بود، هيچ گونه معرفي نامه اي از سوي حزب متبوع خود نداشت در صورتي كه بر طبق اساسنامه، رئيس موقت جلسه بايد ازسوي حزب متبوع خود معرفي نامه داشته باشد و ضمن آن كه با توجه به عدم ارائه معرفي نامه، رياست او بر جلسه هيچ مشروعيتي نداشت، ضمن دريافت كارت راي، در انتخابات نيز شركت كرد. 

2- احزابي كه وارد جلسه شده بودند كارتي دريافت كرده بودند كه شماره سريال داشت و تعرفه هاي راي گيري نيز داراي شماره سريال بود و بر طبق اساسنامه، بايد پيش از شمارش آراء، شماره سريال تعرفه ها با تعداد واجدين شرايط راي دادن، تطبيق داده مي شد، اما هيچ تطبيقي بين شماره سريال و حاضرين صورت نگرفت.

3- صبح راي گيري ايراداتي را بازرسين بر هيات مديره گرفتند و حاضران پيشنهاد دادند كه دو هفته تنفس داده شود تا صحت و سقم اظهارات ناظران بررسي شود، اما متاسفانه بدون راي گيري درست در مورد اين پيشنهاد، اعلام كردند كه پيشنهاد راي نياورد و به تشكيك حاضرين در راي گيري هيچ توجهي نشد.

4- تعداد كل احزابي كه تاكنون به ثبت رسيده اند، كمتر از 120 حزب است و در اين انتخابات حتي تعدادي از احزاب شركت نكرده بودند و قاعدتا نبايد مجموع آرا به عدد 100 مي رسيد اما در كمال ناباوري تعداد احزاب راي دهنده در مجموع به 122 حزب رسيد.

5- صبح انتخابات 12 نفر از كساني كه براي شركت در انتخابات حاضر شده بودند، از نظر شوراي مركزي واجد شرايط راي دادن نبودند چون در مهلت مقرر مدارك لازم را براي خانه احزاب ارسال نكرده بودند، اما متاسفانه با فشار و جوسازي وارد انتخابات شدند.

در پي ارسال شكايت معترضان به كميسيون ماده 10 احزاب وزارت كشور، اين كميسيون دو روز بعد تشكيل جلسه داد و مقرر شد هياتي 2 نفره ازسوي اين كميسيون، مسايل مطرح شده را بررسي و نتايج براي تصميم گيري نهايي مبني بر ابطال و يا تاييد به كميسيون ماده 10 احزاب ارجاع شود.

کد خبر 217709

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =