شمارش معکوس برای ارسال قدرتمندترین چشم انسان به کائنات

دانشمندان اروپایی در آستانه اعزام کاوشگری به فضا برای نقشه برداری سه بعدی از یک میلیارد ستاره هستند تا بتوانند علم ستاره شناسی را متحول سازند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این کاوشگر که دو میلیارد پوند هزینه برداشته، "گایا" نام دارد.

این روبات دو تنی قرار است 19 دسامبر (28 آذر) با موشک روسی سایوز از مرکز پرواز فضایی اروپا در گینه فرانسه به مدار زمین فرستاده شود.

هدف از ساخت این کاوشگر کشف هزاران جرم ناشناخته از جمله ستاره های در حال انفجار سیارک و سیاراتی است که به دور ستاره های دیگر می گردند. این کاوشگر قرار است میلیون ها ستاره را در کهکشان راه شیری با دقت بی نظیری بررسی کند و به شواهدی از ماده تاریک و انرژی تاریک دست یابد.

این تلسکوپ به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انرژی تاریک که موجب تلاشی کهکشان ها می شود و همچنین برای وسیع تر کائنات کمک خواهد کرد.

این کاوشگر قدرتمند همچنین برای بررسی اینکه کهکشان ما از کجا آمده و از چه ساخته شده است نیز به کار گرفته خواهد شد.

این ماموریت که قرار است پنج سال به طول بیانجامد قرار است هزاران جرم ناشناخته از جمله ستاره های در حال انفجار و سیاراتی که به دور ستاره ها می گردند و سیارک های نزدیک ما را شناسایی کند.

گایا قرار است از یک منطقه ثابت در فاصله یک و نیم میلیون کیلومتری زمین به کائنات چشم بدوزد.

این کاوشگر که قرار است بین زمین و خورشید قرار بگیرد طوریکه در محل مورد نظر تنظیم خواهد شد که دید وسیع و بازی را به کائنات داشته باشد.

این کاوشگر که به آهستگی می چرخد دو تلسکوپ خود به کل آسمان تنظیم می کند و به طور همزمان نور را به بزرگ ترین دوربین دیجیتالی که تا کنون به فضا فرستاده شده می تاباند.

سیل داده های به دست آمده ازاین ماموریت بیش از 30 هزار سی دی را پر خواهد کرد.

دانشمندان این پروژه می گویند از میزان بی اطلاعی خود از رویدادهای کهکشان راه شیری خبر نداریم و قطعا اجرامی در آن بیرون هست که حتی اسمی ندارد. از این رو این کاوشگر می تواند به سئولات بسیاری در این زمینه پاسخ دهد.

دوربین های نصب شده بر روی این کاوشگر قادر به مشاهده اجرام بسیار کم نوری است که سوی چشم انسان برای مشاهده آن باید چهار هزار برابر شود. این دقت معادل مشاهده دکمه یک پیراهن بر روی ماه از زمین است.

این کاوشگر قادر به تشخیص منظومه های خورشیدی دور دست به همراه سیارات خانواده آنها و همچنین سیارک هایی در نزدیک زمین است که ممکن است برای ما خطرناک باشند.

 

کد خبر 2183950

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =