مناسب سازی اماکن عمومی بافق براي معلولان با جدیت در حال پیگیری است

يزد - خبرگزاري مهر: شهردار بافق گفت: بحث مناسب‌ سازی اماکن عمومی شهر بافق با جدیت بیشتری در محافل اجتماعی این شهر مطرح شده و در حال پیگیری است.

به گزارش خبرنگار مهر، رحمت‌الله عفتی، صبح چهارشنبه در بازديد از جامعه معلولان بافق اظهار داشت: شهرداري توجهي خاص و ويژه به مقوله مناسب‌سازي اماکن عمومی داشته و دارد.

شهردار بافق با توجه به اينکه مناسب‌سازي در ساختمانهاي اداري هنگام صدور پروانه لحاظ مي‌شود، بيان كرد: بنابراين در صورتي که ساختمان دولتي يا نهاد عمومي غيردولتي مناسب سازي را براي مراجعه و دسترسي آسان معلولان، رعايت نکنند، گواهي پايان کار براي آن دستگاه اجرايي صادر نخواهد شد.

عفتي همچنين با اشاره به مناسب‌سازي در معابر عمومي سطح شهر يادآور شد: اين طرح همواره در دستور کار اين نهاد بوده و تاکنون بعضی معابر مناسب‌سازي شده و بقيه معابر نيز در دست بررسي و اقدام است.

وی تصریح کرد: قانون حمایتی معلولان، سال 83 در مجلس وقت ایران تصویب شد و در این قانون به لزوم رعایت حق اشتغال، مسکن و برخورداری از امکانات رفاهی متعدد برای معلولان تاکید شده است.

مناسب سازي معابر براي معلولان تاكنون مسكوت مانده است

عفتی خاطرنشان کرد: طی سال‌های اخیر نیز پس از تصویب قانون جامع حمایت از معلولان، بحث مناسب‌سازی اماکن عمومی با شدت بیشتری در انجمن های حقوق معلولان مطرح شده است.

شهردار بافق ادامه داد: متاسفانه یکی از مواد چالش برانگیز این قانون که طی سال های متوالی به صورت مسکوت باقی مانده، بحث مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی است و اين در حالي است که در تبصره یک این ماده قانونی نیز به لزوم هزینه کردن از بودجه مصوب سازمان ها برای مناسب سازی معابر تاکید شده است.

وی همچنين با اشاره به ماده دو این قانون بيان كرد: بر این اساس، همه سازمان‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها، اماکن عمومی، معابر و  وسایل خدماتی به نحوی عمل كنند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود.

شهرداري بافق بيش از سه درصد استخدامي هاي خود را به معلولان اختصاص داده است

عفتي، به قانون استخدام معلولان در دستگاه‌هاي اجرايي نيز اشاره کرد و اظهار داشت: با وجود اينکه در قانون،  سه درصد استخدام براي اين قشر پيش‌بيني شده، ليکن شهرداري بافق بيش از درصد ذکر شده در قانون نسبت به استخدام معلولان اقدام کرده است.

شهردار بافق ابراز اميدواري کرد با ايجاد مديريت فرهنگي، اجتماعي در اين نهاد زمينه خدمات رسانی  بيشتر به معلولين در شهرداري فراهم شود.

عفتي در خصوص کمک به جامعه معلولان در حد توان و در چارچوب قانون قول مساعد داد و گفت: چنانچه موادی از مقررات مالی که مربوط به کمک به موسسات عمومی است دارای نقدینگی شود و قانون اجازه دهد، در خدمت معلولان بافقی خواهیم بود.

محسن خوشگذران، رئيس بهزيستي  بافق نيز در اين بازديد از توجه ويژه شهردار بافق به مشکلات معلولان تقديرکرد و گفت: اميد است با تعامل و همکاري بيشتر، شاهد رفع برخي از مشکلات اين قشر باشيم.

750 معلول در بافق زير پوشش جامعه معلولان هستند

 ابوالفضل شاهپورزاده، مسئول جامعه معلولان شهرستان بافق هم به فعالیت هاي انجام شده برای مشکلات معلولان پرداخت و گفت: در حال حاضر 750 معلول در سطح شهرستان زير پوشش اين جامعه قرار دارند که 40 درصد آنها توانايي انجام کار ندارند،30 درصد توانايي دارند ولي بیکارند  و بقيه نيز خود اشتغال و مستقل هستند.

کد خبر 2184046

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =