مسئولان براي كنترل بيماري ايدز خدمات كار ساز ارائه دهند/شناسایی 23 بيمار مبتلا به اچ آي وي در شهرستان بهار

بهار- خبرگزاري مهر: معاون فرماندارشهرستان بهار با بیان اینکه فرهنگسازي و ايجاد انزجار از رفتارهاي پر خطر در ميان نسل جوان ضروري است، گفت: مسئولان براي كنترل بيماري ايدز خدمات كار ساز ارائه دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، علي اكبر سلطاني راد ظهر امروز در كارگروه اچ آي وي شهرستان بهار با اشاره به اينكه بيماري ايدز نسل جوان را تهديد مي كند، اظهار داشت: در سالهاي اخير هجمه هاي سنگين فرهنگي دشمن و به تبع آن ترويج سبك زندگي غربي در ميان خانواده ها تبعات بسيار ناگواري را براي مردم به خصوص نسل جوان به همراه داشته است.

سلطاني با بيان اينكه كشورهاي مولد بيماري ايدز اين بيماري را در جوامع خود كنترل کرده اند، افزود: در حال حاضر در كشور ما اين بيماري آنطور كه بايد مديريت نمي شود چرا كه با وجود اعمال آموزش ها و اجراي طرح هاي متعدد در راستاي پيشگيري و مبارزه، هنوز افزايش روزافزون مبتلايان به آن مشاهده مي شود و به يك بحران تبديل شده است.

وي عنوان داشت: از آنجا كه راه انتقال بيماري ايدز در جامعه تغيير يافته بنابراين براي نجات جوانان از ابتلاي به آن بسيج همگاني لازم است.

مسئولان شهرستان بايد ارائه آموزش هاي پيشگيري را براي جامعه هدف خود افزايش دهند

سلطاني با اشاره به اينكه مسئولان شهرستان بايد ارائه آموزش هاي پيشگيري را براي جامعه هدف خود افزايش دهند، اظهار داشت: تعداد كلاسها و يا ساعات آموزشي مهم نيست بلكه بايد حجم و بازدهي آموزشهاي ارائه شده بالا باشد.

وي اذعان داشت: هفته اي كه به عنوان ايدز نامگذاري شده فرصت مناسبي است تا متوليان امر و مسئولين دستگاههاي اجرايي شهرستان با همكاري و تعامل همه جانبه درصد بالايي از خدمات خود را در اين حوزه به مردم شهرستان و مبتلايان به اين بيماري ارائه دهند .

سلطانی با تاکید بر اینکه خدماتي كه ارائه می شود باید كارساز باشند نه اينكه فقط صرف انجام دادن كار و يا ارائه گزارش به مسئولان بالادستي خود انجام شود، گفت: ترويج فرهنگ اسلامي، تنها راه مبارزه اساسي با شيوع بيماري ايدز است.

رئيس شبكه بهداشت و درمان شهرستان نيز در اين كارگروه با اشاره به اينكه بيماري ايدز بايد سريعتر از جوامع پرچيده شود، اظهار داشت: فرهنگسازي و ترويج فرهنگ اسلامي در ميان نسل جوان تنها راه نجات از بيماري هاي حاصل از رفتارهاي پرخطر است چراكه اين بيماري ها فقط به دليل كم شدن مسائل معنوي دراين نسل رواج يافته است.

محمد به نشان افزود: براي ترويج فرهنگ انزجار از رفتارهاي متضاد با فرهنگ و معيارهاي اسلامي بايد از افراد با نفوذ در ميان مردم استفاده كرد چراكه براي تغيير برخي از آداب و رفتارهايي كه مورد علاقه مردم است ولي تبعات ناگواري را براي اجتماع دارند بايد از شيوه و روشهايي استفاده كرد كه تأثير گذاري بيشتري دارد.

23 بيمار مبتلا به اچ آی وي در شهرستان بهار

به نشان با اشاره به بيماران مبتلا به ويروس اچ آي وي در شهرستان بهار، اذعان داشت: با بررسي هاي به عمل آمده در سال جاري تا ابتداي تابستان امسال، 23 بيمار مبتلا به اچ آي وي در این شهرستان شناسایی شده اند كه 19 نفر مرد و 4 نفر آنان را نيز زنان تشكيل می دهند.

وي اذعان داشت: راههاي انتقال اين بيماري در شهرستان اول از طريق استفاده مشترك از سرنگ در معتادان تزريقي و بعد رفتارهاي پر خطر است.

به نشان عنوان داشت: از آنجا كه روشهاي انتقال اين بيماري نسبت به سالهاي گذشته تغيير يافته است بنابراين راههاي مبارزه و پيشگيري از آن نيز بايد تغيير كند چرا كه روشهاي پيشين تأثير نخواهد داشت.

وي با اشاره به نزديك شدن به هفته ملي بيماري ايدز و برنامه هاي پيش بيني شده در شهرستان، اظهار داشت: برگزاري همايش ايدز در سيزدهم ماه جاري، برگزاري جلسات توجيهي براي خانواده هاي داراي افراد معتاد و در معرض خطر، برپايي مسابقات مقاله نويسي در مدارس، برگزاري كارگاه آموزشي پيشگيري از بيماري ايدز در ادارات، برگزاري جلسات مشاوره در مساجد شهرهاي چهارگانه و روستاهاي شهرستان، بازديد از خانه هاي بهبودي، برگزاري جلسات آموزشي براي نوعروسان جامعه هدف كميته امداد، برگزاري كلاس هاي آموزشي براي دانشجويان دانشگاههاي شهرستان از جمله برنامه هاي پيش بيني شده در هفته ايدز است.

به نشان افزود: در اين هفته به 60 خانواده داراي سرپرست زنداني نيز آموزش هاي پيشگيري از بيماري ايدز ارائه خواهد شد چرا كه اين خانواده ها نيز در برابر اين بيماري ايمن نيستند.

 

کد خبر 2184051

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 1 =