تالاب‌های چهارمحال و بختیاری جزو زیست بوم‌های حساس و شکننده است

شهرکرد - خبرگزاری مهر: مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری تالاب‌های استان را جزو زیست بوم‌های حساس و شکننده دانست و یادآور شد: زیست بوم‌های آبی داخل خشکی مانند تالاب‌ها و رودخانه‌ها و دریاچه‌ها با کارکرد حفظ تنوع زیستی و پشتیبانی جوامع انسانی در رده اول اولویتی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید یوسف‌پور ظهر چهارشنبه در جلسه شورای پژوهشی اظهار داشت: تا کنون چندین کارگروه مخاطرات زیستی در استان تشکیل داده شده است و عمده مسائل و چالش ها در آن مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه، اولین جلسه مدیریت یکپارچه زیست بوم های حساس و شکننده برگزار شد، تصریح کرد: این جلسه در راستای اجرای جزء اول بند (الف) ماده 178 و بند (الف) ماده 191 قانون برنامه پنجساله دوم توسعه کشور با هدف حفاظت از محیط زیست در روند توسعه و تلاش در اجرای توسعه پایدار، خصوصا در ارتباط با حفظ محیط زیست در زیست بوم های حساس و شکننده برگزار گردید.

یوسف پور ادامه داد: خشکیدیگی و زوال گونه های گیاهی و مرتعی استان، بیابان زایی، مدیریت نا مناسب منابع آب ، فرسایش خاک و ایجاد کانون های گرد وغبار در استان از جدی ترین چالش های زیست بومی است.

وی تالاب های استان را جزو زیست بوم های حساس و شکننده دانست و یادآور شد: زیست بوم های آبی داخل خشکی مانند تالاب ها و رودخانه ها و دریاچه ها با کارکرد حفظ تنوع زیستی و پشتیبانی جوامع انسانی در رده اول اولویتی قرار گرفته است.

سعید یوسف پور با اشاره به اینکه در انتقال آب بین حوضه ای لازم است مدیریت کارآمد در عرصه آب صورت گیرد، اذعان داشت: اگر بنا باشد انتقال آبی، آن هم برای مصارف آب شرب صورت گیرد باید مطالعات جامع با توجه به نیازهای حوضه مبدا صورت گیرد

یوسف‌پور ادامه داد: شیوه انتقال باید به نحوی انتخاب شود که کمترین خسارت به محیط زیست، سکونتگاه شهری و روستایی و منابع آب زیرزمینی را وارد کند.

وی با اشاره به اینکه پروژه انتقال آب بین حوضه ای و پروژه های بزرگ مقیاس در مرحله مکان یابی و امکان سنجی نیازمند مطالعات و اخذ مجوزهای لازم محیط زیست هستند، عنوان کرد: اعتقاد ما بر این است که رودخانه های کارون و زاینده رود با مدیریت خردمندانه و مبتنی بر مباحث علمی و کارشناسی می تواند زنده باشد و جریان پیدا کند.

 تدوین دستورالعمل ویژه اي در مورد طرحهاي انتقال آب بین حوضه ای ضرورت دارد

رئیس مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه شهرکرد نیز در این جلسه گفت: در صورت دستورالعمل های ویژه طرح انتقال آب، ضمن رعایت اصول حفاظت محیط زیست، کارائی اقتصادي و عدالت اجتماعی، در چارچوب طرح آمایش سرزمین زمینه براي تحقق اهداف توسعه پایدار فراهم گردد.

حسین صمدی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست کشور به استناد ماده 188 و ماده 192 قانون برنامه پنجم توسعه کشور و با درنظر گرفتن استانداردهاي موجود مهندسی آب کشور، تدوین دستورالعمل زیست- محیطی و اقتصادي - اجتماعی انتقال آب بین حوضهاي را با هدف ارائه چارچوب جامعی براي تعریف، تصویب و انجام طرح‌هاي انتقال آب بین حوض‌هاي، بگونه‌اي که ضمن حداکثر کردن منافع اینگونه طرح‌ها، خسارت‌ها و زیان‌هاي آن بویژه از دیدگاه‌هاي زیست محیطی، اقتصادي و اجتماعی به حداقل کاهش داده شود، در دستور کار خود قرار داد.

وی تصریح کرد: استفاده از این دستورالعمل براي ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها در مواجهه و اظهار نظر در مورد طرحهاي انتقال آب بین حوضه اي الزامی است.

صمدی ادامه داد: افزایش دوبرابري ظرفیت طرحهاي مطالعاتی، اجرائی و بهره برداري انتقال آب بین حوضه‌ها نسبت به آنچه در طرح جامع آب کشور تعیین شده‌است، نشان از توجه بیش از اندازه وزارت نیرو به اینگونه طرح‌ها است.

وی اذعان داشت: از سوي دیگر این انتقال آب بیش از حد، به علت به همراه داشتن پیامدهاي محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادي، ممکن است در آینده مناقشات منطقه‌ها و محلی را بر سر آب گسترش دهد.

رئیس مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه شهرکرد گفت: با توجه به تنوع موجود در مورد طرح‌هاي انتقال آب بین حوضه‌اي، دسته‌بندي آنها می‌تواند بیانگر میزان حساسیت و درجه اهمیت آنها باشد.

صمدی ادامه داد: بدین منظور معیارهاي مختلفی را میتوان در نظر گرفت که با توجه به تجارب موجود میتوان از سه معیار اصلی شامل اندازه یا مقیاس انتقال آب، نوع منبع آب مورد استفاده براي انتقال و همچنین موقعیت حوضه هاي مبدأ و مقصد از نظر تقسیمات سیاسی استفاده نمود.

وی از سه جزء در مورد طرح انتقال آب خبر داد و افزود: جزء اول مربوط به اندازه مقیاس طرح انتقال آب بین حوضه ها، جزء دوم مربوط به نوع منبع آب و جزء سوم به تقسیمات سیاسی حوضه هاي مبدأ و مقصد بر میگردد.

صمدی همچنین درجه اهمیت هر طرح را  بستگی به درجه اهمیت هریک از طرحها دانست و یادآور شد:  اگر طرح انتقال آب از نظر یک معیار مهم باشد، حتی اگر از نظر دو معیار دیگر کم اهمیت باشد، آن طرح مهم تلقی میشود.

وی یادآور شد: اگر انتقال آب بین- حوضه اي براي تأمین مصارف توسعه صنعت و کشاورزي انجام شود، حاصل آن میتواند توسعه نامتوازن در حوضه مقصد باشد.

صمدی افزود: براي ممانعت از این مسئله باید انتقال آب بین حوضهاي تنها محدود به تأمین آب شرب باشد و چون آب برگشتی از مصارف شرب در حدود 70 درصد است لذا با تصفیه فاضلاب برگشتی میتوان بخشی از مصارف دیگر را تأمین نمود.

رئیس مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه شهرکرد گفت: طر حهاي انتقال آب بین حوضه ها باید با رعایت اصول و مبانی مربوطه بویژه از منظر حفاظت محیط زیست و رعایت مسائل اقتصادي و اجتماعی و با دیدگاه  کامل انجام شود.

کد خبر 2184275

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =