مقام معظم رهبری قیام عاشورا را مقابله با جدایی دین از سیاست می دانند

مشهد - خبرگزاری مهر: مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: مقام معظم رهبری قیام عاشورا را مقابله با جدایی دین از سیاست می دانند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمود مرویان حسینی، پنجشنبه شب در آیین معرفی کتاب"آفتاب در مصاف" اظهار کرد: ایشان سیاست امام حسین(ع) را به معنای استقامت در شرایط مظلومیت تا نیل به هدف معرفی می کنند.

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: عاشورا پژوهی مقام معظم رهبری که در این کتاب به خوبی به آن پرداخته شده تنها به نفس حادثه نپرداخته است بلکه به چرایی ها، زمینه ها، انگیزه ها، تحلیل شرایط اجتماعی و ابعاد و زوایای گوناگون قیام امام حسین(ع) بدان اشاره شده است.

حجت الاسلام مرویان افزود: واژه قیام که به طور مکرر در این کتاب آمده است حرکت همه جانبه و هوشمندانه مبتنی بر تحلیل شرایط آن روز جهان اسلام و اهل بیت(ع) را در راهبری هویت جامعه اسلامی معرفی می کند.

وی بیان کرد: در اندیشه مقام معظم رهبری سه جویبار احساس، عاطفه و شور از یک سو در کنار منطق و خردمندی و عقلانیت، همراه با عزت، مسئولیت و حماسه بر گرد چشمه جوشان حادثه عاشورا تلاقی شده است.

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: در این مجموعه به نفس حادثه، یاران حماسه و شهدای کربلا، خباثت دشمنان، سکوت و تعارض و بی مسئولیتی افراد سرشناس و خواص، مقاومت و تبلیغ موثر حضرت زینب(س)، نقش افشاگری و بیدارگری امام سجاد(ع) به خوبی سهم گذاری شده است.

حجت الاسلام مرویان با بیان این مطلب که در کتاب" آفتاب در مصاف" مقام معظم رهبری در خصوص مجالس عزاداری حسینی سه رسالت اصلی را برای آن تبیین می کنند، تصریح کرد: ارتقاء سطح اندیشه سیاسی و اسلامی مردم، ترغیب مردم به خطر کردن در راه اسلام و درس ها و عبرت های عاشورا مواردی است که باید در مجالس حسینی بدان ها اشاره شود.

وی گفت: در بحث انگیزه و فلسفه قیام امام حسین(ع) مقام معظم رهبری به بیان نظریه حکومت و شهادت می پردازند و در جمع بندی تاکید دارند که حکومت و شهادت نتیجه قهری قیام امام حسین(ع) نبوده اما هدف از قیام ایشان مبارزه با کفر و ظلم بوده است.

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه مقاومت سیاست متمرکز شیعه در اعصار گوناگون بوده است، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی قیام عاشورا را مقابله با جدایی دین از سیاست می دانند و سیاست امام حسین(ع) را به معنای استقامت در شرایط مظلومیت تا نیل به هدف معرفی می کنند.

حجت الاسلام مرویان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی مبانی اعتقادی و اصولی اسلام را یک ضرورت برای همگان و مسئولان جامعه می دانند، افزود: از جمله بحث های ارزشمندی که در این کتاب به خوبی بیان شده نقش عالمان، مبلغان و روحانیون در معرفی حادثه عاشورا است.

وی گفت: مقام معظم رهبری حادثه عاشورا را به صورت یک مسئله اصلی به عنوان پشتوانه معرفتی مردم و اجتماع نظام اسلامی می دانند که باید بدان پرداخته شود.

مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه از دیدگاه مقام معظم رهبری شرط بهره مندی حقیقی از محرم آنست که محققان، مرثیه خوانان، علما و مجتهدان به واقعیات حادثه عاشورا بپردازند، تصریح کرد: مطالب سست، اهانت به دیگر مذاهب، بدعت ها، خرافه ها و آنجه موجب سبک نمایان کردن شیعه در اذهان دنیا می شود باید زدوده شود.

حجت الاسلام مرویان حسینی با اشاره به اینکه انقلاب بر حسب اتفاق بیمه نمی شود بلکه مطالعه و بصیرت نیاز دارد، بیان کرد: از نگاه رهبری بدفهمیدن، نفهمیدن، دیر فهمیدن و اختلاف بین خواص می تواند کربلای مجددی در تاریخ رقم بزند و عمل به تکلیف با وجود سختی ها رمز پیروزی ها خواهد بود.

وی با بیان اینکه در کتاب" آفتاب در مصاف" نگاه جامع و عالمانه وجود دارد که اساتید، بزرگان و اهالی فرهنگ و عرصه خدمت به ساحت امام حسین(ع) می توانند از معارف آن بهره مند شود، تاکید کرد: گفتار رسا و بیان معیار رهبری در موضوع حادثه عاشورا نگاهی فاخر، همه جانبه و سامانمند بوده است.

 

کد خبر 2184984

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =