عوامل بدحجابي؛ از تمایل به خودنمایی تا احساس خود کم بینی

"بدحجابی" به عنوان یکی از ناهنجاری های اجتماعی از عوامل مختلفی چون خودنمایی، ارضای تمایلات نفسانی، ناکامی در ازدواج، حس خود کم بینی و تربیت نادرست فکری و عقیدتی ناشی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، يكي از نتایج شیوع فرهنگ غربی در دنیا به ویژه جهان اسلام، گسترش فساد و بي حجابي در بين زنان و دختران و دور شدن جوانان از معنويت و ايجاد زمينه هاي مختلف براي گرايش به فساد و منكرات است. هر چند بدحجابي بسياري از زنان و دختران با انگيزه مخالفت آنها با دين نيست و تنها نوعي سهل انگاري و بي توجهي است، ولي با دقت و تامل در مي يابيم كه اخيرا عواملي سبب افزايش فوق العاده بدحجابي در سطح جامعه شده كه اگر آگاهي هاي كافي نسبت به اين معضل اجتماعي و پيامدهاي منفي ناشي از آن به مردم داده نشود بدون شك در آينده نزدك با مشكلات بزرگتري روبرو خواهيم شد.

عفت و پاكدامني با آفرينش زن همراه بوده و زن از ابتداي خلقت عفت گرا و پاكدامن بوده است. پاكدامني و نجابت در هويت زن جايگاه ويژه و مهمي دارد كه خود زنان هم خواهان آن هستند، اما متاسفانه عده اي از زنان شخصيت انساني خود را هيچ انگاشته و با بدحجابي، خويشتن را در معرض چشمان هرزه هواپرستان قرار مي دهند و از نگاههاي بيماردلان هيچ هراسي ندارند.

-خود نمايي؛ برخي از زنان به بيماري خودنمايي گرفتارند. آنان دوست دارند محبوب دل مردها باشند و علاقه همسري براي ارضاي روحيه آنها كافي نيست. اينگونه زنها محبوبيت عمومي را مي طلبند لذا مي كوشند با پوشيدن لباسهاي مختلف، حرف زدنهاي با ناز و كرشمه استعمال ادكلن هاي تند و...دلهاي مردان را به سوي خود جلب كنند، غافل از اينكه با اين كار شخصيت و آبروي خويش را از بين خواهند برد، زيرا با اين خودنمايي ها فقط انسانهاي چشم چران و شهوت پرست را كه دل هاي بيمار و مريض دارند به خود جلب كرده اند و هر لحظه ممكن است به چنگال يكي ازآنها گرفتار شوند و تا مرز نابودي پيش روند.

-ارضاي تمايلات جنسي؛ برخي كه در طوفان تمايلات و غريزه جنسي قرار گرفته اند براي اطفا آتش شهوت به خود آرايي دست مي زنند، اما غافلند كه اين راه صحيح پاسخ گويي به تمايلات جنسي نيست، بلكه اين كار آتش شهوت را شعله ور مي كند. بايد اين دسته از دختران و زنان بدانند بهترين روش براي ارضاي تمايلات جنسي ازدواج است و اگر وسايل و امكانات ازدواج براي آنها مهيا نيست بايد عفت و پاكدامني پيشه كنند تا خداوند آنان را به فضلش بي نياز سازد.

-عدم موفقيت در ازدواج؛ عده اي از دختران و بعضي از زناني كه در زندگي زناشويي شكست خورده و از شوهرانشان طلاق گرفته اند خودنمايي و بدحجابي را وسيله اي براي ازدواج موفق و ارضاي غرايز خود مي پندارند. آنان تصور مي كنند كه با خود آرايي مي توانند جوانان را به سمت خود جلب كنند و سرانجام با شوهر ايده آل خود ازدواج كنند. ليكن چنين افرادي در بيشتر مواقع نه تنها موفق نمي شوند بلكه وقتي آگاه و بيدار مي شوند كه خود را غرق در مرداب فساد و تباهي مي بينند كه هم آبروي و حيثيت خود و خانواده خويش را بر باد داده اند و هم دامن عفت و پاكدامني خويش را آلوده كرده اند.

-عقده حقارت؛ خود كم بيني يا عقده حقارت مجموعه اي از افكار است كه به وسيله برخي از عواطف به هم پيوند يافته، ايجاد مي شود و اين احساس را در شخص به وجود مي آورد كه از ديگران و همسالان خويش كمتر و پايين تر است. نا اميدي، ناكامي، پريشاني و شكست نشانه هاي بارز اين مشكل روحي است. منشا خود كم بيني ممكن است وضعيت جسمي، محيط زندگي، مسائل روحي و ذهني، خواسته هاي سركوب شده يا آميزه اي از آنها باشد. در روايتي امام هادي(ع) فرموده اند؛ هيچ گونه امنيتي از شر كساني كه خود را خوار و ناچيز مي شمارند وجود ندارد.

كساني كه عقده حقارت و خويشتن خويش را خوار و ذليل مي يابند جامعه را دچارمشكل مي كنند و اجتماع و خانواده از شرآنها در امان نيست. اين افراد براي جبران اين مشكل و كمبود روحي چه بسا به كارهاي خطرناكي دست بزنند. به طور مثال براي اين كه در جامعه به آنها نگاه كنند و مورد توجه افراد كوچه و بازار قرار گيرند و عقده حقارت را به گونه اي جبران نمايند، به بدترين و زننده ترين وضع ممكن در جامعه حاضر مي شود.

از نظر علمي اولين و مهمترين وسيله درمان نگراني ها و عقده هاي روحي محاسبه نفس و تحليل حالات روحي بيمار و شناختن علل واقعي احساس حقارت و متذكر شدن نقاط قوت و استعدادهاي شخصي فرد مي باشد. بنابراين بدون شك عمده ترين خطراتي كه نسل جوان اعم از دختر و پسر را تهديد مي كند عبارتند از دوستي هاي مخرب، معاشرت هاي آلوده و مشكوك، گرايش به فرهنگ غرب، انتخاب الگوهاي نامطلوب، احساس پوچي، فقر معنويت، روي آوردن به اعتياد، مشروبات و نظاير آنها.

اما ريشه اصلي اين خطرات را كه زمينه ساز بسياري از ناهنجاري ها و بزهكاري هاي اجتماعي است فقدان آموزشهاي ديني در خانواده است. علماي علوم تربيتي معتقدند مهمترين نهاد تاثير گذار در رشد فرهنگي ديني و تربيتي انسان خانواده است. بنابراين زماني كه يك دختر جوان با مسائل و مفاهيم ديني در خانواده آشنا نشده و والدين نسبت به تربيت صحيح و اسلامي او كاملا بي تفاوت بوده چگونه مي تواند حجاب كامل داشته باشد و مسائل محرم و نامحرم را رعايت كند و قبل از آنكه شخصيت دختران با بدحجابي رشد كند آنان را با فرهنگ زيباي حجاب پرورش دهيم.

کد خبر 2189755

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =