700 هزار خانوار دچار هزینه های کمرشکن پزشکی/ مشکل نظام سلامت مدیریت منابع مالی است

عضو شورای عالی نظام پرستاری با انتقاد از تعیین نشدن تعرفه های خدمات پرستاری پس از گذشت 7 سال از تصویب قانون، گفت: جامعه پرستاری، بیشترین خدمات را به بیماران ارائه می دهد اما هنوز خدمات آنها تعرفه ندارد.

محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: متاسفانه آنچه بیشتر در شورای عالی بیمه، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی دنبال می شود، افزایش تعرفه پزشکان است و بقیه گروههای درمانی دیده نمی شوند.

دبیرکل خانه پرستار با اعلام اینکه در شرایط کنونی نیز 65 درصد از تعرفه های دولتی به جیب پزشکان هیئت علمی می رود، افزود: پایه تعرفه های پزشکی، بر اساس کارانه ای است که در سال 73 به بهانه جذب هیئت علمی در بیمارستانها اجرا شد و در آن کارانه، سایر گروههای درمانی اعم از پرستاران، ماماها، پزشکان عمومی و... دیده نشدند.

وی با عنوان این مطلب که فقط پزشکان خدمات ارائه نمی دهند، گفت: 90 درصد پرسنل بهداشتی و درمانی در بیمارستانها از دریافتی های شامل پزشکان هیئت علمی، محرومند.

شریفی مقدم با انتقاد از اینکه جامعه پرستاری به رغم ارائه بیشترین خدمات کمی و کیفی به بیماران، از داشتن تعرفه خدمات پرستاری محروم است، ادامه داد: در طول 7 سال گذشته که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به تصویب مجلس رسیده و تمامی ابهامات آن نیز رفع شده، اما هنوز این قانون اجرایی نشده است. در حالی که اجرای این قانون می تواند باعث بهینه کردن منابع نظام سلامت شده و به نفع مردم است.

عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به گزارشهایی که از پرداخت هزینه های درمان از جیب مردم ارائه می شود، گفت: گفته می شود که تا 70 درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شود و این رقم بالایی است. اما اگر با افزایش تعرفه ها، منابع آن دیده نشود، این هزینه ها بالاتر خواهد رفت.

وی به نتایج یک تحقیق اشاره کرد و افزود: نتایج یک تحقیق نشان می دهد که هزینه مستقیم پزشکی برای بیش از 700 هزار خانوار در کشور کمرشکن است. همچنین سالانه 320 هزار خانوار با هزینه های درمان به زیر خط فقر می روند. ضمن اینکه هزینه غیرمستقیم پزشکی برای 600 هزار خانوار کمرشکن است.

دبیرکل خانه پرستار با اشاره به بودجه سال آینده وزارت بهداشت، گفت: یک نکته را نباید فراموش کرد، اینکه با افزایش تعرفه ها و حتی سرانه سلامت، با رویکرد حاکم بر وزارتخانه، اطمینانی به بهبود وضعیت سلامت مردم نیست. چون منابع مالی در سیستم وزارت بهداشت خوب مدیریت نمی شود.

شریفی مقدم ادامه داد: افزایش بدون برنامه و نظارت بودجه وزارت بهداشت که در سالهای اخیر 3 برابر شده است، هیچ تغییری در وضعیت سلامت ایجاد نکرده و همچنان هزینه ها بالاست. زیرا، پول بیمه ها در جیب عده ای خاص می رود.

وی در پایان گفت: وزیر بهداشت، وزیر پزشکان نیست بلکه وزیر نظام سلامت است و باید دغدغه سلامت مردم را داشته باشد.

کد خبر 2190504

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =