میراث فرهنگی البرز میزبان توریستهای آلمانی/ کریستین: سرقت، ذهنیت مرا نسبت به ایرانیان تغییر نمی دهد

هفته گذشته در پی انعکاس خبر سرقت از یک خانواده توریست آلمانی در کرج در رسانه های مختلف، واکنشهای مختلفی از سوی مردم نشان داده شد که همگی حاکی از نگرانی مردم از بروز چنین اتفاقی که شانیت و اعتبار ایران را نزد افرادی غیر ایرانی زیر سئوال می برد، بود. این در حالی است که کریستین ایوان اذعان داشت که این سرقت نمی تواند ذهنیت من را نسبت به ایرانیان تغییر دهد.

به گزارش خبرنگار مهر در کرج، اخباری که در رسانه ها منعکس شد، نشان می داد ماشین این زوج جوان در حالی که در یکی از خیابان های شهرک بنفشه واقع در کرج پارک شده بود، مورد سرقت افرادی ناشناس قرار می گیرد. این حادثه در مقابل یک ساختمان مجهز به دوربین مدار بسته اتفاق می افتد و این خانواده با در دست داشتن فیلم ویدئو از زمان سرقت به نزدیکترین کلانتری مراجعه می کنند ولی نیروی انتظامی در وهله اول از کمک به این زوج جوان آلمانی خودداری می کند.

وقتی این موضوع رسانه ای می شود، پلیس با تشکیل چند اکيپ ويژه از ماموران پليس آگاهي براي شناسايي و دستگيري سارقان اقدامات لازم را انجام می دهد، همین موضوع ما را برای تهیه گزارشی درباره این خانواده ترغیب کرد.

پس از پیگیری برای ارتباط برقرار کردن با این زوج جوان آلمانی متوجه شدیم که این خانواده قرار است که میهمان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز باشند.

"ایران هراسی" مانند خوره در جان گردشگران غربی ریشه دوانده است

کریستن ایوان که در آلمان مهندس عمران است و در یک شرکت بزرگ کار می کند در این دیدار به همراه خانواده اش در اداره کل میراث فرهنگی البرز حضور دارد او برنامه جهانگردی خود را از سال 2010 آغاز کرده است و در چندین مرحله، سفر به اقصی نقاط جهان را در برنامه های خود داشته است. نام همسر وی اودری و نام 2 فرزندش امیلیا و لوکاس است.

به گفته کریستین، وی نزدیک به یک ماه است که با خودروی شخصی اش دوباره به جهانگردی روی آورده و در سال 2010 برای اولین بار از ایران دیدن کرده است.

کریستن ایوان که حرفهایش را با خوشرویی بر زبان می آورد، به تبلیغات منفی علیه ایرانیان در اروپا اشاره می کند و می گوید: در اروپا و به تبع آن آمریکا، تبلیغات زیادی علیه ایران به راه است و ایران هراسی نتیجه این تبلیغات منفی است که در دل تمام توریستهایی که می خواهند بازدید از ایران را در برنامه های خود بگنجانند مانند خوره ریشه دوانده است.

جاذبه های گردشگری ایران در کنار مهربانی ایرانیان فراموش نشدنی است

وی در ادامه اظهار می دارد: آثار تاریخی در همه جای دنیا وجود دارد و آدمی را وسوسه می کند تا به دیدن آنها بشتابد، معماری ایران نیز زبانزد خاص و عام است ولی وجه تمایز ایران با کشورهای دیگر برخورد مردمان ایران است، آنها بسیار مهربان و دلسوز هستند و گرمی ایرانیان در کنار آثار تاریخی مجموعه ای فراموش نشدنی را به وجود می آورد.

کریستین یادآور می شود: در ایران اگر لاستیک ماشینت پنچر شود ماشین های دیگر با بی تفاوتی از کنارت عبور نمی کنند در صورتی که در کشورهای اروپایی برای خیلی از مردم اهمیتی ندارد که چه مشکلی پیش آمده و حتی با زبان هم، همدردی نمی کنند.

توریست آلمانی در ادامه می گوید: به همراه خانواده ام از 55 کشور جهان دیدن کرده ایم و گنجینه ای از خاطرات را با خود به همراه داریم و قصد داریم که این خاطرات را به صورت کتاب همراه با عکس منتشر کنیم.

وی تاکید می کند: ایران از تنوع قومیتی زیادی برخوردار است و مردم در گوشه گوشه این سرزمین با فرهنگ های مختلف در کنار هم با صلح زندگی می کنند و این از نظر من بسیار جالب و قابل تامل است.

کریستین: متصدی کنترل بلیط به من گفت مگر از جان خود سیر شده ای که به ایران سفر کرده ای؟

کریستین می افزاید: پس از اولین باری که به ایران آمدم و پس از عزیمت به آلمان مجبور شدم برای یک سفر کاری به آمریکا بروم. در فرودگاه نیویورک وقتی متصدی کنترل بلیط، گذرنامه من را دید و متوجه شد که به ایران سفر داشته ام به من گفت با چه جراتی به ایران سفر کرده ای، از جان خود سیر شده ای؟ و توصیه کرد که دیگر به ایران سفر نکنم.

وی در ادامه اظهار می دارد: به متصدی کنترل بلیط گفتم که اگر فرصتی دوباره به وجود بیاید حتی اگر برای یک هفته باشد باز به ایران سفر خواهم کرد و هرگز مهمان نوازی و دلسوزی های مردم ایران را فراموش نخواهم کرد که وی در واکنش به این سخن من به من نگاهی کرد و گفت "ولی من شنیده ام که ایرانی ها تروریست هستند" و من نیز در پاسخ به او گفتم این تبلیغات منفی حاصل عملکرد عده ای است که خود نمی دانند چه می خواهند و این تبلیغات در حالی است که من و خانواده ام در سفر به ایران آرامش داشتیم.

از شهرهای زیادی در ایران دیدن کرده ام از جمله ارومیه، تبریز، زنجان، یزد، کاشان، شیراز و اصفهان که هر کدام برایم زیبایی خاصی داشته است، در یزد به من و خانواده ام خیلی خوش گذشت. معماری فوق العاده بناها برایمان تازگی داشت و مردم بسیار گرمی دارد که به ما بسیار لطف داشتند.

پلیس اداره گذرنامه و مهاجرت برای من و خانواده ام تسهيلات ويژه اي قائل شده است

کریستین با اشاره به مدارکشان که سرقت شده است، گفت: پلیس اداره گذرنامه و مهاجرت در خصوص ارائه مدارک هويتي برای من و خانواده ام تسهيلات ويژه اي قائل شده است که لازم است در اینجا از آنها تشکر کنم.

وی گفت: در ساعات اولیه که این اتفاق افتاد شوکه شده بودم و به کمک مردم بر روی کاغذ پیغام "مدارک ما گم شده، یابنده مژدگانی خوبی دریافت خواهد کرد، ما فقط می‌خواهیم به خانه برویم" را نوشتم و روی ماشین چسباندم تا سارقان با دیدن این پیغام به ما کمک کنند.

وی در ادامه تاکید می کند: این اتفاق ذهنیت مرا نسبت به ایران و ایرانی از بین نخواهد برد چه بسا ممکن بود در آلمان این اتفاق برایم رخ دهد.

از ایران خاطرات خوبی دارم

همسر کریستین در ادامه به خبرنگار مهر می گوید: بازارهای ایران را خیلی دوست دارم. انرژی را در این بازارها به خوبی حس می کنم مردم با شوق به خرید می آیند و از کنار هم بودن، حس خوبی دارند.

اودری می افزاید: اگر بتوانیم مدت گذرنامه خود را تمدید کنیم، می خواهیم در ایران بیشتر بمانیم و از خلیج فارس و شهرهای جنوب ایران دیدن کنیم.

اودری یادآور می شود: ما به کشورهای زیادی سفر کرده ایم ولی از ایران خاطرات خوبی داریم که مهربانی های مردم ایران نیز اضافه بر این خاطرات باعث شده است که دوستان زیادی پیدا کنیم. در مسیر گذر از شهرهای مختلف از پارک ها و فضای سبز استفاده کرده ایم. شهرهای ایران دارای پارک های بزرگ و با امکانات خوبی هستند و با داشتن زمین بازی، برای بچه ها فرزندانمان نیز راضی بوده اند.

آوازه اصالت و مهمان نوازی ایرانیان باید به وسیله توریستها به گوش جهانیان برسد

مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی البرز نیز در ادامه این نشست، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این خانواده 4 نفره آلمانی اکنون میهمان اداره کل میراث فرهنگ البرز هستند.

احد شریفی در ادامه با اشاره به اتفاقی که برای این خانواده رخ داده، اظهار داشت: رفتار ما با توریست هایی که به ایران سفر می کنند باید به گونه ای باشد که وقتی به کشورشان بازگشتند، تبلیغات سوئی از ایران نداشته باشند.

مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی یادآور شد: با تبلیغاتی که علیه ایران و ایرانی در سراسر دنیا می شود، باید با ارائه فرهنگ درست و همچنین مهمان نوازی که از قدیم الایام در میان ما ایرانیان مرسوم بوده است، این تبلیغات را از بین ببریم چون توریست هایی که با این فرهنگ درست مواجه می شوند پس از بازگشت از ایران مانند سفیرانی هستند که آوازه اصالت و ماهیت ایران و ایرانیان را به گوش جهانیان می رسانند و باعث می شوند تبلیغات منفی از بین برود.

در ادامه مدیر اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی البرز تاکید کرد: خانواده کریستین از تنوع قومیتی و زبانی که در ایران وجود دارد به خوبی یاد کردند و یادآور شدند که اگر اروپاییان بدانند که چنین تنوع زبانی و قومیتی وجود دارد بیشتر به ایران سفر می کنند.

علیرضا دهقان مهرجردی اظهار داشت: این خانواده می گویند که گرفتن ویزای ایران بسیار سخت است و کریستین از دولت ایران می خواهد که تسهیلاتی برای گردشگران قائل شود تا گردشگران خارجی به راحتی بتوانند از ایران و جاذبه های دیدنی اش دیدن کنند.

دهقان در پایان گفت: هزینه های سفر برای گردشگران خارجی در ایران بسیار کمتر از کشورهای دیگر است و این باعث می شود تا گردشگران زیادی برای دیدن به ایران بیایند.

اداره کل میراث فرهنگی البرز برای دلجویی از این توریستها، میزبان این خانواده آلمانی بود و در این دیدار، آنها پس از خوردن نهاری کاملا ایرانی و پس از دریافت هدایایی شامل صنایع دستی و بسته های فرهنگی از مدیرکل اداره کل میراث فرهنگی، از این اداره به خاطر حمایتها و مساعدتهای انجام شده، تشکر کردند و رهسپار تهران شدند تا با مراجعه به اداره گذرنامه و مهاجرت پیگیر مدارک خود باشند.

..........................

گزارش: ساره نوری

کد خبر 2190657

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 16 =

  نظرات

  • سینا ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۴
   0 0
   دم مون گرم