تغییر شیوه آبیاری در بخش کشاورزی/ آبهای زیرزمینی قزوین در معرض شوری

قزوین - خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین گفت: بخش کشاورزی استان، به تغییر الگوی کشت و شیوه آبیاری برای عبور از بحران کم آبی نیازمند است.

حمید قزوینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: با توجه به قرار گرفتن استان قزوین در منطقه نیمه خشک و در صورت مصرف آب به روش امروز ، در دهه های آینده  با بحران آب روبرو خواهیم بود که باید سعی کنیم تا با اقدامات بلندمدت و سیاست‌های مناسب و قانون مند از شدت آسیب‌ها کاسته و با مدیریت بهینه آبی، بحران آب را مهار کنیم.

وی ضمن اشاره به مصرف سرانه آب مردم استان به میزان دو هزارو 400 مترمکعب کمی بیشتر از سرانه کشور افزود: رشد جمعيت، گسترش صنعت، بالا رفتن سطح بهداشت و رفاه عمومي، موجب افزایش مصرف و کاهش سرانه منابع آب تجديد شونده است.

قزوینی اهمیت مدیریت هماهنگ و منسجم کلیه مسئولان ذیربط و مشارکت کشاورزان در استان را مهمترین عامل بر مدیریت منابع آب دانست و بیان کرد: با توجه به بررسیهای به عمل آمده کل منابع آب تجدید شونده استان حدود دو میلیارد و 600 میلیون مترمکعب است، این در حالیست که در مقایسه با میزان مصرف در استان به میزان حدود دو میلیارد و 860 میلیون مترمکعب، بيش از 250 میلیون متر مکعب افزایش بهره برداری و به عبارتی کسری مخزن داریم که باتوجه به اینکه درصد زیادی از آب موجود در استان از منابع آب زیرزمینی و  صرف فعالیتهای کشاورزی می‌‌شود، بخش عمده‌ آن به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی های نوین آبیاری هدر می‌‌رود.

وی با اشاره به تخصیص سالیانه آب سد طالقان به استان قزوین به میزان 300 میلیون مترمکعب تصریح کرد: اقدامات موثر در جهت تحقق فرمايش مقام معظم رهبري درخصوص كاهش 10 درصد آب بخش كشاورزي و همچنین همکاری سازمان جهاد کشاورزی با ارائه طرحهای مناسب جهت اصلاح الگوی کشت، تغییر روش‌های آبیاری و استفاده از سیستم تحت فشار و بارانی و نیز کشت گلخانه‌ای از  جمله راه‌هایی است که می‌تواند مصرف آب را کاهش داده و نیز موجب افزایش درآمد کشاورزان شده و در نهایت ضمن رعایت الگوی مصرف آب، و جلوگیری از توسعه بی رویه، سفره‌های آبی زیرزمینی نیز به تعادل نزديک شود.

این مسئول کشاورزان را به عنوان بیشترین مصرف کنندگان آب در استان و تداوم برداشت های بی رویه را مهم ترین دلیل فرو نشست اراضی دشت برشمرد و افزود: برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی از طریق چاه های غیرمجاز و فاقد پروانه و اضافه

برداشت از چاه های مجاز و همچنین محدودیت منابع آب و تداوم دوره های خشکسالی موجب افت شدید آب های زیرزمینی و کاهش کیفیت آب و خاک منطقه به لحاظ نفوذ آب شور از بخش هاي حاشيه كوير به سفره آب زيرزميني قزوين خواهد شد.

وی تأکید کرد: در صورت تداوم برداشت بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی و بروز فرونشست و ایجاد فروچاله ها در سطح زمین امکان جایگزینی و تغذيه سفره وجود نداشته و با بروز این پدیده حتی اگر میزان بارشها افزایش یابد امکان بازیابی و برگشت سفره های زیرزمینی وجود نخواهد داشت.

وی ضمن اشاره به مشاهده فرونشت زمین در حدود پنج تا شش سانتیمتر درسال دربرخی از مناطق دشت قزوین تصریح کرد: راه چاره این است که مردم و بخصوص کشاورزان با شرکت آب منطقه ای همکاری کرده و با معرفی افرادی که اقدام به حفر و برداشت آب از چاههای غیرمجاز می کنند، از برداشت هاي بيشتر از سفره آب زيرزميني جلوگیری کنند و اگر این اتفاق نیافتد به دليل پائين رفتن و افت سطح سفره آب و كاهش كيفيت آن متأسفانه خود کشاورزان متضرر خواهند شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین راهکارهای جبران کم آبی و مديريت كشت در سالهاي خشكسالي را تغيير نگرش كشاورزان براي پذيرش طرح جديد آبياري به منظور صرفه جويي آب و جلوگيري ازضايعات محصولات كشاورزي، نصب كنتورهاي هوشمند بر روي چاههاي كشاورزي و كنترل حجم برداشت و كنترل زمان برداشت، استفاده از روشهاي بهينه آبياري "تحت فشار، باراني، قطره‌اي، زيرسطحي" به منظور كاهش هدررفت و جلوگيري از تبخير و تامين به موقع آب، تغيير الگوي كشت متناسب با شرايط خشكسالي، تعيين نياز آبي بهينه براي مراحل رشد هرگياه برشمرد که با همکاری و هماهنگي بين سازمانهاي مرتبط از جمله جهاد کشاورزی میسر خواهد شد.

قزوینی در پایان آموزش و ترويج فرهنگ مصرف بهينه آب را یکی دیگر از راهکارهای نجات آب استان اعلام و اظهارداشت: طرح فرهنگی دانش آموزی نجات آب با عنوان اختصاری "داناب" یکی از طرحهای موفق شرکت آب منطقه ای قزوین در سطح کشور بوده که به منظور آگاه سازی دانش آموزان مقطع تحصیلی راهنمائی به مدت دو سال متوالی در استان اجرا شده است.

وی اظهار امیدواری کرد با توجه به نتایج مثبت این طرح فرهنگی در امر صرفه جوئی مصرف آب، این طرح  بصورت مستمر در سالهای آینده اجرا خواهد شد. 

کد خبر 2191066

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =