19 دامسر و خانه سرا در غرب مازندران تخریب شد

نوشهر - خبرگزاری مهر: مسئول خروج دام و سامان‌دهی جنگل‌نشینان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ـ نوشهر با اشاره به تخریب 19 دامسرا و خانه‌سرا نیمه اول سالجاری اظهار داشت: برای خروج دام از جنگل، در مجموع 9 هزار و 574 متر مربع زمین به صورت حقوق مابازا به دامداران واگذار شد.

محمد خزاعی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: همچنین رفت و آمد دام‌ها در جنگل باعث کوبیده شدن خاک و جلوگیری از رویش و استقرار بذر درختان می‌شود.

وی اظهار داشت: یکی از مشکلات و عوامل تخریب جنگل‌های شمال، وجود دام در داخل جنگل است زیرا دام با خوردن و چرای نهال درختان، از تبدیل آنها به درخت و ماندگاری جنگل جلوگیری می‌کند.

مسئول خروج دام و سامان‌دهی جنگل‌نشینان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر گفت: در نیمه نخست امسال تعداد یک هزار و 259 واحد دامی از جنگل‌های غرب مازندران خارج شد.

وی افزود: همچنین دو هزار واحد دامی که پیش‌تر از جنگل خارج شده ولی مکان اولیه آنها نامناسب بود، جابه‌جایی و به مکان‌های مناسب منتقل شد.

خزاعی یادآور شد: به تعداد اندکی از دام‌داران نیز وجه نقد پرداخت شد که مجموع مبلغ داده شده در این بخش 55 میلیون و 900 هزار ریال بود.

مسئول خروج دام و سامان‌دهی جنگل‌نشینان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر ادامه داد: یک عرصه از مستثنیات نیز با مساحت 9 هزار متر مربع با پرداخت 600 میلیون ریال آزاد شد.

خزاعی اظهار داشت: طبق آمار پایه، مربوط به سال 1364 در جنگل‌های غرب مازندران 747 هزار و 310 واحد دامی و 422 خانوار جنگل‌نشین وجود داشت که تا کنون تعداد 366 هزار و 859 واحد دامی از جنگل خارج شده و 317 خانوار جنگل‌نشین نیز سامان‌دهی شده است.

کد خبر 2191245

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =