راهکارهای ترویج اخلاق در فوتبال/ 11 اصلی که نباید فرموششان کرد

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: اخلاق گمشده این روزهای فوتبال و ورزش ماست. اتفاقاتی که برخی اوقات رخ می‌دهد و کام همه را تلخ می‌کند نشات گرفته از فراموشکاری‌های مدیران و مسئولان ما در راه آموزش جوانان و نوجوانان است. رویکردی که هنوز برایش راهکار مشخصی پیدا نشده و در حد شعار باقی مانده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، فوتبال دارای جنبه‌های مختلفی است. متاسفانه در سالهای اخیر از جنبه اخلاقی بسیار دچار مشکل بوده ایم. از جنبه تاکتیکی دچار مشکل هستیم، از جنبه روانی همچنین مشکل داریم. معلم سال پنجم ابتدایی ما روز نخست سال تحصیلی، این شعار را نصب کرد: اخلاق، نظم، درس، در فوتبال هم همین است. اول باید به اخلاق اهمیت بدهیم، سپس نظم و بعد فوتبال. تیم های پایه و مدارس فوتبال ما باید بر همین اصول استوار باشند و به واقع کار شود.

این سئوال را دارم. اگر آن اخلاق اصلاح نشود، چگونه می خواهیم در فوتبال پیشرفت کنیم؟ چرا امروز باید شاهد حمله طرفداران فوتبال به صفحه شخصی بهترین فوتبالیست جهان باشیم؟ چرا در نظرسنجی انتخاب بهترین بازیکن جهان، علی کریمی و فرهاد مجیدی بیشترین رای را می آورند و آن نظرسنجی جهانی به هم می خورد؟ چرا آن مربی مطرح فوتبال که الگوی نوجوانان است باید با لباس های زننده همیشه تصویر اول رسانه ها باشد؟ چرا باید در ورزشگاهها شعارهای رکیک بیان شود که والدین از حضور فرزندان خود در ورزشگاه واهمه داشته باشند؟

برای آسیب شناسی این پدیده ناشایست بداخلاقی یکسری راهکارهای سطحی از سوی مسئولین ارائه شده است. اما مشکل در اینجا ریشه دارد. نمی توانیم این مسائل را مستقیم و بدون واسطه حل کنیم. جامعه یک رایانه نیست که اگر یکی از قطعات آن مشکل پیدا کرد، آن را عوض کنیم. ما مشکلات اخلاقی را همیشه می خواهیم در فدراسیون حل کنیم در حالی که این نگرش ایراد دارد. فدراسیون به جز تشویق و تنبیه کار دیگری نمی تواند بکند. راهکارها باید ریشه ای، حقیقی و عملی باشند!

1- باید به نوجوانان یاد بدهیم که اول پهلوان باشند بعد قهرمان. لازمه پهلوان بودن چیست؟ "اخلاق، شخصیت، معنویت" باید اینها را به نوجوانان یاد بدهیم. هم در منزل از طرف والدین و بزرگترها و هم در مدرسه از سوی مربیان.

2- اداره کل ورزش و جوانان در هر استان نقش تاثیرگذاری را در این امر دارد که با حضور کارشناسان ارشد فرهنگی، اجتماعی، تربیتی، ورزشی هر استان می تواند اقدامات موثری در هر استان صورت پذیرد. این اداره از دو جهت باید اقدامات لازم را انجام دهد. یک، با همکاری اداره اداره کل آموزش و پرورش استان برنامه ها و آموزش های لازم را به نوجوانان ارائه دهند؛ دو، با همکاری باشگاههای لیگ برتر و دسته اول آن استان هر سه ماه یک بار جلسات ویژه این بحث برگزار گردد.

3- عوامل دیگری هم در اشاعه این مهم نقش دارند که مهمترین آن در فوتبال حرفه ای کشور ما، رسانه ها هستند. وقتی یک مدیر و مربی و فوتبالیست صحبت های تند بیان می کند، رسانه ها نباید از او استقبال کنند. اگر آن شخص بداند که رسانه ها از این گونه صحبت ها استقبال نمی کنند، دیگر آن گونه حرف نمی زند. رسانه ها در این زمینه خیلی اثرگذار هستند.

و اما بحث آخر! فیفا یازده اصل برای رفتار تعیین کرده که این یازده اصل، برای تطهیر فضای آلوده فوتبال و ترویج اخلاق و فرهنگ ورزشی، بسیار یاری می رساند.

1: احترام به دیگران2: بازی جوانمردانه 3: شفافیت و اطاعت 4: صداقت و رفتار اخلاقی 5: جلوگیری از تعارض منافع 6: عدم تحمل رشوه و فساد 7: عدم تحمل تبعیض و آزار و اذیت 8: تبعیت از قانون و قواعد و مقررات 9: مبارزه علیه مواد مخدر و دوپینگ 10: ممنوعیت شرط بندی و دستکاری نتایج 11: مسئولیت های اجتماعی و زیست محیطی.

باید در فوتبال حرفه ای کشور، این اصول را با حساسیت لازم مدنظر داشته باشیم. هم وزارت ورزش و جوانان، هم فدراسیون و هم مدیران مدارس فوتبال و باشگاهها.
-------------------------------------------
نویسنده مهمان: حسین غدیری

کد خبر 2193340

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =