توضیحات رئیس ستاد افغانستان وزارت خارجه درباره ربودن اتباع ایرانی در هرات

رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه درخصوص ربوده شدن راننده های ایرانی در افغانستان تأکید کرد: افغانستان کشوری است که نا امنی هایی دارد و پلیس نیز به تازگی مسئول امنیت شده است و نارسایی هایی دارد و اشرار در این کشور فعالیت هایی دارند که تنها بر علیه اتباع ایرانی هم نیست. 

حجت الله فغانی ، رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ربوده شدن راننده های ایرانی در افغانستان با اشاره به سفر هفته گذشته خود به افغانستان ، گفت : در راه بازگشت از افغانستان به منظور بررسی وضعیت جاده ها در این منطقه و مسائل پیش آمده از مسیر هرات به ایران بازگشتیم  و در هرات با مسئول وزارت امور خارجه افغانستان در این شهر ملاقات داشتیم.

وی ادامه داد: در این دیدار بر ضرورت پایان دادن به این مسئله ( ربایش رانندگان ) متمرکز شدیم . 

فغانی افزود: به آنها تأکید کردیم که وضعیت مناسبی نیست و باید به این ناامنی ها خاتمه داده شود و البته آنها نیز از این وضعیت ناراحت بودند و بر همین اساس نیز راهکارهایی را برای حل مشکل بررسی کردیم .

رئیس ستاد افغانستان وزارت امور خارجه با بیان اینکه اخیرا دومین اجلاس تأسیس کریدور حمل و نقل جاده ای تاجیکستان ، افغانستان، آذربایجان و ایران در بیشکک برگزار شده است ، گفت: در آنجا نیز بر این نکته تأکید شده که باید مکانیزمی را برای اسکورت ناوگان جاده ای برقرار کنند و این مشکلات حل و فصل شود.

فغانی خاطرنشان کرد: افغانستان کشوری است که نا امنی هایی دارد و پلیس نیز به تازگی مسئول امنیت شده است و نارسایی هایی دارد و اشرار در این کشور فعالیت هایی دارند که تنها بر علیه اتباع ایرانی هم نیست . 

وی تصریح کرد: در هفته گذشته گروه های اشرار در همان منطقه اسلام قلعه در هرات 3 نیروی پلیس را به قتل رسانده اند .

فغانی گفت : به رغم تمام این مسائل ترانزیت و روابط دو کشور فعال است و جاده همچنان شلوغ بود.

بر اساس گزارش مهر،  هفته  گذشته رضا سمیعی‌فرد، راننده کامیون «اف‌هاش » که از بندرعباس به مقصد هرات افغانستان در حرکت بوده ، پس از تخلیه بار در هرات ربوده شده است .

 رباینگان افغانی در طی هفته گذشته با همسر وی تماس گرفته و برای آزادی وی مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان درخواست کردند.

 در یکسال اخیر ۱۰ راننده ایرانی دیگر نیز در افغانستان ربوده شده‌اند و حتی یکی از آنها به دست گروگان‌گیرها کشته شده است. 

ربوده شدن راننده ایرانی از سوی همکار وی  به کنسولگری ایران، فرمانداری هرات، اداره پلیس و امنیت افغانستان اطلاع رسانی شده است .

اخباری نیز مبنی بر به قتل رسیدن این تبعه ایرانی منتشر شده است که در پیگیری های خبرگزاری مهر مشخص شد یک مورد جنازه کشف شده است که سرکنسولگری به دنبال شناسایی وی از طریق DNA است اما هنوز خبر رسمی در این مورد وجود ندارد .

کد خبر 2195809

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =