آمادگی نظام پزشکی برای مشارکت در تدوین پروتکل ملی مصرف منطقی خون

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران از اعلام آمادگی این سازمان برای مشارکت در تدوین پروتکل ملی مصرف منطقی خون خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علیرضا زالی در مراسم روز پژوهش که روز یکشنبه با محور "مدیریت مصرف خون در بیمارستانها" برگزار شد، بر ضرورت طراحی فرآیندهای پژوهشی انتقال خون مبتنی بر شواهد تاکید کرد و گفت: انتقال خون یک زنجیره به هم پیچیده است که از دریافت خون تا مصرف بهینه آن را شامل می‌شود.

وی افزود: هر بخشی از این فرآیند با نقصان روبرو شود، به هم پیوستگی این زنجیره به هم می‌خورد. امروز نیازمند تدوین یک سیاست ملی و تدوین یک گایدلاین منسجم در زمینه مصرف منطقی، بجا، صحیح و متناسب با موازین علمی انتقال خون هستیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم مصرف منطقی خون در مجموع مداخلات و اقدامات پزشکی در نرم جهانی حدود 10 درصد باشد، گفت: در حال حاضر به این استاندارد جهانی نزدیک نیستیم و مصرف منطقی خون در ایران عددی بالاتر از این استانداردها را نشان می‌دهد که علت آن هم عدم وجود یک پروتکل ملی مشخص برای مصرف بهینه خون است.

زالی با اشاره به اینکه معاونت درمان وقت در سال 1383 پروتکلی تدوین کرد که بخشی از آن به مصرف بهینه خون اشاره داشت، افزود: از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است. سازمان نظام پزشکی آمادگی خود را برای تدوین پروتکل ملی مصرف خون اعلام می‌کند و نظرات تخصصی انجمن‌های پزشکی را نیز دریافت خواهد کرد تا خود پزشکان نیز در تدوین این پروتکل مشارکت داشته باشند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران بر ضرورت نهادینه‌سازی ایده مصرف منطقی خون در کشور تاکید کرد و گفت: باید مصرف منطقی خون در همه خدمات پزشکان دیده شود و در برنامه‌های بازآموزی بگنجد. زیرا فارغ‌التحصیلان پزشکی ما کمتر با مصرف خون و اندیکاسیون‌های آن آشنا هستند.

وی همچنین با بیان اینکه باید انتقال خون خودی نیز در کشور نهادینه شود، افزود: در واقع انتقال خون خودی به این موضوع اشاره می‌کند که اگر عمل جراحی بیمار انتخابی است و در صورتی که شرایط فیزیولوژیکی بدنش اجازه می‌دهد، بتوان قبل از عمل خونش را ذخیره کرده و در حین عمل مورد استفاده قرار داد. ضرورت توجه به این مسئله زمانی پررنگ می‌شود که بدانیم کمبود فقر آهن و کم خونی در کشور ما به ویژه در میان جوانان جدی است.

زالی ادامه داد: اگر فرد مبتلا به کم خونی، عمل جراحی انتخابی در پیش دارد و بتوانیم کم خونی‌اش را قبل از انجام عمل اصلاح کنیم، شانس تسریع بهبود وی و ترمیم زخم‌هایش بعد از عمل جراحی بسیار بالا می‌رود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به اینکه باید در دراز مدت سیاستهای عمومی چون غنی‌سازی مواد غذایی با آهن را تدوین کرده و به اجرا دربیاوریم، گفت: باید با توجه به تبحر جامعه پزشکی، در انجام اعمال جراحی فرهنگ استفاده از مداخلات پزشکی کم تهاجمی را ترویج کنیم. می‌توان نوع خدمات انجام شده را به گونه‌ای مدیریت کرد که نیاز به خون کمتر شود. باید در راستای تحقق این امر فعال شدن کمیته‌های انتقال خون بیمارستانی فعال شوند و از صورت کمیته‌های ساده و تدارکاتی خارج شده و مصرف بهینه خون و فرآورده‌های آن به صورت جدی در دستور کار قرار بگیرد.

کد خبر 2195909

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =