پروژه «تاریخ جامع ایران» آماده چاپ می‌شود

پروژه مجموعه کتاب‌های «تاریخ جامع ایران» در مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی مراحل آماده‌‌سازی برای چاپ را طی می‌کند.

سید صادق سجادی ویراستار ارشد پروژه «تاریخ جامع ایران» در مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: «تاریخ جامع ایران» یک مجموعه 15 جلدی است که 10 سال است در دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی مشغول تهیه و تدوین آن هستیم. این مجموعه دو بخش تاریخی پیش و پس از اسلام را در ایران شامل می‌شود.

وی افزود: 4 جلد از این مجموعه به تاریخ ایران پیش از اسلام و 11 جلد دیگر به ایران پس از اسلام اختصاص دارد. انتشار این مجموعه به شرایط یعنی اوضاع و احوال مادی ارتباط زیادی دارد. منظور از شرایط مادی، همان‌طور که مشخص است، کاغذ است. به هر حال، «تاریخ جامع ایران» پروژه بزرگی است که بیش از 200 نفر از محققان و تاریخ‌شناسان از سراسر جهان در آن مشارکت دارند.

این محقق در ادامه گفت: کارهای حوزه تاریخ پیش از اسلام، مدتی زیر نظر دکتر رضایی باغ بیدی انجام شد و سپس تحت نظر دکتر جعفری بیهقی انجام شد. سرویراستاری بخش مربوط به تاریخ ایران پس از اسلام هم به عهده من بوده است.

سجادی گفت: مجلدات «تاریخ جامع ایران» در حال حاضر مرحله صفحه‌بندی را طی می‌کنند و این مجموعه تا چندی دیگر آماده چاپ خواهد بود. اما همان‌طور که اشاره کردم، چاپ آن به شرایط کاغذ بستگی دارد و اگر آن را تا پایان امسال چاپ نکنیم، انتشارش به سال آینده موکول می‌شود.

کد خبر 2200701

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =