طرح تفکیک زباله از مبدا به زودی در شهر دهلران اجرایی می‌شود

دهلران - خبرگزاری مهر: شهردار دهلران گفت: برای اولین بار در استان ایلام طرح تفکیک زباله از مبدا به زودی در شهر دهلران اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا قاسمی صبح چهارشنبه در بازدید از پروژه هیا شهرداری دهلران اظهار داشت: باتوجه به اینکه روز به روز سطح زندگی مردم و فرهنگ هزینه و مصرف رو به رشد است به دنبال آن تولید زباله خانگی و پسماند به موازات آن بیشتر می شود.

وی اظهار داشت: طرح تفکيک زباله تر و خشک از مبدا يکي از اصلي ترين حلقه هاي زنجير بازيافت و بهره برداري از زباله است.

شهردار دهلران گفت: شهرداری دهلران با برنامه ریزهای که در این راستا انجام داده درصدد است برای اولین با طرح تفکیک زباله از مبدا با مشارک جدی و فراگیر شهروندان اجرایی کند.

وی بیان داشت: روزانه 30 تن زباله در سطح شهر دهلران جمع آوری می شود که از این میزان حدود  40 درصد زباله خشک است  که تاکنون سازکار مناسبی برای طرح تفکیک زباله در این شهر صورت نگرفته است.

وی عنوان کرد: با اجرایی شدن طرح تفکیک زباله از مبدا حجم زباله روزانه این شهر به حداقل می رسد.

قاسمی اظهار داشت: طرح تفكيك و بازيافت زباله‌ها علاوه بر آن‌كه مي‌تواند شهر را از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي نجات دهد، در رونق بخشيدن به اقتصاد شهري هم تاثيرگذار خواهد بود.

شهردار دهلران بیان داشت: با اجرایی شدن طرح تفکیک زباله در این شهر ضمن پایین آمد هزینه های مالی شهرداری باعث ایجاد اشتغال و توسعه پیدار خواهد شد.

وی گفت: به منظور تشویق شهروندان، در طرح تفکیک پسماندها از مبدا و همکاری بیشتر آنها ، شهرداری  در نظر دارد بصورت ماهیانه با انجام قرعه کشی در بین شهروندان (بسته های علمی و فرهنگی،کتاب هایی با موضوع محیط زیست و بازیافت) را اهدا کند.

قاسمی بیان داشت: در راستای اهمیت بحث تفکیک پسماند های خشک کارگاه های آموزشی بازیافت بصورت مستمر در مدارس، چهره به چهره  پخش بروشور برای آشنای شهروندان با فرهنگ جداسازی و تفکیک پسماندهای خشک از تر در سطح شهر دهلران به مدت دو ماه انجام می شود.

شهردار دهلران افزود: در راستای تشویق شهروندان برای تفکیک زباله های خشک و تر کیسه های نایلون بین آنها به صورت رایگان توزیع خواهد شد.

قاسمی تصریح کرد: در راستای زباله های عفونی بیمارستانها و مطب  پزشکان عمومی جلسه با نماینده آنها برگزار شده و شهرداری برای جمع‌آوری زباله‌های مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و دندانپزشکی‌ها پیمانکار بخش خصوصی معرفی کرده که در این راستا پیمانکار با نظارت شهرداری برای امحاء صحیح زباله ها اقدام خواهد کرد.

شهردار دهلران گفت: ما به دنبال این هستیم  که بتوانیم در کنار تفکیک زباله بر روی مساله کاهش تولید زباله نیز که موضوع بسیار مهمی است کار فرهنگی کنیم تا شاهد کاهش تولید زباله در سطح شهر باشیم.

وی عنوان کرد: خوشبختانه شهروندان در راستای توسعه فضا های شهری و پیش برد امورات همیشه در کنار شهرداری بودن که این امر نشانگر توجه شهروندان به موضوعیت شهری است.

کد خبر 2205986

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =