240 فضای آموزشی خراسان جنوبی در نوار مرزی است

بیرجند – خبرگزاری مهر: معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به وجود 460 کیلومتر مرز مشترک استان با افغانستان، گفت: هم اکنون 240 آموزشگاه استان در نوار مرزی بوده و یا تحت تاثیر مرز است.

به گزارش خبرنگار مهر، طاهره حمیدی ظهر چهارشنبه در گردهمایی معاونان ابتدایی آموزش و پرورش استان با بیان اینکه خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است، اظهارداشت: به لحاظ جغرافیای در هر شش کیلومتر از استان یک دانش آموز تحصیل می کند که این مرزی بودن استان نیازمند اعتبار ویژه است.

وی اضافه کرد: بیشترین کمبود فضای آموزشی در شهرستانهای بیرجند، قاین و طبس است.

حمیدی تعداد دانش آموزان اتباع خارجی دوره ابتدایی در این استان را دو هزار دانش آموز ذکر کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون 54 درصد دانش آموزان استان در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند، افزود: تعداد دانش آموزان محصل در مقطع ابتدایی 78 هزار دانش آموز است.

حمیدی با اشاره به اینکه 65 درصد آموزشگاه های استان در دوره ابتدایی است، افزود: تعداد کلاس های دوره ابتدایی در استان چهار هزار و 559 کلاس است.

وی با بیان اینکه 52 درصد دانش آموزان محصل در دوره ابتدایی پسران و 48 درصد دختران هستند، اظهارداشت: از این تعداد 53 درصد در مناطق شهری و 47 درصد روستایی تحصیل می کنند.

29 درصد کلاس های درس خراسان جنوبی چندپایه است

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با اشاره به اینکه هم اکنون در برخی مدارس استان چند پایه در یک کلاس درس تحصیل می کنند، عنوان کرد: تعداد مدارس چند پایه استان هم اکنون هزار و 290 کلاس درس است.

به گفته وی هم اکنون 29 درصد کلاس های درس استان چندپایه هستند.

حمیدی با بیان اینکه 98 درصد مدارس ابتدایی استانی ک شیفته هستند، افزود: 25 فضای آموزشی چرخشی بوده و دانش آموزان دوشیفته تحصیل می کنند.

وی به ارائه خدمات به معلمین میز اشاره کرد و افزود: در راستای افزایش کیفیت معلمین پایه سوم ابتدایی یک دست کتاب رایگان برای تمامی معلمان توزیع شده است.

حمیدی با بیان اینکه بیش از 800 کلاس درس ابتدایی نیز در استان هوشمند سازی شده است، بیان داشت: امسال نیز هوشمند سازی با جدیدت در این مدارس در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه این استان پایلوت اجرای طرح انسداد مبادی بیسوادی است، افزود: امسال یک میلیارد تومان اعتبار از کمیته برنامه ریزی استان در زمینه ایب ذهاب اخذ شده و در اختیار شهرستانها قرار گرفته شده تا مشکل دانش آموزان محروم شود.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه اعتبارات حوزه ابتدایی سال گذشته 35 میلیون تومان بوده است، یادآور شد: با تخصیص اعتبارات از محل اعتبارات درون و برون سازمانی تاکنون مبلغ 515 میلیون تومان اعتبار برای این حوزه جذب شده است.

کد خبر 2206303

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =