پژوهشگران سعه صدر بالایی داشته باشند/ در عرصه پژوهش واقع‌بین باشیم

وزیر کشور با بیان اینکه پژوهشگران مرکز پژوهشها باید سعه صدر بالایی داشته باشند،گفت: ما در جامعه با انواع سلایق مواجه هستیم و همه آنها باید رصد شوند؛ چراکه اگر اینطور نباشد جامعه‌نگری و کامل‌اندیشی را رعایت نکرده ایم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور در همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری اظهار داشت: توجه به چند نکته در مرکز پژوهشهای مجلس ضروری به نظر می‌رسد. اول اینکه باید پژوهش را در بحث قانونگذاری در مجلس با دقت و توجه بیشتری تعریف کرد؛ چراکه پژوهش در مجلس نزدیک‌ترین مسیر به اجرا است.

وی گفت: پژوهش های زیادی در محیط های دانشگاهی انجام می گیرد، اما تا مسیر اجرا فاصله طولانی دارد.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه پژوهش در مرکز می‌تواند ماندگارترین پژوهش باشد، ادامه داد: می توان اثرگذاری این پژوهش بعد از تبدیل شدن به قانون را در جامعه رصد کرد.

وزیر کشور همچنین اظهار داشت: پژوهش در قانون و مجلس جزء متنوع ترین پژوهش ها است، چراکه متناسب با نیازها و مسائل مختلف در جامعه انجام می گیرد.

وی گفت: همچنین پژوهش در مجلس جزء استراتژیک ترین پژوهش ها است؛ چراکه مبتنی بر رفع نیاز و مطالبات جامعه و مردم انجام می شود و اگر منجر به قانون شود، در رفع نیازها موثر بوده و موجب رضایت مردم خواهد شد، لذا هر چه نیازها و مطالبات مردم را رفع کنیم، منافع ملی خود را تامین کرده‌ایم.

رحمانی فضلی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: پژوهشگران مرکز پژوهشها باید چند اصول را رعایت کنند. اول اینکه هدف آنها از پژوهش روشن باشد و باید آرمان ها و اهداف عالیه انقلاب را مدنظر داشته باشند. اگر از این آرمان ها فاصل بگیریم سلسله مراتب برای تحقق جامعه آرمانی انجام نمی‌گیرد.

وزیر کشور در ادامه افزود: سعه صدر بالا نیز باید یکی دیگر از ویژگی های پژوهشگران باشد؛ چراکه با انواع و اقسام سلایق در جامعه مواجه هستیم و اگر این ویژگی نباشد، جامع‌نگری و کلی‌اندیشی رعایت نمی شود.

وی همچنین خلاقیت و نوآوری را از مهمترین ویژگی های پژوهشگران خواند و گفت: در شرایط و وضعیتی بسر می بریم که سرعت در پیشرفت بستگی به خلاقیت در عرصه اداره کشور دارد و باید هر روز به دنبال شیوه ها و خط مشی های نو باشیم.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: باید در عرصه پژوهش واقع‌بین باشیم و متناسب با واقعیت های جامعه، قدرت درک و تحلیل واقعیات را داشته باشیم.

وزیر کشور افزود: قانون برنامه و بودجه که در سال 51 و 52 تصویب شد، حدود 43 سال است که از آن می‌گذرد، اما هنوز با همین قانون برنامه ریزی و بودجه ریزی می کنیم، آیا شرایط حاکم در قانون در سال های گذشته با شرایط کنونی یکسان است؟ حتما نیست، تغییر کرده. آیا قانون تقسیمات کشوری و قانون احزاب با توجه به تغییرات در شرایط داخلی و خارجی نیازمند تغییر نیست؟

وی با بیان اینکه برخی قوانین مادر سال های طولانی از تصویبشان می گذرد و اصول این قوانین نباید تغییر کند، گفت: با توجه به شرایط حاکم و تغییراتی که در جامعه بوجود آمده، برخی قوانین نیازمند اصلاح و تصویب هستند.

رحمانی فضلی افزود: محصول پژوهش باید کاربردی باشد؛ چراکه قوانین قطعات پازلی هستند که باید با هم هم‌افزایی داشته باشند.

وزیر کشور همچنین نظارت بر اجرای قوانین را یکی از موضوعات مهم خواند و گفت: چون قانون محصول پژوهش است باید اجرای قانون در جامعه را رصد کنیم، این کار باعث می شود به هدف نهایی خود دست یابیم.

کد خبر 2208803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =