تعاونی های روستایی می تواند مدیریت تولید کشاورزی را پایدار کند

قزوین- خبرگزاری مهر: مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور گفت: تقویت تعاونی های روستایی و استفاده از ظرفیت آنها می تواند مدیریت پایداری کشاورزی را محقق و اقتصاد روستاها را متحول کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین صفایی پنجشنبه شب در دیدار با استاندار قزوین گفت: باید در حوزه کشاورزی به تولید فکر کنیم و زنجیره از مزرعه تا سفره مردم را راه اندازی کنیم تا به تولید پایدار برسیم.

وی افزود: در زمینه ساماندهی کشاورزی و شکل گیری زنجیره های تامین تاکنون کارهای خوبی شده که اتحادیه دامداران استان قزوین نمونه موفقی از این گونه نهادهاست که می تواند به تولیدکننده کمک کند.

صفایی بیان کرد: اتحادیه دامداران قزوین توانسته با مدیریتی قوی دغدغه تامین نهاده های دامداران را برطرف کند و با تهیه ذرت، کنجاله، جو و مکمل های غذایی اطمینان لازم را در دامداران ایجاد کند که آنها فقط به فکر تولید باشند و به خرید نهاده و فروش محصول فکر نکنند.

این مسئول یادآورشد: این نوع مدیریت تولید پایدار کشاورزی را محقق کرده و با گردش 770 میلیارد تومانی اتحادیه دامداران بدون هیچ مشکل یا سپردن ضمانتی دامداران را قادر کرده نیازهای خود را تامین و به تولید بیشتر بیندیشند که این الگو می تواند در کشور و در چند محصول کشاورزی اجرایی شود.

صفایی گفت: بر روی تقویت تشکل ها و زنجیره تولید بسیار مصمم هستیم و با تقویت تعاونی ها امیدواریم به تولید در روستا کمک شود.

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور یادآورشد: نظام صنفی کشاورزی در کشور نوپاست و ساماندهی صنعت در کشاورزی تاخیری 50 ساله دارد که اولین زیرساخت مورد لزوم آن صنعت است که خوشبختانه در سه سال گذشته موج جدیدی آغاز شده که در آن قصد داریم کشاورزی با یک توجیه فنی مجوز صنفی بگیرد و بتواند موثرتر عمل کند.

صفایی یادآورشد: بر اساس نظام صنفی در کشاورزی 230 شغل استاندارد تعریف شده که برای تطبیق نیازمند دریافت مجوز است تا این چرخه کامل شده تا وظیفه حاکمیتی اجرایی شود.

وی از استاندار قزوین خواست برای تکمیل این چرخه در استان با تدبیر در شورای برنامه ریزی اقدام و حمایت لازم انجام شود تا نظام صنفی توانمند شود.

در این نشست محمدرضا صفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: اتحادیه دامداران استان با داشتن 11 تعاونی زیر مجموعه خود بیش از 15 هزار نفر عضو دارد و از اتحادیه های شاخص کشوری است.

صفری تصریح کرد: گردش مالی این اتحادیه 770 میلیارد تومان است که خریدهای ملی اتحادیه کشوری نیز با محوریت قزوین صورت می گیرد.

وی آمادگی سازمان جهاد کشاورزی را برای راه اندازی تعاونی های پسته، زعفران و کشمش در استان اعلام کرد.       

کد خبر 2220190

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =