دبيركل سازمان ملل با پس گرفتن دعوت حيثيت اين سازمان را به باد داد

چناران - خبرگزاری مهر: امام جمعه چناران گفت: آمريكا با رفتار خود در سوريه و به‏ ويژه با واداركردن دبيركل سازمان ملل به پس گرفتن دعوت خود از ايران، يكبار ديگر ثابت كرد كه تعبير امام خمينى(ره) بنيانگذار نظام جمهورى اسلامى ايران كه دولت آمريكا را "شيطان بزرگ" ناميدند، كاملاً درست و دقيق است.

به گزارش  خبرنگار مهر، حجت الاسلام مظفر تاجي در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه چناران با اشاره به پس گرفتن دعوت دبيركل سازمان ملل از ایران تحت فشارآمریکا اظهار کرد: مخالفت دولت آمريكا با حضور ايران در كنفرانس ژنو2از ابتدا نيز قابل پيش ‏بينى بود و پيش ‏شرطهايى كه در اين‏باره تعيين ىشد، به‏ مثابه نوعى سنگ ‏اندازى براى ممانعت از تحقق اين امر بود.
 
امام جمعه چناران افزود: لذا اين مخالفت كاملاً با سياست‏هاى وحشيانه و جنايتكارانه تروريست‏هاى تكفيرى و مسلح مورد حمايت آمريكا و برخى كشورهاى منطقه كه درحال آدم‏كشى در سوريه هستند، منطبق است و آن‏ها از ابتدا نيز مى‏ دانستند كه جمهورى اسلامى ايران هيچ پيش‏ شرطى را نخواهد پذيرفت.
 
 حجت الاسلام تاجی گفت: واقعيت اين است كه دولت‏هاى غربى و منطقه‏اى دخيل در پديدآمدن بحران فعلى سوريه به‏ هيچ‏ وجه حاضر به حل بحران در اين كشور جنگ‏ زده نيستند و اساساً هيچ ارزشى براى جان انسان‏هاى بى‏ گناه قائل نیستند. 
 
وی بیان کرد: دولتمردان آمريكايى بهتر از همه مى‏ دانند كه مسئول اين آدم‏كشى‏ها و وحشيگرى‏ها در سوريه خود آنان و برخى مقامات دولت‏هاى عربى وابسته به آن‏ها هستند و هر آنچه در سوريه از انواع و اقسام اقدامات غيرانسانى در حال وقوع است، زير سر خودشان است و آن‏ها براى رسيدن به هدف مورد نظر خويش، حاضرند تمام افراد يك ملت را نيز قربانى نمايند.
 
امام جمعه چناران افزود: طبعاً نبايد از كسانى‏كه خوى وحشىیگرى در ذات آن‏ها نهادينه شده، انتظار ديگرى داشت، اما آنچه در اين ميان حائز اهميت است، اين است كه دبيركل سازمان ملل با پس گرفتن دعوت خود از جمهورى اسلامى ايران، باقی‏مانده حيثيت اين سازمان جهانى را نيز به باد داد.
 
حجت الاسلام تاجي تصريح كرد: بان كى مون با اين ‏كار نشان داد سازمان ملل را چنان از شأن و جايگاه خود به زير كشيده كه تبديل به يك "اراده" تحت رياست دولت واشنگتن درآمده و نه تنها هيچ‏گونه اختيارى در حل مسايل جهانى و منطقه‏اى ندارد، بلكه به يك سازمان گوش به فرمان مقامات كاخ سفيد تبديل شده است كه آمادگى دارد آنچه دولتمردان آمريكائى اراده مى‏كنند را به اجرا در آورد.
 
وي گفت: اين براى يك سازمان بين‏ المللى كه در منشور خود پاسدارى از حقوق بشر را سرلوحه وظايف خود مى‏ داند، بسى موجب سرشكستگى و سرافكندگى است كه دولت‏هايى با سابقه سياه اقدامات ضد بشرى، براى آن تعيين تكليف كنند و اجازه ندهند طرف‏هايى كه هيچ ترديدى در صداقت آن‏ها براى خدمت به مردم سوريه وجود ندارد، نقش دلسوزانه و مؤثر خود را در حل بحران اين كشور ايفا نمايند.
 
امام جمعه چناران گفت: اكنون بر همگان ثابت شده كه دعوت از جمهورى اسلامى ايران براى شركت در كنفرانس ژنو 2، بر پايه اين منطق استوار بود كه غرب و بازيگران عمده و تأثيرگذار در بحران سوريه به اين نتيجه رسيده ‏اند كه حل مسأله سوريه بدون حضور مؤثر ايران امكان‏پذير نيست و از طرفى بازپس‏گيرى اين دعوت نشان داد كه همان بازيگران به‏درستى دريافته‏اند كه حضور ايران در كنفرانس ژنو 2 آن‏ها را براى رسيدن به مقصودشان در سوريه ناكام خواهد گذاشت.
 
حجت الاسلام تاجی به چشم‏انداز دستيابى توافق هسته‏اى بين ايران و گروه 1+5گفت: پيش‏بينى‏ها درباره آينده مذاكرات نيز به مانند تفسيرهاى طويل و متفاوتى كه از توافقنامه موقت مى‏شود، متفاوت است شايد پاشنه آشيل دستيابى به توافقى جامع، مسأله حق غنى‏سازى هسته‏اى در خاك ايران خواهد بود.
 
 وي افزود: آنچه اطمينان داريم اين است كه نظام جمهورى اسلامى ايران به‏ هيچ‏ عنوان از حق غنی ‏سازى هسته‏ اى كوتاه نخواهد آمد، اما آيا كشورهاى غربى، بالاخص دولت آمريكا، خواهند توانست در برابر فشارهاى مخالفين برنامه هسته‏اى ايران مقاومت كنند.
 
امام جمعه چناران گفت: حتى هم ‏اكنون، بسيارى از نمايندگان كنگره با توجه به نزديك‏ بودن انتخابات و از بيم انتقام ‏جويى لابی‏هاى صهیونیستی، تصميم به تصويب قانونى در باره تحريم‏هاى ايران گرفته‏اند، فرايندى كه مى‏ تواند به گفته مقامات ايرانى به نابودى تمام توافقنامه و توقف مذاكرات شود.
 
حجت الاسلام تاجي بيان کرد: با توجه به حمايت مجموعه نظام جمهورى اسلامى ايران از توافقنامه هسته‏اى ژنو و نيز تيم مذاكره‏كننده هسته ‏اى می توان گفت كه در ايران چالشى پيش روى تداوم مذاكرات هسته‏اى بر اساس اصول مورد اجماع (تداوم غنى‏سازى و نيز نگه‏داشتن ذخاير اورانيوم غنى‏شده در داخل كشور) پديد نخواهد آمد.
 
وي افزود: اما آيا در غرب و بالاخص آمريكا، حاميان توافق با ايران خواهند توانست حرف خود را بر كرسى بنشانند يا طرفداران رويكرد غنی سازى صفر در ايران.
 
امام جمعه چناران افزود: مذاكرات هسته‏اى ايران نقطه آغاز تعامل بين ايران به‏ عنوان جزيره ثبات در محيطى پرآشوب و غرب است كه در كلاف گيج ‏كننده تحولات سريع، راديكال و غيرقابل پيش بينى خاورميانه سردرگم شده است، توافق با ايران مى‏ تواند پتانسيل كشورمان براى مقابله در برابر عوامل بى‏ثباتى در منطقه (تروريست‏هاى افراطى) را افزايش دهد، فرآيندى كه قوت قلبى براى نگرانى‏هاى كشورهاى منطقه و وراى آن درباره سرايت تروريسم پديد مى‏ آورد و غرب مى‏تواند با بهبود روابط خود با ايران از كشورمان به‏عنوان محل صدور ثبات سياسى به ساير كشورهاى منطقه استفاده كند.
 
حجت الاسلام تاجی بااشاره به سنت حسنه قرض الحسنه گفت: یكی از اصل های مهم اسلامی، اصل قرض الحسنه (وام دادن بدون سود) می باشد كه در قرآن و زندگی امامان (ع) اهتمام بسیاری به آن داده شده قرض الحسنه علاوه بر اینكه یك مسأله اجتماعی است.
 
وی افزود: یك مسأله اخلاقی نیز است زیرا اوّلاً روح محبّت و تعاون كه یك صفت ممتاز اخلاقی است موجب رواج قرض الحسنه در جامعه می شود و ثانیاً این كار نیك، روح برادری و عطوفت را زنده می سازد و موجب سلامت جامعه از ربا و پیامدهای شوم و ویرانگر آن می شود از این رو در روایات اسلامی به یكی از حقوق مؤمنان نسبت به همدیگر یاد شده است.
 
امام جمعه چناران گفت: قرض‌الحسنه به عنوان رفتاری برخاسته از تعالیم دینی، رفتاری ارزشی است که با توجه به فلسفه‌هایی که برای آن برشمرده شده، کارکردهای موثر و متعددی برای فرد و جامعه دارد و اساساً این سنت به لحاظ همین کارکردها و آثار توصیه و تاکید شده است که در واقع از یک سو نیز نشانگر دیدگاه‌ها و نکته سنجی‌های دقیق اسلام است، نقش تربیتی این فرهنگ در خودسازی، شکوفایی فضیلت‌ها و نیکی‌ها بسیار حائز اهمیت است، از این رو بخش عمده‌ای از این جریان پویا را مسائل انسانی و تربیتی تشکیل می‌دهد.
کد خبر 2220432

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =