شهرداری زنجان درصدد پاسخگویی به نیازهای شهروندان متناسب با مطالبات آنهاست

زنجان - خبرگزاری مهر: شهردار زنجان با اشاره به نیازهای بیشمار جمعیت 420 هزار نفری شهر زنجان گفت: شهروندان باید توقعاتی متناسب با ظرفیت و توان موجود داشته باشند چرا که مطالبات مردم نامحدود و توان شهرداری محدود است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن امین  در دیدار با اهالی شهرک شهدا و کوی فاطمیه زنجان با تاکید بر اینکه  شهرداری درصدد پاسخگویی به نیازهای شهروندان متناسب با مطالبات آن هاست افزود:  به عنوان شهردار این شهر موظفم همه شهروندان را با درخواست های متنوعشان یکسان مد نظر داشته باشم و در توزیع عادلانه خدمات بین آن ها بکوشم

وی گریزی به پروژه های در دست اجرا زد و افزود:پروژه سیدالشهدا(ع) به تنهایی هزینه ای بالغ بر 400 میلیارد ریال یعنی نصف بوده یکسال شهرداری را در برداشته  و در نقطه غير برخوردار شهري اجرا گرديد بنابراین باید توان مالی شهرداری نیز در اجرای برنامه های مختلف مورد توجه قرار بگیرد.

شهردار زنجان با تاکید براینکه نیازهای شهروندان باید براساس اولویت تامین شود گفت: شهروندان باید نیازهای اولویت دار خود را بشناسند و بدانند تامین همه نیازهای آن ها به صورت یکجا امکان پذیر نیست و شهرداری مجبور به  اولویت بندی آن هاست.

امین خاطر نشان کرد: شهرداری موظف است برخی سازمان ها ازجمله آتش نشانی واتوبوسراني را با صرف هزینه های بالا همواره مجهز نگه دارد مبادا روزی توان آن سازمان مورد نیاز باشد.

وی با اشاره به هدف خود از حضور در جمع  ساکنان شهرک شهدا گفت: من و همکاران در این محفل حاضر شده ایم تا با اولویوت ها و نیازهای اصلی شما آشنا شویم و متناسب با انتظار شما درصدد برآوردن مطالباتتان باشیم.

شهردار زنجان افزود: حضورم درمحافل مردمی مستمر خواهد بود به گونه ای که در هر بازدید بخشی از مشکلات مردم رفع شود.

دست شهروندان حامی شهر را به گرمی می فشاریم

وی جلب مشارت های عمومی در رفع مشکلات شهری شد و تصریح کرد: اگر معتمدین محله وعده مساعد جهت همکاری با شهرداری در مسائل مختلف از جمله نهداری از فضای سبز و فرهنگ سازی برای رعایت فرهنگ شهروندی را بدهندسطح خدمات شهری نیز ارتقا خواهد یافت.

شهردار زنجان با اشاره به گلایه های شهروندان مبنی بر دشوار بودن دریافت وقت ملاقات با شهردار گفت: شهروندان باید به شهردار حق بدهند امکان دیدار همه آنان برای مدیری که باید تصمیم گیری ، اجرا ونظارت بر بسیاری از پروزه ها را دارد وجود ندارد با این حال هرهفته چهارشنبه ملاقات مردمی در شهرداری  با تعیین وقت قبلی انجام می شود همچنین شهروندان می توانند از طریق پرتال شهرداری با مدیران شهرداری و شهردار ارتباط برقرار کنند.

شهردار زنجان تصریح کرد: دست شهروندان حامی و دلسوز شهر را برای همکاری به گرمی می فشاریم .

شهرداری باید برای تحقق حقوق شهروندی بکوشد

ناصر صیدی دیگر عضو شورای شهر نیز با تقسیم بندی مشکلات شهروندان به بخش های زیر ساختی،مالی ، قانونی، عدم اجرای صحیح ضوابط و طولانی شدن روند پیگیری از سایر نهادها گفت: ما می پذیریم كه شهرداری در گذشته در بسیاری از حوزه ها آنچنان که باید و شاید مناسب عمل نکرده است.

وی تصریح کرد: شهرداری همانگونه که درمقابل تخلفات ساخت و ساز می ایستد و جرایم را دریافت می کند باید با همان رسالت  در برابر تضییع حقوق شهوندان در سایر ابعاد همچون سد معبر و رها کردن نخاله ها بایستد و مانع قانون گریزی شود.

این عضو شورای شهر زنجان روش بودجه بندی مناطق مختلف شهر را در سال های گذشته نامناسب دانشت و اظهار کرد: در شیوه پیشین هر منطقه که درآمد بهتری داشت از رفاه بیشتری برخوردار بود اما در تدوین بودجه سالآتی شهرداری این محدودیت رفع شده است.

این عضو شورای شهر زنجان با اشاره به عدم صدور مجوز برای ساخت و ساز در بخشی از کوی فاطمیه خاطرنشان کرد: این مشکل راباید مقامات عالی استان حل کنند.

وي یادآور شد: مشکل مشاغل مزاحم نیز با تکمیل سایت کارگاهی و اعطای مجوز املاک واقع د آن با اعطای تسهیلات خاص محقق می شود بنابراین مادامی که محل مناسبی برای انتقال این صنوف آماده نباشد نمی توان آن ها را وادار به جابجایی کرد.

 باید از ظرفیت معتمدین محله برای رفع مشکلات شهری بهره مند شویم

پریسا شعبانی دیگر عضو شورای شهر نیز با تایید سخنان شهروندان گفت: بسیاری از مشکلات جزیی است و با همدلی بیشتر مردم محله  و مسئولان مرتفع می شود .

وی اظهار کرد: استفاده از ظرفیتی همچون معتمدین محله منجر به کاهش بسیاری از مشکلات و چالش های در سطح محله و به تبع آن در شهر می شود.

رضایی شهردار منطقه سه شهرداری زنجان نیزضمن قدردانی از شهروندان برای بیان مشکلات خود و هفکری با مدیران شهرداری به تبیین خدمات ارائه شده در این منطقه  پرداخت.

وی درخصوص صدور مجوز برای ساخت و ساز در کوی فاطمیه گفت: وضع موجود در این شهرک تثبیت شده و امکان افزایش مساحت جدید به وسعت این محله برای افزایش ساخت و ساز وجود ندارد.

شهردار منطقه سه درخصوص نبود پوشش مسقف در پل عابر پیاده این محل و نیز مکانیزه نبودن پل های عابر پیاده اظهار کرد: پل فاقد پوشش مسقف خواهد شد اما مکانیزه کردن آن ها که مطالبه بجای مردم است نیاز به تامین منابع مالی دارد.

رضایی یادآور شد: پارک امامی واقع در این محله به دلیل وجود معارض امکان اتمام عملیات اجرایی و بهره برداری نداشته اما امید می رود سال آتی به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه راهنمایی و رانندگی می تواند مانع ورود نامحدود ماشین آلات سنگین به این محله ها شود ابراز کرد: مشکل رفت وآمد  وساط نقلیه سنگین به داخل شهر را باید راهنمایی و رانندگی حل کند.

شهردار منطقه سه زنجان  حفاری های مکرر دستگاه های خدمات رسان را یکی از دلایل کاهش عمر آسفالت در شهرک شهدا دانست و افزود: قدمت ساختمان ها و زیر اسخت های این محله زیاد است و مکرر نیاز به بازسازی دارد.

رضایی با اشاره به اینکه طی سال جاری 14 میلیارد ریال از سوی شهرداری در منطقه سه شهر هزینه شده است خاطر نشان کرد: بیش از 30 محله تحت پوشش شهرداری منطقه سه است و پاسخگویی به نیازهای متنوع  ساکنان این محله ها امری دشوار است و بدون همدلی و همکاری شهروندان و مسئولان امکان پذیر نیست.

مشکلات براساس اولویت رفع می شوند

رییس شورای اسلامی شهر زنجان در جمع شهروندان ساکن محله های کوی شهدا و کوی فاطمیه با بیان اینکه ما شورای مردم هستیم و در خدمت آنها خواهیم بود گفت: ما با حضور در جمع شما درصدد رفع مشکلات با همفکری خودتان هستیم.

آراض ضیایی ابراز کرد: اعتقاد قلبی و اراده راسخ شورای شهر بر رفع مشکلات شهروندان است و شورا واسط بین شهرداری و مردم خواهد بود.

بودجه سال آتی عادلانه تر توزیع می شود

وی اظهار کرد: مشکلات مطرح شده در این جمع طبق اولویت و مناسب با توان شهرداری و شورا رفع خواهد شد.

سعید خدادادی عضو شورای اسلامی شهر زنجان نیز در این دیدار متذکر شد: همه مشکلات موجود در شهر یک شبه حل نمی شود چرا که مشکلات شهر بسیار و منابع و توان شهرداری محدود است.

وی ادامه داد: متاسفانه بیشترین درآمد شهرداری از محل جرایم حاصل از تخلفات است.

این عضو شورای اسلامی شهر زنجان ابراز کرد: پیش از این برنامه های شهرداری به گونه ای بوده که درآمدهای هر منطقه برای همان منطقه هزینه می شده در این شرایط مناطقی که درآمد بیشتر داشته و از ارزش افزوده بالاتری برخوردار بوده اند امکان ارائه خدمت بیشتری داشته اند.

وی ادامه داد: مقرر شده در بودجه سال آتی شهرداری روند پیشین متوقف شود و شهرداری بر اساس نیازهای مناطق اعتبارات را توزیع کند.

خدادادی اظهار کرد: بودجه شهرداری از محل اخذ عوارض و جرایم تامین می شود بنابراین اعتبار دولتی مشخصی ندارد و عواید حاصل از پرداخت هزینه های شهروندی را برای شهر خرج می کند.

وعده وعید نمی خواهیم وظیفه مان را در شهر مشخص کنید

یکی از ساکنان شهرک شهدای زنجان به نمایندگی از هم محله های های خود می گوید: ما همان قشر از جامعه هستیم که همواره در هر صحنه ای پشتیبان نظام و دولت بوده ایم،در همه انتخابات ها حضور گسترده داشته ایم اما هنگام توزیع امکانات و خدمات کمتر مورد توجه مسئولان واقع شده ایم.

این شهروند زنجانی ادامه می دهد: زباله های انباشته شده در کوچه ها و زمین های بایر بلاتکلیف، مشاغل مزاحم و آلاینده،آسفالت و جداول نامناسب، فشار ضعیف آب و ده ها مشکل دیگر ساکنان این محله را آزره خاطر کرده است.

جواني ديگرابراز می کند: متاسفانه در این محله یک سطل زباله سالم ندارد همچنین فضای تفریحی و پارک، با این اوصاف همواره در مسائل شهر مشارکت داشته ایم.

وی می افزاید: باید اراضی بلاتکلیف موجود در شهرک شهدا که محل انباشت زباله و جانوران موزی است تعیین تکلیف شود وضعیت ساخت و ساز و مجوز های اراضی نیز بررسی شود تا مردم بدانند آیا می توانند برای نوسازی ملک خود اقدام کنند یا نه؟ آیا  مشمول مصوبات  مربوط به بافت فرسوده هستند یا نه؟

این شهروند زنجانی تاکید می کند: ما وعده وعید نمی خواهیم امروز باید شفاف با مردم صحبت کنید و به ما بگویید توان رفع کدم مشکلات را دارید یا نه و  وظیفه ما برای  بهبود وضع شهرمان چیست؟

از دیگر ساکنان شهرک شهدای زنجان با ضعیف دانستن سطح زیرساخت های معابر برخی محله های منطقه سه می گوید: در این محله ها هرکس به سلیقه خود پیاده روی مقابل خانه اش را ساخته است .

وی نبود پل عابر پیاده مکانیزه ، نبود فضای سبز و محل بازی برای کودکان و نوجوانان ،عدم صدور مجوز برای ساخت و ساز در کوی فاطمیه ، کمبود منابع مالی برای تکمیل مسجد الزهرا فاطمیه ، انباشت نخاله های ساختمانی در محله ها،نامشخص بودن اسامی برخی خیابان ها و نبود تابلوی راهنمای محله را از جمله مشکلات ساکنان کوی فاطمیه برشمرد.

این جوان زنجانی ایجاد فضای بازی و تفریحی برای جوانان و نوجوانان  و اجرای برنامه های فرهنگی برای جوانان را ضروری میداند وتصریح می کند: اجرای برنامه های فرهنگی ورزشی تفریحی مانع گرایش جوانان به سمت تفریحات ناسالمی همچون قلیان کشیدن می شود.

وی یادآور می شود: از سال ها پیش ایجاد یک پارک در ضلع شرقی خیابان شاهد سه در دست اجراست اما متاسفانه تاکنون به اتمام نرسیده و فقط میزبان زباله های محله است.

شهروندي ادامه می دهد: ماشین های تخلیه چاه، فاضلاب های جمع آوری شده را وارد چاه حفر شده در باغ همجوار این محله می کند و ساکنان محله ناچار به استنشاق بوی نامطبوع آ ن هستند.

این جوان زنجانی ضمن ابراز تاسف از نابرابری توزیع امکانات در سطح شهر می گوید: امکانات این شهرک که به نام "شهدا" مزین است در شان خانواده های ایثارگران ساکن در آن نیست.

وی همچنین خواستار همکاری بیشتر شهرداری با هیئت ها و گروه های محله ای فعال در برگزاری آیین های مربوط به مناسبت های ملی مذهبی شد تا محله ها نشاط و پویایی بیشتری داشته باشند.

تبعیض در ارائه خدمات شهری مشاهده می شود

امام جماعت مسجد ثاراله  نیز ضمن تایید سخنان ساکنان محله های منطقه سه می گوید: مقایسه وضعیت این محله ها که چند دهه قدمت دارند با شهرک های جدید مبین تبعیض در ارائه خدمات است.

وی خاطر نشان می کند: تخریب مکرر آسفالت خیابان ها برای رفع نواقص شبکه آبرسانی و طولانی شدن روند آسفالت ریزی آن مرم را ناراضی کرده است.

امام جماعت مسجد محله تصریح می کند:اگر شهرداری نیاز به همکاری مردم در بخشی از حوزه کاری خود دارد برای مثال  درجلوگیری از رها کردن نخاله در خیابان ها یا اجرای برنامه های فرهنگی نیاز به همکاری مردم دارد می تواند از معتمدین محله برای اجرای آن کمک بگیرد.

حیدری بانوی جوان ساکن خیابان فجر واقع در شهرک شهدا می گوید: ما ساکن آپارتمان های پرسپولیس هستیم متاسفانه خیابان های اطراف خانه مان را مشاغل مزاحم ، آهن الات و نخاله ها اشغال کرده اند هر چه اعتراض میکنیم و پیگیر رفع مشکل هستیم پاسخی نمی یابیم.

شامی از ساکنان خیابان شفاعت نیز می گوید موش هایی بزرگتر از گربه خیابان ها و جوی های آب را شغال کرده اند،تعمیرگاه های خودرو و رفت و آمد و پارک خودرو های سنگین در خیابان های شهرک شهدا آرامش ما را سلب کره است و فضای نامناسبی برای عبو و مرور و بازی کودکان به وجود آورده است.

خالقی دیگر شهروند زنجانی ساکن شهرک شهدا با بیان اینکه خدمات شهری در این محله ضعیف است می گوید: برای استفاده از اتوبوس های شهری باید مسیر طولانی را بپیماییم تا به یک ایستگاه در خیابان اصلی برسیم.

وی اظهار می کند: خانم های این محله خودشان وارد عرصه شده این و کوچه و جدول ها را جارو می کنند.

 در این دیدار برخی از شهروندان از شهردار و اعضای شورای شهر مطالباتی همچون ایجاد اشتغال و پرداخت کمک های نقدی داشتند که به دلیل محدودیت های موجود امکان تحقق آن وجود نداشت بنابراین مسئولان  با ارائه پاسخ های قانع کننده و مستدل به شهروندان دلیل عدم امکان تحقق این مطابات را بیان کردند.

کد خبر 2220526

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =