نبود مدیریت واحد شهری سد راه توسعه همدان/ باید فرهنگ میهمان پذیری را تغییر دهیم

همدان - خبرگزاری مهر: عدم تعريف صحيح و علمي از نظام برنامه ريزي شهري و فقدان نظام مديريت واحد شهري از جمله مهم ترين عواملي است که مانع توسعه همه جانبه همدان شده و طی ساليان اخير این شهر را با چالش هاي جدي مواجه کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از اصلی ترین موانع فراروی مدیریت شهری، به خصوص در کلان شهرها، چند پارگی مدیریت شهری در عرصه سیاستگذاری، تصمیم سازی، برنامه ریزی، هدایت و نظارت است.

شهر همدان نیز که عنوان کلان شهری را یدک می کشد از این قاعده مستثنی نیست و از نبود مدیریت واحد شهری رنج می برد.

در همین راستا و از آنجایی که شهر سیستمی باز است که ساختارهای این سیستم هر کدام دارای کارکردهای خاص خود است و این عملکردها و کارکردها در پیوستگی زمانی و مکانی، فضایی، در حال تغییر و تحول و همچنین در حال باز تولیداند، خبرگزاری مهر برآن شد تا با حضور هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر همدان و چندتن از اعضا و کارشناسان این حوزه برخی مشکلات شهر همدان را به بحث بگذارد.

در این میزگرد که با حضور رئیس شورای اسلامی شهر همدان، نایب رئیس شورا، سخنگوی شورا و رئیس کمیسیون خدمات شهری، رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و گردشگری، رئیس کمیسیون فنی، عمرانی و امور زیربنایی شورا و آقایان علی اکبر نظری، سیداحمد حسنی حلم و سیدمجید موسوی از اعضای شورای اسلامی شهر همدان برگزار شد سئوالاتی در خصوص برخی مشکلات شهر همدان مطرح شد .

مهر: عمده ترین مشکل در عدم توسعه همدان را چه می دانید؟

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در ابتدای این میزگرد با اشاره به جایگاه رسانه در توسعه هر شهر، گفت: در عصر جدید و امروز که دنیا را دهکده جهانی قلمداد می کنند خبرگزاری ها و اصحاب رسانه یکی از ارکان تاثیرگذار در هر فرایندی هستند.

رضا میرزایی با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر همدان در دوره چهارم از 15 عضو تشکیل شده است، اظهار داشت: در کاستی ها و عقب ماندگی های شهر همدان یک شهردار یا شورا مقصر نبوده بلکه تداخل کاری، نبود مدیریت واحد شهری و نداشتن یک چشم انداز بلند مدت از شهر که مدیریت شهری، دستگاههای اداری و دولتی در یک راستا و با هماهنگی حرکت کنند سبب این امر بوده که در حال حاضر نیز این مشکل همچنان پابرجاست.

نبود مدیریت واحد شهری عمده ترین مشکل در توسعه همه جانبه شهر همدان است

وی نبود مدیریت واحد شهری را عمده ترین مشکل در توسعه همه جانبه شهر همدان عنوان کرد و با بیان اینکه تصمیم گیری های متعدد دستگاهها و موازی کاری ها مشکل آفرین شده است، ادامه داد: بعنوان نمونه در مبحث فرهنگی در همدان حدود 20 دستگاه به طور خودجوش و به طور جداگانه سیاستگذاری و عمل می کنند که امیدواریم هماهنگی و انسجام بین این دستگاهها حاکم شود.

مهر: درحالیکه بارها عنوان شده تلاش برای ایجاد رفاه مردمی در دستور کار این مجموعه قرار دارد اما همچنان برخی نارضایتی ها مشهود است، چرا؟

علی اکبر نظری از اعضای شورای شهر همدان در پاسخ به این سئوال با بیان اینکه مشکلات اقتصادی در شهر همدان به سیاستگذاری های کلان در استان و مدیریت اول استان و جذب سرمایه گذار مربوط می شود، اظهار داشت: ورود سرمایه گذاران به عرصه اقتصاد که همان اصل 44 قانون اساسی است و بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده و در برنامه چهارم توسعه نیز بر آن صحه گذاشته شد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه در شهر همدان با توجه به اینکه مدیریت های سطح شهر در دوران های گذشته غیربومی بوده برنامه ریزیهای سنگینی در این شهر پیاده نشده است، گفت: این امر نیز در دو مقوله علت یابی می شود.

نظری با بیان اینکه در زمان ارائه پیشنهاد از سوی سرمایه گذار مجموعه ای از دولتمردان در این استان معتقدند که همدان شهری توریستی است، گفت: عده ای نیز بر این اصل پافشاری می کنند که برای به حرکت در آوردن چرخ اقتصاد باید زیرساختهای شهر توسعه یابد .

وی با بیان اینکه گرچه کارهای خوبی انجام شده اما کارهای انجام شده در خور کلان شهر همدان نیست، ادامه داد: متاسفانه زیرساخت های توسعه همدان مهیا نشده و در این زمینه مدیریت استان همدان باید به توانایی هایی که در همدان وجود دارد توجه ویژه داشته باشد.

شاخه های متعدد لهجه ها در همدان باعث شده مسئله فرهنگی با مشکل مواجه شود

وی به مشکلات اجتماعی شهر همدان نیز اشاره کرد و گفت: خرده فرهنگ ها در همدان بسیار زیاد هستند و شاخه های متعدد لهجه ها باعث شده مسئله فرهنگی با مشکل مواجه شود.

وی با بیان اینکه مسئولان باید بررسی و شناخت دقیقی نسبت به اجتماع همدان داشته باشند، ادامه داد:در حال حاضر نزدیک به 154 هزار حاشیه نشین در همدان زندگی می کنند که از لهجه های مختلف و قومهای متفاوت هستند و مدیران شهری باید در این زمینه و در عرصه های مختلف فرهنگی برنامه ریزی کنند.

نظری با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر همدان در راستای فرهنگسازی در 74 محله شهر همدان احداث 74 فرهنگسرا را برنامه ریزی کرده است، ادامه داد: باید آموزشهای شهروندی مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه محله محوری یکی از برنامه های اصلی شورای اسلامی شهر همدان است، گفت:اگر محله محوری انجام و فرهنگسراها نیز احداث شوند قدمهای بعدی در زمینه فرهنگسازی راحت تر برداشته خواهد شد.

سیداحمد حسنی حلم از اعضای شورای شهر همدان نیز در این زمینه با بیان اینکه در رابطه با مشکلات اقتصادی، اجتماعی فرهنگی در همدان دو دیدگاه وجود دارد و یک دیدگاه این است که همدان شهری توریستی است، گفت: اگر معتقد هستیم که همدان شهری گردشگری است باید زیر ساخت های گردشگری را در همدان در اولویت قرار دهیم و نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشیم که جلساتی در این زمینه بارها و بارها در استانداری، فرمانداری، شورای شهر و سایر دستگاه ها تشکیل شده اما نتیجه این جلسات نتیجه مطلوب و رضایتمندی نبوده چون باید بازخورد این جلسات به صورت آشکار در بحث گردشگری خود را نشان دهد که اثری از آن نیست.

وی با بیان اینکه یک دیدگاه نیز این است که همدان با توجه به اینکه بالای 500 هزار نفر جمعیت دارد نیازمند سه یا چهار کارخانه مادر است، گفت: هر کدام از وزرا که در دوره شورای سوم به همدان می آمدند اولین بحثی که با وزرا داشتیم این بود که برای همدان ایجاد دو یا سه کارخانه را در هیئت دولت مطرح کنید اما عده ای مانع آن بودند و می گفتند لازم نیست در همدان کارخانه داشته باشیم چراکه شهر صنعتی نمی خواهیم و  دود شهر صنعتی هوای همدان را آلوده می کند.

باید تقابل دیدگاه ها حل و فرهنگ آن در جامعه حاکم شود

حسنی حلم با تاکید بر اینکه اول باید تقابل این دیدگاه ها حل و فرهنگ آن در جامعه حاکم شود و جا بیفتد که آیا همدان واقعا به کارخانه نیاز دارد یا نه، گفت: اگر نیاز داریم باید پیگری کنیم و اگر نیاز نداریم و فقط می خواهیم روی بحث گردشگری کار کنیم باید در این فاز وقت بیشتری بگذاریم و در این رابطه تلاش بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: در بحث فرهنگی و اجتماعی تفکیک مسائل فرهنگی و اجتماعی خیلی آسان نیست و بسیاری از مشکلات اجتماعی ریشه فرهنگی دارد.

حسنی حلم با بیان اینکه در ارتباط با مسائل فرهنگی اجتماعی بحث اعتیاد، مشکلات ازدواج جوانان و طلاق در همدان مطرح است و در جامعه هر روز آمار آن بالا تر می رود، گفت: وضعیت زنان بی سرپرست و بد سرپرست، فرار از خانه جوانان و نوجوانان به ویژه دختران و بیکاری از دیگر مشکلات است چراکه تحصیل کردگان یه یک شکل و بی سوادان به شکلی دیگر بیکار هستند درحالیکه یکسری کارها وجود دارد که با سوادان تن به انجام آن نمی دهند و یکسری کارها نیز هست که اگر افراد بی سواد بخواهند به آن ورود پیدا کنند برای آنها مقدور نیست.

وی با اشاره به اینکه بحث فرهنگی به طور کلی به بخش اعتقادی، مذهبی و هنری تقسیم می شود، گفت: تا بحث مسائل فرهنگ پیش می آید بلافاصله ذهن ها به سمت جلسات قرآن و هیئت های مذهبی می رود اما این یک بعد از فرهنگ جامعه است که متولی نیز دارد و متولیان آن در این زمینه ها خوب کار می کنند و وقت می گذارند.

حسنی حلم با اشاره به اینکه در ارتباط با حوزه هنر و بحث فرهنگی ید طولایی نیاز است و این حوزه وسعت خیلی گسترده ای دارد و نظرات متفاوتی نیز وجود دارد، گفت: ما خیلی نتوانستیم در این مقوله ورود پیدا کنیم مثلا در بحث تئاتر شورای شهر در دوره گذشته یکی دوبار با هنرمندان تئاتر جلسه داشته و قول هایی داده شد اما انصافا کاری انجام ندادیم و تئاتر شهر همدان هم اکنون تئاتر بسیار فقیری است و حمایت نمی شود در حالی که به وسیله تئاتر می توان خیلی کارها انجام داد.

وی با تاکید بر اینکه بیشتر افراد با ذوق و با استعداد که در حوزه های هنری در بخش تئاتر در حال فعالیت هستند در واقع به نحوی نا امید شده اند در حالی که اعتقادم این است که اگر در این زمینه ورود پیدا کنیم و همه دست به دست هم دهیم می توانیم خیلی از نیازهای فرهنگی و هنری جامعه را به وسیله هنر بر طرف کنیم و خوراک خوبی برای فرهنگ جامعه داشته باشیم، گفت: متولیان باید دست هنرمندان همدانی و به ویژه اهالی تئاتر همدان را بگیرند و آنها را کمک کنند و ما هم سعی می کنیم در خدمت باشیم و از ریاست شورا هم خواهش دارم در این زمینه قول دهند که بیشتر از بیش بتوانند بگذارند و از دوستان بخواهند که برای این کار وقت اختصاص دهند و حمایت کنند.

همدان ظرفیت بالایی برای کارهای هنری، فرهنگی اقتصادی گردشگری و اجتماعی دارد

وی با بیان اینکه بحث دیگر برگزاری جنگ شادی برای مردم است چراکه از قدیم گفته اند سر همدان خاک مرده پاشیده شده و این دیدگاه را باید اصلاح کنیم و این شعار را تغییر دهیم، گفت:  در یک جمله همدان ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی برای کارهای هنری، فرهنگی اقتصادی گردشگری و اجتماعی دارد و باید تمام متولیان به جای موازی کاری با هم جلسات منسجمی داشته باشند تا بتوانند برای آن مدیریت واحدی را تعریف کنند.

مهر: شورای چهارم تا بحال چه برنامه هایی برای ایجاد درآمد پایدار شهری در همدان اجرا کرده و آیا به موفقیت دست یافته است؟

رئیس کمیسیون اقصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این سئوال با بیان اینکه یکی از شعارهای اعضای شورای چهارم در دوره رقابت"تامین درآمد پایدار برای توسعه شهر" بود، اظهار داشت: شورای شهر همدان برای اینکه در این زمینه اقدامات راهبردی و استراتژیک داشته باشد کمیسیون اقصاد، سرمایه گذاری و گردشگری را فعال کرد تا بستر حضور سرمایه گذاران در همدان فراهم شود.

علی رضایی با بیان اینکه مرکز ثقل توسعه و تحول در شهرها سرمایه گذاری و راهبردی ترین اقدام برای توسعه هر شهر سرمایه گذاری است، گفت: شورای شهر همدان ضمن بررسی وضعیت پروژه های نیمه تمام شهر همدان و پیگیری این موضوع، فعال کردن پروژه های راکد را مدنظر قرار داده است.

رضایی با بیان اینکه خوشبختانه قوانین بالادستی و قانون جمهوری اسلامی ایران و قوانین برنامه توسعه و اصل 44، ظرفیت های خوبی را برای سرمایه گذاری فراهم کرده است، گفت: ظرفیت ها، مزیت ها و توانمندی های خوبی در شهر همدان برای سرمایه گذاری وجود دارد که برای سرمایه گذار جذابیت ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه همدان شهری تاریخی مذهبی است و غرب کشور را به پایتخت کشور متصل می کند، گفت: خوشبختانه زیرساخت ها ی توسعه از جمله توسعه فرودگاه و راه آهن در حال شکل گیری است که این موارد انگیزه سرمایه گذاری در این منطقه را بالا می برد.

رضایی با بیان اینکه این کمیسیون طرحهای سرمایه گذاری در شهر همدان را شناسایی، تعریف و آماده عرضه برای سرمایه گذاران می کند، گفت: شرایطی فراهم شده که سرمایه گذاران نیز می توانند ایده های خود برای شورای شهر مطرح کنند و شورا نیز از این افراد استقبال می کند.

باید فرهنگ میهمان پذیری در همدان اصلاح و موانع فرهنگی سرمایه گذاری نیز رفع شود

وی با بیان اینکه از هرجنبه زمینه برای حضور سرمایه گذاران در همدان فراهم است، گفت: از دیگر اقدامات انجام شده تشکیل مرکز پژوهش است تا فرهنگ میهمان پذیری در همدان اصلاح و موانع فرهنگی سرمایه گذاری نیز رفع شود.

رضایی شکل گیری پنجره واحد سرمایه گذاری در استانداری همدان را از اقدامات انجام شده برای تشویق سرمایه گذاران به حضور در همدان عنوان کرد و گفت: در این اتاق با مسئولیت استاندار برای تشویق سرمایه گذار و رفع مشکلات احتمالی کارهایی انجام می شود تا مانعی برای کار نباشد.

نایب رئیس کمیسیون اقصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز در پاسخ به همین سئوال اظهار داشت: شورای شهر همدان مواردی را که امکان سرمایه گذاری برای آنها در شهر همدان وجود داد شناسایی کرده است.

کامران گردان افزود: احداث باغ ویلا، باغ وحش، احداث باغ پرندگان، احداث پارکینگ های طبقاتی مکانیزه، احداث شهربازی و احداث هتل و کمپینگ خانوادگی از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه احداث دریاچه ماهیگیری، مشارکت در بازیافت زباله، احداث بازارهای سنتی، احداث کارواش های اتوماتیک، احداث نمایشگاه فروش طیور و پرندگان زینتی و احداث سینما خودرو از مواردی است که در بحث سرمایه گذاری ارائه شده است، گفت: اگر کسی می تواند در این زمینه  سرمایه گذاری کند آمادگی برای کمک به سرمایه گذار را داریم.

مهر: اینکه گفته می شود شورای شهر و مدیریت شهری اختیار لازم را برای رفع ترافیک در همدان ندارد تا چه اندازه درست است؟

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این سئوال با بیان اینکه امروزه ترافیک و مسئله عبور و مرور که به اشتباه به آن ترافیک گفته می شود به درجه ای از تمدن ملت ها درآمده است، گفت: اگر فردی، وارد شهر و یا کشوری شود و ترافیک آشفته ای مشاهده کند به طور حتم این امر بر مسئله فرهنگی آن شهر تاثیر گذار است.

کامران گردان با بیان اینکه ترافیک از سه قسمت مساوی و می توانم بگویم از یک مثلث متساوی الاضلاع تشکیل شده، گفت: باید هر کدام از اضلاع این مثلث به تنهایی و به خوبی عمل کنند و در تعامل با دو ضلع دیگر باشند.

وی با بیان اینکه یکی از این اضلاع بحث مهندسی ترافیک است که به شهرداری ها و ادارات راه و ترابری مرتبط است، گفت: این مسئله دربرگیرنده بحث معابر، خط کشی ها، ساخت پارکینگ های طبقاتی و کارهای فیزیکی است که بر روی زمین انجام می گیرد.

روزانه 45 دستگاه وسیله نقلیه به شهر همدان اضافه می شود

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در شهر همدان روزانه 45 دستگاه وسیله نقلیه به شهر اضافه می شود و باید فضای لازم برای این وسایل نقلیه ایجاد شود، گفت: شهرداری با ساخت پارکینگ های طبقاتی، گسترش معابر و تفکیک زمین هایی که به کاهش ترافیک کمک می کند وارد این حوزه شده و از طرفی نصب تابلو ها و علائم نیز انجام می شود.

گردان با تاکید بر اینکه در بحث ناوگان حمل و نقل عمومی تلاش شده ضمن افزایش خودروهای اتوبوس و انبوه بر، کرایه تاکسی را طوری متعادل کنیم که متقاضیان از تاکسی استفاده کنند، گفت: زمان توقف در ایستگاه اتوبوس را باید کاهش دهیم تا بیشتر مردم از اتوبوس و ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه در بحث طرح جامع ترافیکی همدان طرحی ارائه شده که اگر این طرح با توجه به زمان بندی آن به مرور انجام شود خطوط BRT را در شهر همدان راه اندازی خواهیم کرد، گفت: با استفاده از اتوبوس های انبوه بری که وارد ناوگان خواهد شد چیزی برای همدان کم نگذاشته ایم.

گردان با اشاره به اینکه در بحث ترافیک 17 سازمان دخیل هستند که اگر هرکدام وظایف خود را انجام دهند ما می توانیم بگوییم که دوش دیگران از جمله پلیس که ضلع دیگر مثلث است سبک تر خواهد شد، گفت: قوی ترین ضلع این مثلت آموزش است و اگر آموزش از سنین ابتدایی آغاز شود و ادامه پیدا کند و تا دروس دانشگاه مستمر باشد قطعا نتیجه بخش خواهد بود چرا که همه ما امروزه به نوعی به خودرو وابسته هستیم و برای ولادتمان با خودرو به بیمارستان منتقل می شویم و با خودرو هم به سمت باغ بهشت می رویم پس همه مردم با خودرو در تماس هستند و با خودرو سر و کار دارند و باید این آموزش را برای همه عمر مردم داشته باشیم.

وی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه همه سازمان هایی که در امر ترافیک دخیل هستند نقش خود را بخوبی ایفا کنند، گفت: مردم فقط از شهرداری و پلیس انتظار دارند که مشکل ترافیک را حل کنند در حالیکه حل این مشکل نیاز به فرهنگ سازی و تغییر فرهنگ نیز زمان نیاز دارد.

مهر: بارها عنوان شده که باید تمرکز زدایی مرکز شهر همدان اولویت قرارگیرد و این درحالیست که ساخت پارکینگ هایی با ظرفیت بیش از 500 خودرو در رینگ اول شهر مدنظر قرار گرفته! این دو مقوله از آنجایی که وجود پارکینگ جاذب مسافر است با یکدیگر در تضاد است چه توضیحی در این خصوص دارید؟

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه در مورد این سئوال دو نظریه در مورد شهر همدان وجود دارد که یکی استناد به سند بالا دستی که طرح تفصیلی شهر همدان است، می باشد، گفت: با توجه به مطالعات پیوستی که در همه زمینه ها از جمله زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ترافیکی صورت گرفته این پارکینگ ها در نقاطی از شهر جانمایی شده اند.

وجود پارکینگ ها در مراکز پرتردد و پر ترافیک جاذب مسافر است

محمد تبریزی ادامه داد: یک بحث دیگر نیز که مشاور و طراح طرح جامع حمل و نقل ترافیک شهر همدان آن را پیشنهاد داده این است که وجود این پارکینگ ها در مراکز پرتردد و پر ترافیک خود جاذب مسافر است و در واقع خودرو و عامل انسانی باعث می شود که افراد به این نقاط سفر داشته باشند و در آنجا ترافیک مضاعفی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه به نوعی می شود گفت که هر دو این ها درست است و جمع هر دو این ها با هم امکان پذیر است، گفت: افرادی که در این بافت های متراکم و مرکزی شهر هستند برای خودروهای شخصی و خودروهایی که کارایی اداری و اقتصادی و خودروهایی که رفع ضروریات آنها را انجام دهند نیاز به پارکینگ دارند.

وی تاکید کرد: البته با اجرای طرح پیاده راه ها در مرکز شهر خود به خود امکان دسترسی به برخی از پارکینگ ها منتفی می شود و باید در آن تجدید نظری انجام شود.

مهر: در خصوص طرح"باززنده سازی محله های قدیمی همدان" که در سند چشم انداز شهر همدان آمده است توضیحاتی ارائه دهید و به این مقوله که آیا ساخت پارکینگ های مدرن در این محل ها وجهه تاریخی آن را مخدوش نمی کند نیز بپردازید؟

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با بیان اینکه مباحثی که درخصوص بحث باززنده سازی محلات وجود دارد موضوع بسیار پیچیده ای است، گفت: این مقوله نیاز به جمع شدن تخصص های خاصی در کنار هم دارد و من از اظهار نظر قطعی و صریح در این مورد پرهیز می کنم.

وی با بیان اینکه علارغم اینکه سال ها در حوزه مدیریت شهری با این مراکز، اماکن و محلات سرو کار داشتیم و شاید بیشتر از ارگان ها خود شهرداری با این مسئله آشنایی دارد و ما نیز در این بدنه حضور داریم، گفت: برای احیای این محلات باید کار مطالعاتی و مشاوره ای بسیار دقیقی انجام گیرد.

تبریزی با تاکید بر اینکه باز زنده سازی این محلات علاوه بر اینکه هویت فرهنگی و تاریخی شهر را تثبیت می کند برای نسل آینده بیانگر نحوه زندگی و فرهنگ نیاکان آنها می تواند باشد، گفت: این مقوله منافاتی با تکنولوژی و بهره برداری از امکانات روز نیز نخواهد داشت مشروط بر اینکه این ها در کنار هم به شکلی قرار گیرند که تضاد ایجاد نکنند بلکه نیازمندی ها و ضروریات اولیه یکدیگر را تامین کنند.

وی با بیان اینکه در باززنده سازی محله ها یکی از اهداف تمرکز افراد به لحاظ استفاده های فرهنگی، اقتصادی و یا توریستی است تا افراد از این محلات بازدید کنند، گفت: شاید یکی از ضروریات آن این است که مکانی برای توقف و استقرار خودروها در اینجا ببینیم.

مهر: شهر 500 هزار نفری همدان تنها یک سینما دارد و سینما فلسطین همدان چندسال است که اکران فیلم ها در آن انجام نمی شود بعنوان یک درخواست مردمی عنوان کنید که تا کنون چه اقداماتی برای راه اندازی مجدد این سینما انجام شده است؟

سیداحمد حسنی حلم عضور شورای اسلامی شهر همدان که در دوره قبل نیز در این شورا ریاست آن را برعهده داشت در این خصوص گفت: در دوره سوم در محوطه پشت سینما قدس کلنگ احداث یک موسسه فرهنگی و سینمایی را به زمین زدیم و مقرر شد سرمایه گذار ورود پیدا کرده و حوزه هنری نیز مساعدت کند و در آنجا یک مجتمع فرهنگی و سینمایی ساخته شود که یکسری از مشکلات را در حقیقت رفع کند.

متاسفانه در شورای چهارم در ارتباط با پیگیری مسئله سینما فلسطین جلسه ای نداشتیم

وی با بیان اینکه سینما فلسطین از چند سال قبل تعطیل است و قرار براین بود که باز سازی شود، گفت: متاسفانه در شورای چهارم در ارتباط با پیگیری مسئله سینما فلسطین جلسه ای نداشتیم و در این زمینه در جلسات فرهنگی بحثی به میان نیامده است.

حسنی حلم با بیان اینکه البته به طور کلی راجع به بحث فیلم و سینما صحبت هایی شده اما به صورت مشخص در ارتباط با سینما فلسطین شورا هیچ برنامه ای نداشته است، گفت: حداقل تا آنجایی که من اطلاع دارم در جلسات فرهنگی و کمیسیون فرهنگی در این زمینه بحثی نشده است.

وی با بیان اینکه باید مسئولان امور سینمای و حوزه هنری در کمیسون فرهنگی شورا دعوت شوند، گفت: سعی می کنیم که در هفته های آینده در این رابطه جلسه ای تشکیل و این مطلب را پیگیری کنیم.

وی با بیان اینکه مهم تر از این ها بحث استفاده مردم از سینما است، گفت: علارغم اینکه برخی شهروندان گلایه دارند که همدان فقط یک سینمای فعال دارد اما وقتی پای درد دل حوزه هنری و امور سینمایی می نشینیم می بینیم مردم از همین یک سینما هم استقبال خوبی نمی کنند و گاهی اوقات حتی فیلم های خوبی هم که اکران می شود در رابطه با فروش بلیط مشکل وجود دارد و مردم زیاد استقبال نمی کنند.

حسنی حلم با اشاره به اینکه یکی از دلایل عدم استقبال مردم از سینما می تواند این باشد که عموما در خانه ها دستگاه های پخش خانگی وجود دارد و مردم سعی می کنند این فیلم ها را در خانه ببینند، گفت: مشکل دوم نیز می تواند بحث اقتصادی باشد که بهای بلیط برای برخی از خانواده سنگین است چراکه کسی به تنهایی سینما نمی رود و با اعضای خانواده در این برنامه حاضر می شود که اگر بعنوان نمونه شش نفر باشند هزینه بلیط می تواند برای آنها سنگین باشد.

وی با بیان اینکه در دوره دوم، سوم و چهارم شورای اسلامی شهر همدان عوارض شهرداری که متعلق به بلیط های سینمایی بود را صفر کرده و در دفتر چه عوارض و وارد کردیم، گفت: در یکی دو مرتبه نیز شورا تخفیف های ویژه ای را لحاظ کرده که مقداری می تواند به این قضیه کمک کند.

وی با بیان اینکه اگر واقعا حوزه هنری به این نتیجه برسد که سینما فلسطین درآمد خوبی می تواند داشته باشد مطمئن باشید هیچ وقت بازسازی این سینما هفت سال طول نمی کشید و زودتر از این ها شاید آماده شده بود، گفت: در این رابطه جلسه ای گذاشته می شود و نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

مهر: بعضی از املاک شهرداری همدان در شهر وضعیت مشخصی ندارد برای ساماندهی این امور چه کاری انجام شده است؟

رئیس کمیسیون فنی و عمرانی و امور زیربنایی شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این سئوال با بیان اینکه در زمینه امور زیر بنایی و املاک حرف و حدیث ها زیاد است، گفت: املاک محدوده های قانونی و حریم شهرها به دو دسته املاک مستند که دارای اسناد ثبتی از قدیم بودند و در ادارات ثبتی دارای سند هستند و ثبت شدند و املاکی که به صورت عادی و فاقد اسناد ثبتی و دارای بونچاق های محلی هستند، تقسیم می شوند.

املاک شهرداری همدان تعیین تکلیف می شود

حمیدرضا طبی مسرور با اشاره به اینکه طبق عاداتی که مردم از قبل داشتند تفکیکات زمین خود را به صورت عادی انجام می دادند تا در زمینه نقل و انتقالات دچار کمترین مشکلات باشند، گفت: در بعضی از مواقع نیز این اقدام راهی برای فرار از پرداخت حق و حقوق های قانونی شهرداری بوده که متاسفانه باعث شده در شهر همدان این اتفاق خصوصا در نواحی حاشیه شهر روی دهد و معمولا مهاجرینی که از اطراف به همدان آمده و سرمایه آنچنانی هم نداشتند در قسمت های قابل قبول تر با صرف کمترین هزینه ای سکنی بگزینند که این امر چالشی را در برخی از قسمت های شهر ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه در زمینه املاک شهرداری متاسفانه بانک های اطلاعاتی خیلی دقیقی از سنوات گذشته وجود نداشت و قائن به اشخاصی بوده که با رفتن این افراد هم این اطلاعات به فراموشی سپرده شده است، گفت: گاها شهرداری با املاکی که خودش از محل آن آنها اطلاع ندارد مواجه بوده و متاسفانه در این زمینه املاک شهرداری که املاک خودعمومی شهر است مورد سو استفاده هایی قرار گرفته و پروانه های ساختمانی روی این زمین ها اخذ شده یا نقل و انتقالاتی اتفاق افتاده که با همتی که در شورای شهر چهارم هست دنبال این مجموعه هستیم که بانک اطلاعاتی دقیق املاک شهری را چه برای املاکی که متعلق به شهرداری است و چه املاکی که متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی است تهیه کنیم.

طبی مسرور اضافه کرد: با تهیه این بانک اطلاعاتی و تهیه نقشه های مالکیت، در طرح های جامع و طرح های تفضیلی آینده سیاست های به روز تر و اجرایی تری را تدوین می کنیم.

وی با بیان اینکه در طرح های تفضیلی گذشته به مسئله مالکیت کمتر توجه شده، گفت: در این امر تصمیماتی گرفته شده که عملا مدیریت شهری را دچار چالش کرده است.

یکی از دلایل اصلی عدم اجرای طرح های تفضیلی در همدان عدم شناخت نحوه مالکیت اراضی بوده است

طبی مسرور با بیان اینکه یکی از دلایل اصلی عدم اجرای طرح های تفضیلی در همدان عدم شناخت نحوه مالکیت اراضی بوده است، گفت: مالکیت قطعا اولین فاکتور تاثیرگذار در مقوله اجرای طرح های تفضیلی است تا بتوانیم برای اجرای طرح های تفضیلی آینده مسیرهایی که باید بازگشایی شود را به راحتی تملک کنیم.

وی با بیان اینکه باید با تدبیر و اتخاذ سیاست های تشویقی مردم شهر را برای همکاری در بازگشایی معابر تشویق کنیم، گفت: نتیجه و برآیند این تفکرات به مدیریت بهینه شهر و اخذ خدمات بهینه برای شهروندان چه در مقوله های زیربنایی و زیر ساختی و چه در مقوله های ترافیکی و مباحث خدمات شهری و خدمات عمومی که حق هر شهروندی است منجر می شود.

وی با تاکید بر اینکه باید هم املاک عادی و هم املاک سند دار را رصد و شناسایی کنیم تا در طرح های آینده لکه گذاری ها و پهنه بندی ها برای کاربری های مختلف را اجرایی تر ببینیم، گفت: در زمینه املاک عادی خوشبختانه اداره ثبت و اسناد و املاک کار خود را شروع کرده و برای این زمین ها سند صادر می کند.

وی با اشاره به اینکه اگر همت همگانی و اطلاع رسانی عمومی و آموزش شهروندی در این مقوله اتفاق بیفتد، موفق خواهیم بود، گفت: در اینصورت شهروندان می توانند ضمن مراجعه برای اخذ اسناد رسمی از حقوقی که قانون برای آنها پیش بینی کرده نهایت استفاده را بکنند.

مهر: چه لزومی بر تشکیل نواحی 12 گانه در شهرداری همدان وجود دارد؟

طبی مسرور در پاسخ به این سئوال نیز با بیان اینکه این مقوله از سیاست های اصلی شورای چهارم بوده است، گفت: برای آنکه مباحث فنی و اجرایی در محل به روز شود و اطلاعات مدیران شهری از وقایعی که در محلات رخ می دهد بروز باشد این نواحی در دستور کار قرار گرفت تا بعنوان نمونه تخلفات یا نیازمندی های روز را شناسایی و رصد کنند و به اطلاع مدیران کلان تر برساند و مدیران کلان شهری بتوانند سیاست های کلی را چه در مقیاس کلان برای کلان شهر همدان و چه در مقیاس خرد و ریز برای محلات و تک تک واحدهای همسایگی و یا واحدهای مسکونی اتخاذ کنند چراکه برآیند اتفاقات در محلات برآیند اتفاقات در شهر است.

وی با تاکید بر اینکه بیشترین مشکلات در محلات اتفاق می افتد و نمود آن در شهر جاری و ساری می شود، گفت: اگر مشکلات محله و خدمات زیرساختی که یک محله به آن نیاز دارد توسط کارشناسان در محل شناسایی شود ارتباط نزدیک و منطقی با شهروندان در این منطقه برقرار و یک نوع اعتماد سازی برای شهروندان ایجاد می شود و برای اجرای سیاست های کلان شهری به مدیران شهر کمک می کنند.

طبی مسرور اضافه کرد: در زمینه مباحث مدیریت شهرداری های نواحی از کارشناسان و افرادی که متخصص و مجرب هستند استفاده شده و افراد لایقی که مدیریتشان در شهرداری به اثبات رسیده در این مقوله همکاری دارند.

با فعالیت نواحی 12 گانه مراجعات مردم به شهرداری های مناطق و شهرداری مرکز کم خواهد شد

وی گفت: با این روند مراجعات مردم به شهرداری های مناطق و شهرداری مرکز کم خواهد شد و خدمات بهینه و نیازهای شهروندان را خیلی راحت تر به گوش مسئولین می رسد.

مهر: گفته می شود که شهرداری حدود 50 میلیارد تومان از ادارات دولتی طلب دارد، چه برنامه یا اهرمی پیش بینی شده تا این ارگان ها بدهی های خود را پرداخت کنند؟

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این سئوال با بیان اینکه حدود 50 میلیاردتومان ادارات دولتی به شهرداری بدهی دارند و اهرم های آن را هم قانون پیش بینی کرده است، گفت: در راستای تعامل بین دستگاه ها از استاندار خواسته ایم تذکرات لازم را در این زمینه به دستگاهها بدهند اما یکسری از دستگاه ها  می گویند دست ما خالی است و باید در بودجه آن دستگاه پیش بینی بشود تا آنها بتوانند مطالبات را پرداخت کنند که خواهش کردیم این هماهنگی ها انجام شود که قطعا محقق می شود.

مهر: ساماندهی های ورودی شهر همدان کی به سرانجام می رسد؟

رئیس شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این سئوال نیز با بیان اینکه ساماندهی ورودی های شهر، بارها مورد تاکید قرارگرفته و توسط کمیسیون های متعدد در شورای شهر و شهرداری به بحث گذاشته شده و از شهردار خواسته ایم که در اسرع وقت سه ورودی شهر، بلوار بسیج، بلوار بهشت و بلوار ارتش را در مرحله اول با تعامل با مالکین بازگشایی کنندچراکه سیما و منظر شهری در مرحله اول ورودی ها است، گفت: بخش عمده ای از هموطنان که در استان های دیگر غربی ساکن هستند در عبور از همدان از بلوار بسیج و بلوار ارتش گذر می کنند و چه بسا داخل شهر هم نمی آیند که باید در راستای ساماندهی این مسیرها سریعتر اقدام شود.

رضا میرزایی با بیان اینکه متاسفانه سیستم شهرداری سیستم کندی است، گفت: از عملکرد فعلی در ساماندهی ورودی ها راضی نیستیم و توقع داریم آن چیزی که خواسته های مردم است در شهرداری عملی شود.

مهر: بیش از 5 سال از زمان مطرح شدن موضوع احداث پارک ملل در همدان می گذرد، چرا تاکنون به نتیجه نرسیده است؟

نباید بحثی مطرح و شعاری داده شود درحالیکه بسترهای ایجادش فراهم نباشد

میرزایی در پاسخ به این سئوال نیز با بیان اینکه برای اجرای این طرح در ابتدا زمین را باید استانداری واگذار می کرده، گفت: این موضوع باید کارشناسی شود و تخصصی باشد نه اینکه بحثی مطرح و شعاری داده شود درحالیکه بسترهای ایجادش فراهم نباشد.

وی با بیان اینکه کمیسیون سرمایه گذاری و امور اقتصادی شورای شهر برای این منظور شکل گرفته، گفت: این بحث نیز در کمیسیون در حال پیگیری و رصد و بسترهایش در حال آماده سازی است که امیدواریم مردم شاهد عملیاتی شدن آن باشند.

مهر: راه اندازی خط بازیافت زباله نیز 5 سال پیش مطرح شد و در بحث سرمایه گذار نیز تا مرحله جذب پیشرفت داشت، ولی همچنان اجرایی نشده است، چرا؟

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان در پاسخ به این سئوال عنوان کرد: سرمایه گذار دولتی تفاهم نامه را با شهرداری در حال امضا دارد و از یک ماه آینده به امید خدا شروع می شود و زمان احداث پروژه و بهره برداری از 18 ماه در نظر گرفته شده است.
_________

گفتگو: اکرم محمدی - مهری درویش قنبر

کد خبر 2220624

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 10 =