مازندران مایه سرفرازی مجامع علمی است

ساری-خبرگزاری مهر: رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: مازندران خوشبختانه با توجه به فعالیتهای درخشان هنری، علمی و ادبی، موجب سرفرازی نه تنها حوزه هنری بلکه مجامع علمی که جوشیده از بطن مردم و مسیر انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد رجبی شامگاه چهارشنبه در آئین رونمایی از آثار و تولیدات حوزه هنری مازندران با بیان اینکه یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی حوزه هنری است، اظهارداشت: با مطالعه 6 آثار حوزه هنری استان هم دانش، تحقیق، ذوق و هنر به یک باوری می رسد که نه تنها در حوزه هنری بلکه در جاهای مختلف همانند یک درخت بارور مثمر ثمر واقع شده است.

وی درباره هنر و اندیشه، بیان کرد: زبان همانند اندیشه است و زبان و تفکر بهم وابسته اند که از تحلیل کلام کشف معنی و به ریشه های اصیل کلمات دست می یابند.

این مقام مسئول با بیان اینکه طبیعی ایست ادبیات و بویژه شعر در یک ارتباط بی واسطه با تفکر هستند، افزود: زبان عبارت به زبان اشاره و کلام به سنبل های تصویری، نمایشی و هر کدام یک نوع هنر و بیان تبدیل می شود.

رجبی از زبان بعنوان انتقال مفاهیم فکری یاد کرد و تصریح کرد: زبان بی واسطه می تواند مفاهیم بدون ترجمه انتقال دهد.

وی به بار نشستن استعداد هایی که با برگزاری همایش ها،برنامه ها و نشریات آینده درخشان را نشان می دهد، اذعان داشت: تحقیق و توجه به فرهنگ بومی منطقه از زبان محلی تا معماری ، هنر ، اسطوره ها و داستانها وجود دارد، که بسیار مهم است برای شناختن ریشه های عمیق هویتی خود و همه ایرانیان در ابعاد مختلف عاطفی و فکری نشان دهد.

رجبی به پیدا کردن واژه هایی که باقیمانده اقوام قبلی است، گوشه های تاریکی از تاریخ ایران را روشن می کند و آشکار کردن حلقه های مفقوده اشاره کرد و گفت: با علوم روز و تحقیقات متعدد با متون شفاهی و کتبی اینها رد پاهای یک سلسله تاریخی را آشکار می کند که حتی باستان شناسان هم نمی توانند آنرا انجام دهند.

رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس حساسیت کاوش ها و کار با کلمات و زبان بومی، عنوان کرد و افزود: داستانها، افسانه ها و اسطوره ها بسیاری از آنها وام گیرنده از اقوام دیگر و نشان از همجواری با قوم دیگر که این ارتباطات موجب ابهامات تاریخی را آشکار و روشن کند.

رجبی بیان کرد: تحقیقات علمی، فرهنگی و هنری آثار خود را در آفرینش های هنری  نشان می دهد.

وی در مورد تحقیقات در حوزه های تصحیح نسخه های ادبی، زبان شناسی و آثار ذی قیمتی در کتابها و متعلق به مازندران، اذعان داشت: این مرکز آمادگی هرنوع خدمتگزاری و همکاری را اعلام می کند.
رجبی همچنین در مورد تحقیقات اسناد تاریخی در مجلس به صورت دیجیتال و در سایت کتابخانه و اسناد مجلس بصورت سی دی می باشد. 

کد خبر 2230328

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =