اعتراض ايثارگران به نحوه پذيرش كانون هاي وكلا / طرح شکایت در دادگاه انتظامی قضات

پس از اتمام آزمون وكالت سال 92 كه با حاشيه‌هايي همچون اشتباه در طراحی سوالات و تاخیر در اعلام اسامی پذیرفته شدگان همراه شد موضوع پذيرش ايثارگران بر اساس سقف قانوني هم در ابهام قرار دارد. ايثارگرانی که در این آزمون شرکت کرده اند نگرانند کانونها همانند سالهای گذشته در پذيرش آنها کوتاهی کنند زیرا رویه‌ای ثابت و مشخص در تفسیر حکم ماده مربوط به جذب آنها از سوی کانونهای وکلا اجرا نمی‌شود.

خبرگزاري مهر- گروه اجتماعي: آزمون وكالت سال 92 امسال هم با حاشيه هایی مشابه سالهای گذشته برگزار شد. اما در كنار تمام اين حاشيه ها اعم از اشتباه در طراحي سوال يا سهميه بندي ها، موضوع كاهش سهميه ايثارگران در اين دوره خبرساز شده است. بر اساس اين گزارش هر ساله آزمون وكالت و در مرحله پذيرش در دو سهميه آزاد و ايثارگران برگزار مي شود و هر داوطلب در سهميه خودش با ديگران رقابت مي كند و در انتها اگر داوطلب بالاترين رتبه را اخذ كرد پذيرش مي شود. اما در آزمون امسال و موضوع سهميه ها يك اتفاق جديد رخ داد و آن اين بود كه با تصويب و ابلاغ قانون جامع خدمات به ايثارگران سهميه پذيرش ايثارگران در آزمون وكالت 25 درصد در هر كانون اعلام شد. البته ناگفته نماند كه پيش از اين در قانون اخذ پروانه وكالت اين سهميه 30 درصد بود. هر چند برخي حقوقدانان در مورد سهميه ايثارگران در آزمون وكالت بر اساس قانون خدمات جامع به ايثارگران و قانون اخذ پروانه وكالت اختلاف نظر دارند ولي در حال حاضر قانون اصلي همان قانون خدمات جامع به ايثارگران يعني سهميه 25 درصد لازم الاجرا است و امسال كانون ها بر اساس آن عمل مي كنند.
 
در قانون اخذ پروانه وكالت دادگستري در مورد سهميه ايثارگران آمده است: سی درصد (۳۰%) سهمیه مورد نیاز کانون وکلای هر حوزه به ایثارگران ( رزمندگانی که شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جنگ داشته و یا در اسارت دشمن بوده اند و یا جانبازان ۲۵% و بالاتر و بستگان درجه اول شهدا و جانبازان (۵۰% به بالا) اختصاص می یابد که از بین ایثارگرانی که بیشترین نمره را آورده اند انتخاب خواهند شد.
 
در اين قانون آمده است: کسانی که 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جنگ را داشته ( حداکثر تا تاریخ ۶۷/۶/۳۱) یا در اسارت دشمن بوده اند، جانبازان ۲۵ درصد به بالا و بستگان درجه اول (شامل پدر، مادر و اولاد) شهداء و جانبازان ۵۰ درصد به بالا مي توانند از اين سهميه استفاده كنند. ولي متاسفانه بر خلاف اين قانون كانون ها در پذيرش ايثارگران كوتاهي كرده و عمدا يا سهوا تعداد كمي از ايثارگران را پذيرش كرده اند.
 
جدول پذيرش وكلا (سهميه ايثارگران) در سال 91
 
نام كانون ظرفيت پذيرش پذيرش سال 91 پذيرش سال 92
تهران- سمنان- يزد- هرمزگان- سيستان 1000 نفر 85 نفر  -----  8.5 درصد شنيده شده 100 نفر
آذربايجان شرقي 200 نفر 34 نفر ---- 17 درصد 5 نفر
فارس و كهكيلويه و بوير احمد 160 نفر 31 نفر --- 19 درصد 7 نفر
اصفهان و چهارمحل بختياري 190 نفر 32 نفر --- 17 درصد 6 نفر
آذربايجان غربي 75 نفر 11 نفر --- 14 درصد 6 نفر
مازندران 60 نفر 8 نفر 5 نفر
خراسان رضوي- شمالي و جنوبي 110 نفر 30 نفر --- 27 درصد 7 نفر
گيلان 50 نفر 6 نفر --- 12 درصد  1نفر
قزوين 100 نفر 9 نفر --- 15 درصد 1نفر
خوزستان 60 نفر 15 نفر --- 15 درصد 23 نفر
كرمانشاه و ايلام 40 نفر 9 نفر --- 22.5 درصد 5 نفر
همدان 40 نفر 9 نفر --- 22.5 درصد 2 نفر
قم 30 نفر 4 نفر 2 نفر
كردستان 50 نفر 5 نفر 5 نفر
گلستان 50 نفر --- هنوز اعلام نشده
اردبيل 25 نفر 3 نفر --- 12 درصد هنوز اعلام نشده
مركزي 15 نفر 3 نفر --- 20 درصد هنوز اعلام نشده
بوشهر 75 نفر ---- 3 نفر
زنجان 30 نفر ---- هنوز اعلام نشده
لرستان 50 نفر ---- هنوز اعلام نشده
كرمان 142 نفر 7 نفر --- 5 درصد 19 نفر
البرز 80 نفر 19 نفر --- 24 درصد 11 نفر
چهارمحل بختياري      
 
چنانکه در بررسی تعداد کارآموزان جذب شده در آزمون ۱۳۹۱ دیده می شود، در میان کانون هایی که اطلاعات آن ها در دسترس بوده است و مورد تحلیل قرار گرفته است، بیشترین جذب از سهمیۀ ایثارگران را کانون وکلای خراسان با ۲۷% ظرفیت اعلام شده، داشته است و کانون وکلای مرکز در آزمون وکالت ۱۳۹۱ از مجموع ۱۰۰۰ طرفیت اعلام شده ۸۵ نفر از سهمیۀ ایثارگران پذیرش کرد. هر چند سطح نمرات ايثارگران با ساير داوطلبان متفاوت است ولي بر اساس قانون بايد همان سقف داوطلب از سهميه پذيرش شوند.
 
قانون جديد جذب وكيل در جامعه ايثارگري
 
با توجه به انتشار قانون خدمات رسانی جامع ایثارگران در روزنامه رسمی مورخ ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ و اجرایی شدن آن از اوایل سال ۱۳۹۲ و با توجه به تکلیف تعیین شده برای کانون های وکلا در مادۀ ۵۹ این قانون، و تاکید مادۀ ۷۶ این قانون بر ملغی اثر شدن قوانی مغایر، باید مادۀ ۳ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری را منسوخ و قانون خدمات رسانی جامع ایثارگران را مبنای جذب سهمیۀ ایثارگران در آزمون وکالت ۹۲ بدانیم.
 
ماده ۵۹ قانون خدمات رسانی جامع ایثارگران مي گويد: قوه‌قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و کانون وکلای دادگستری موظفند بیست و پنج درصد (۲۵%) سهمیه صدور پروانه سر‌دفتری و وکالت و مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به خانواده شاهد، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و آزادگان با شش ماه سابقه اسارت و رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه و در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند.
 
همچنين در اين قانون قوه قضائیه به عنوان مرجع صدور مجوز کارشناسان رسمی دادگستری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان مرجع صدور پروانه سردفتری، کانون وکلای دادگستری به عنوان مرجع صدور پروانۀ وکالت طبق حکم این ماده اين سه مرجع مکلف شده اند که ۲۵ % ظرفیت خود را به جذب ایثارگران اختصاص بدهند.
 
البته در كنار اين قانون مادۀ ۵۹ قانون خدمات رسانی جامع ایثارگران، نسبت به مادۀ ۳ منسوخ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت دادگستری یک تحول ماهوی دیگر از لحاظ افراد مورد شمول نیز یافته است، افراد مشمول مادۀ ۵۹ قانون خدمات رسانی جامع ایثارگران شامل چهار دسته هستند: خانوادۀ شاهد، شامل کسانی که پدر، مادر، همسر یا فرزندشان شهید، مفقودالاثر یا اسیر (که هنوز آزاد نشده باشد) شده باشد، جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر، آزادگان با شش ماه سابقه اسارت و رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه دارند.
 
در يك مقايسه مي توان گفت كه بستگان درجۀ اول جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر از شمول افراد حائز شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون وکالت خارج شده اند، ولی ۳ دسته به افراد مشمول شرایط استفاده از سهمیۀ ایثارگران افزوده شده اند كه عبارتند از: کسانی که پدر، مادر، همسر یا فرزندشان اسیر باشد (که هنوز آزاد نشده باشد)، همسر شهید و مفقودالاثر و افرادی که شش ماه حضور غیر داوطلبانه در جبهه داشته اند.
 
به گزارش مهر، حالا آزمون وكالت سال 92 به اتمام رسيده ولي ايثارگران زيادي در نوبت پذيرش قرار دارند چرا كه باز هم همانند سالهاي گذشته سهميه ايثارگران توسط كانون هاي وكلا به ويژه كانون وكلاي مركز كاهش چشمگيري داشته و اين خلاف قانون است. همين امر موجب شده تا تعداد زيادي از ايثارگران نسبت به اين وضعيت اعتراض كنند.
 
ايثارگران بايد 70 درصد نمره قبولي سهميه آزادي ها را اخذ كنند تا پذيرش شوند
 
اما بهمن كشاورز رئيس اتحاديه كانون هاي وكلا در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اعتراض ایثارگران گفت: بر اساس قانون خدمات جامع به ايثارگران امسال بايد 25 درصد پذيرفته شدگان از جامعه ايثارگران باشند كه به اعتقاد من حتي بيشتر از ظرفيت هم پذيرش خواهند شد. 
 
وي در پاسخ به اينكه سقف امتياز براي جذب ايثارگران امسال چند است گفت: امسال سقف تعيين نشده چرا كه بر اساس قانون خدمات جامع به ايثارگران، داوطلبان ايثارگر بايد 70 درصد نمره قبولي سهميه آزاديها را كسب كنند تا بتوانند پذيرش شوند. البته اين موضوع ارتباطي با اتحاديه سراسري وكلا ندارد و بايد كانون وكلاي مركز اقدام كند.
 
كانون وكلاي مركز: پذيرش خوبي در سهميه ايثارگران خواهيم داشت
 
گفته هاي كشاورز در حالي است كه افتخار جهرمي رئيس كانون وكلاي مركز در گفتگو با مهر مي گويد: بايد سراغ اتحاديه برويد. او همچنین در واکنش به سخنان بهمن كشاورز که اعلام کرده اعتراض و کاهش سهمیه ایثارگران ارتباطي با ما ندارد: گفت براي امسال هنوز تعداد پذيرش ايثارگران مشخص نيست ولي انشا الله پذيرش خوبي خواهيم داشت.
 
آزمون وكالت قضايي شد
 
اين گفته ها در حالي است كه يكي از داوطلبان ايثارگر آزمون وكالت در گفتگو با مهر مي گويد: همان گونه که پیش بینی می شد چالش بزرگ و اصلی آزمون وکالت ۹۲ نحوۀ اعمال سهمیۀ ایثارگران با توجه به تغییر مبنای قانونی آن از مقررات مادۀ ۳ قانون کیفیت اخذ پروانۀ وکالت به قانون جامع خدمات رسانی ایثارگران مصوب اسفند ۱۳۹۱خواهد بود و اولین جرقه های این چالش در تعلل و خودداری هیات مدیرۀ کانون وکلای آذربایجان شرقی برای اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی این کانون بود و بعد از آن هم کانون وکلای دادگستری فارس با این چالش روبرو شد.
 
وي اظهار داشت: هنگامی که پذیرفته شدگان رتبه های ۹۸ تا ۱۳۵ به كانون وكلاي فارس مراجعه می کنند با اعلام مسوولان کانون در مورد توقف ثبت نام از رتبه های ۱۰۲ به بعد مواجه می شوند! كه دليل آن هم اين بود كه عده ای از داوطلبان سهمیۀ ایثارگران به دادگاه انتظامی قضات شكايت كرده و دستور این دادگاه برای توقف ثبت نام تا زمان رسیدگی و حصول نتیجه را اخذ كرده اند.
 
اين داوطلب ايثارگر آزمون وكالت 92 گفت: در این شرایط با توجه به احتمال بروز مشکلات مشابه و طرح شکایتهایی در دیگر کانون ها، باید چاره ای برای رفع ابهام موجود در حکم مادۀ ۵۹ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران اندیشید تا رویه ای ثابت و مشخص در تفسیر حکم این ماده حاکم شود و زمینۀ بروز این مشکلات مرتفع شود. البته احتمال اين شكايت از كانون وكلاي مركز هم وجود دارد.
 
 
-------------------------
گزارش از سيد هادي كسايي زاده
کد خبر 2231498

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =