جزئیات برنامه‌های افتتاحیه اجلاس مجالس اسلامی/ حضور بیش از 25 رئیس مجلس در تهران 

سخنگوی نهمین اجلاس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با اشاره به حضور بیش از 25 رئیس مجلس در این اجلاس گفت: سخنران مراسم افتتاحیه این کنفرانس رئیس جمهور خواهد بود که در این نشست شخصیت های داخلی مرتبط با دستگاه قانون گذاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین هیات های خارجی شرکت کننده در کنفرانس حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مجلس شورای اسلامی نشست خبری سخنگوی نهمین کنفرانس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی پیش از ظهر امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

کاظم جلالی در این نشست  از مردم به خاطر موقعیت شناسی و درک بالای آنها از شرایط داخلی و بین المللی تشکر کرد و گفت:ملت ایران با حضور در راهپیمایی 22 بهمن پشتیبانی خود را از نظام نشان دادند.

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی گفت: نشست های تاسیسی این اجلاس در تهران تشکیل شده بود، مقر دائمی دبیرخانه این اتحادیه هم در تهران است و سالانه یک کنفرانس در سطح روسای مجالس برگزار می کند که نشست امسال آن در تهران خواهد بود.

وی افزود:  با بیان اینکه  علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس این اتحادیه انتخاب خواهد شد و تا یکسال نیز در این سمت باقی خواهد ماند سخنران نشست افتتاحیه خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به آغاز جلسات کارشناسی این کنفرانس از روز جمعه 25 بهمن ماه، ادامه داد: همه کشورهایی که عضو سازمان همکاری اسلامی در اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی نیز عضو هستند.

وی با بیان اینکه در شرایط خاص جهان اسلام که نیازمند وحدت و دوری از تفرقه و تشتت هستیم افزود: امیدواریم در این کنفرانس بتوانیم برای حل مشکلات جهان اسلام تصمیم های خوبی بگیریم و با توجه به نقش موثر پارلمان ها در وحدت ملت های اسلامی امیدواریم اجلاس موفق برگزار شود.

رئیس مرکز پژوش های مرکز اسلامی به شعار این کنفرانس اشاره کردو گفت: شعار امسال کنفرانس روسای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی "مجالس اسلامی، همبستگی، پیشرفت و عدالت" است که از پس فردا جمعه 25 بهمن ماه فعالیت مقدماتی کنفرانس آغاز خواهد شد.

وی سپس به فعالیت کمیته اجرایی این کنفرانس اشاره و تصریح کرد: کمیته اجرایی اجلاس مجالس اسلامی 25 عضو از کشورهای اسلامی دارد که با توجه به تقسیم بندی اعضا به سه گروه آسیایی ها، عرب ها و آفریقایی ها و انتخاب 5 کشور از هر منطقه در نتیجه 15 عضو در کمیته اجرایی فعالیت خواهند داشت.

جلالی بابیان اینکه دستور کار کل کنفرانس را کمیته اجرایی تعیین خواهد کرد ادامه داد: دستور کار کمیته های تخصصی و نشست های کارشناسان را نیز کمیته اجرایی تهیه خواهد کرد.

جلالی با اشاره به سخنرانی رئیس مجلس در نشست مقدماتی در صبح جمعه 25 بهمن ماه گفت: در همین روز دستور کار کنفرانس عمومی، دستور کار کنفرانس روسای مجالس، کمیته های تخصصی و سایر بخش ها تعیین خواهد شد.در عصر جمعه نیز نشست کمیته اجرایی برگزار خواهد شد .

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با اشاره به نشست  کمیته های تخصصی در روز شنبه 26 بهمن ماه گفت: 5 کمیته امور سیاسی و روابط خارجی، امور اقتصادی و محیط زیست، قضایی، حقوق بشر زن و خانواده و فرهنگی ، قضایی و گفتگوی تمدن ها و ادیان در روز شنبه در دو نوبت صبح و عصر تشکیل جلسه خواهند داد.

وی همچنین با اشاره به نشست یکشنبه 27 بهمن ماه گفت: یکی از نشست های مهم این کنفرانس، کنفرانس زنان نماینده کشورهای اسلامی است که از سه سال پیش در اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی تصویب شد در کنار اجلاس روسا، زنان نماینده نیز نشستی برگزار کردند که این نشست یکشنبه 27 بهمن ماه برگزار خواهد شد.

وی سپس با بیان اینکه نشست عمومی picuدوشنبه 28 بهمن ماه به ریاست رئیس مجلس برگزار می شود ادامه داد: عصر همین روز دوشنبه نیز نشست مشورتی گروههای سه گانه آفریقایی، عربی و آُسیایی به صورت جداگانه و میان اعضای هر گروه برگزار خواهد شد.

جلالی همچنین به نشست کنفرانس نهم روسای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در صبح سه شنبه 29 بهمن ماه اشاره کرد و گفت: سخنران مراسم افتتاحیه این کنفرانس رئیس جمهور خواهد بود که در این نشست شخصیت های داخلی مرتبط با دستگاه قانون گذاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین هیات های خارجی شرکت کننده در کنفرانس حضور خواهند داشت.

سخنگوی کنفرانس نهم روسای مجالس اسلامی با اشاره به برگزاری جلسه اختتامیه این کنفرانس  در عصر و شب روز چهارشنبه 30 بهمن ماه افزود: امیدواریم در این کنفرانس هدف اصلی که وحدت کشورهای اسلامی محقق شود و همه کشورها نیز حضور فعالی در کنفرانس داشته باشند.

جلالی با بیان اینکه کمیته های تخصصی در خصوص موضوعات مربوط به عناوین همین کمیته ها تصمیم گیری خواهند کرد ادامه داد: همچنین در این کمیته ها قطعنامه و بیانیه پایانی بررسی خواهد شد.ضمن اینکه در کنفرانس روسا نیز تعدادی از روسای مجالس عضو اتحادیه کشورهای سازمان همکاری اسلامی نیز نقطه نظرات خود را اعلام خواهند کرد که در پایان این کنفرانس کمیته دریافت یا نگارش تشکیل شده که با مشارکت همه کشورهای شرکت کننده قطعنامه نهایی و بیانیه تهران تصویب خواهد شد.

وی با بیان اینکه امیدواریم فضای تعاملی و گسترش روابط پارلمانی در این کنفرانس حاکم باشد افزود: مجلس شورای اسلامی از ماهها پیش برای برگزاری این کنفرانس برنامه ریزی داشته و در حال حاضر همه امور آماده شده و ما آمادگی استقبال از میهمانان خارجی را داریم.

جلالی تاکید کرد : 53 کشور عضو این اتحادیه اند و 22 کشور نیز عضو ناظر اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی هستند.

سخنگوی نهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی سپس به پاسخ به سوالات خبرنگاران حاضر در این نشست پرداخت و در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سوریه و نحوه اتخاذ تصمیمات در خصوص بحران سوریه گفت: با توجه به دخالت هایی که از ناحیه قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای و فشارهایی که این قدرتها نسبت به سوریه وارد میکنند اوضاع این کشور پیچیده شده است در این اجلاس درباره سوریه گفتگوهایی خواهد شد اما نمی توان قضاوت کرد که این گفتگوها به نتیجه میر سد یا خیر چرا که این کنفرانس همایشی بین المللی است و کشورهای شرکت کننده خود تصمیم گیرنده خواهند بود.

جلالی در پاسخ به سوالی در خصوص سطح حضور کشورها در این کنفرانس و تعداد روسای مجالس شرکت کننده در آن تصریح کرد: با توجه به مجموعه شرایط به نظر می رسد که استقبال خوبی از کنفرانس خواهد شد و اکثر کشورهای عضو در این اجلاس شرکت خواهد کرد تابه حال  47 کشور حضور خود را در این کنفرانس قطعی کردند و از میان سازمان ها، نهاد و کشورهای ناظر نیز قریب به 15 عضور اعلام آمادگی برای حضور کرده اند. بنابراین سطح اجلاس ، سطح بالایی پیش بینی شده که در آن بیش از 25 رئیس مجلس، تعدادی نائب رئیس و تعدادی نیز در سطح نمایندگان به تهران می آیند.

جلالی با بیان اینکه رکورد سال گذشته کنفرانس حضور 15 رئیس مجلس بوده است ادامه داد: یکی از خبرگزاری ها اشتباه زده بود که 15 رئیس مجلس به تهران می آیند اما این خبر اشتباه است و بیش از 25 رئیس مجلس کشورهای اسلامی  در کنفرانس حضور خواهند داشت.

سخنگوی نهمین اجلاس در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص سطح حضور خبرنگاران در این اجلاس تاکید کرد: در مراسم افتتاحیه اجلاس خبرنگاران می توانند حاضر شوند همچنین در حاشیه نشست کمیته های تخصصی نیز می توانند شرکت کنند اما از داخل کمیته ها نمی توانند خبری مخابره کنند ضمن اینکه من نیز به عنوان سخنگوی اجلاس اخبار این کنفرانس را به صورت روزانه به اطلاع اصحاب رسانه خواهم رساند.

جلالی ادامه داد: یکشنبه نیز اجلاس زنان و دوشنبه نیز نشست عمومی را خبرنگاران می توانند پوشش خبری دهند همچنین مراسم های افتتاحیه و اختتامیه کنفرانس روسای مجالس و سران هیات ها نیز متن و حاشیه کنفرانس عمومی می توانند خبرنگاران حاضر شوند و با روسای مجالس به گفتگو بپردازند.

وی افزود: از رسانه ها خواست تا نسبت به این اجلاس حساسیت داشته و با فضای تعاملی با آن برخورد کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوالی در خصوص سخنرانان اختتامیه کنفرانس تصریح کرد: چهارشنبه 4 بعدازظهر مراسم اختتامیه آغاز شده که در آن جلسه سخنگوی کمیته های تخصصی 5 گانه گزارشی از نشست های کمیته ها ارائه خواهد کرد سپس قطعنامه نهایی و بیانیه تهران قرائت شده و دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع بندی صحبت ها نشست کنفرانس نهم تهران  پایان می یابد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس در پاسخ به این سوال که تا چه حد اهداف و بیانیه های این کنفرانس اجرایی و الزام آور خواهند بود تاکید کرد : در اجلاس های بین المللی چند بخش فعالیت وجود دارد که شامل گفتگوی مقامات کشورها با یکدیگر، اعلام مواضع کشورها در کنفرانس در قالب سخنرانی ، تصمیم گیری جمعی کشورها و در نهایت قانون گذاری است.

وی ادامه داد:ضمن اینکه در چنین اجلاس هایی در موضوعات مهم تاکید شده و از نمایندگان پارلمان های خارجی خواسته می شود که آن موضوع را در مجالس خود تصویب کنند به عنوان نمونه در چند مبحث فرهنگی، مقابله به توهین به ادیان آسمانی بخصوص با اسلام و همچنین نحوه تعیین مواضع کشورها نسبت به رژیم اشغالگر قدس از کشورهای شرکت کننده می خواستیم تا وحدت رویه داشته باشند اما اگر اینکه تصمیم گیری های این کنفرانس الزام آور است فعالیت کمیته اجرایی برمیگردد ضمن اینکه الزامات این تصمیم گیری ها عرفی و از روی همکاری میان کشورهاست که بتوانند در خصوص موضوعات مشترک به نتیجه مشترک برسند.

جلالی در پاسخ به سوالی در خصوص میزبانی دیگر کشورها از اجلاس های روسای مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تصریح کرد: میزبانی این کنفرانس به صورت منطقه ای است که به این صورت که امسال نوبت به منطقه آسیا و سال بعد نیز نوبت به منطقه آفریقا است البته قرا ر بود این اجلاس نهم امسال در بورکینافاسو که عضو منطقه آفریقا ست برگزار شود اما با توجه به انصراف این کشور از میزبانی دبیرکل picuاز رئیس مجلس شورای اسلامی خواست تا این اجلاس در تهران برگزار شود.

وی با بیان اینکه برگزاری این اجلاس و میزبانی آن داوطلبانه است گفت: الزامی نیست که همه کشورها میزبان آن باشند دو سال قبل نیز جمهوری اسلامی ایران درخواست میزبانی این کنفرانس را کرده بود که پس از گفتگو با اندونزی این کشور میزبانی اجلاس را برعهده گرفت.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان مجلس با اشاره به تعامل خوب دولت و مجلس در طول شش ماه  گذشته که نمونه آن بررسی هماهنگ بودجه در صحن علنی بود، گفت: البته همواره اختلاف نظرهایی میان این دو نهاد وجود دارد ضمن اینکه قانون اساسی نظارت را به مجلس واگذار کرده و طبیعی است که بخشی از اختلاف نظرها به همین موضوع برگردد اما نباید در سیاست خارجی مسائل را جبهه ای و جناحی دید.

جلالی با بیان اینکه مسائل سیاست خارجی کلان است و مواضع کشور ما در این خصوص از سوی رهبر انقلاب با توجه به سه اصل عزت، حکمت و مصلحت تعیین می شود نباید در چارچوب اختلافات داخلی قرار گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد : دو نهاد قانون گذاری و اجرایی با یکدیگر در این خصوص هم نظرند و در خصوص برگزاری این کنفرانس نیز دولت کمک بسیار خوبی به مجلس ارائه داده است. ضمن اینکه مواضع هیات ایرانی ، مواضع اساسی جمهوری اسلامی ایران است و ما به عنوان یک عضو اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی ، این مباحث را پیگیری می کنیم.

جلالی با بیان اینکه اختتامیه این نشست با سخنرانی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شده از همه کسانیکه مجلس را در این خصوص یاری کردند که شامل دولت ، دبیرخانه اجلاس، دبیرکل picu  و معاون وی و نیز رسانه ها تشکر کرد.

سخنگوی کنفرانس نهم اتحادیه مجالس اسلامی در پاسخ به سوالی در خصوص عمل کردن یا نکردن جناح های سیاسی ایران درباره ملی نگریستن به مسائل سیاست خارجی، گفت: در مباحث تئوریک ، سیاست خارجی بی تردید مبحثی ملی است که آوردن آن در بخش چالش های داخلی مناسب نیست و می تواند به ایجاد چالش بیانجامد بخصوص که ما در دوره حاضر درگیر چالش مهمی در سیاست خارجی هستیم.اما به طور کلی نسبت به رعایت این اصل خوش بینم ولی گاهی جناح های سیاسی در اتخاذ مواضع خود نسبت به مواضع بین المللی مسائل داخلی را چاشنی آن می کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: مجلس صبوری خوبی نسبت به دولت داشته است و ما نباید هر نماینده ای که حرف می زند آنرا به همه نماینده ها تعمیم بدهیم چرا که مجلس 290 نفر عضو دارد و هر یک نظر خود را ارائه میکنند اما به طور کلی با دولت هماهنگ است که نمونه آن رای اعتماد به وزرا و نیز تعامل با دولت در خصوص بررسی بودجه بود.

رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان مجلس با بیان اینکه تعامل باید طرفینی باشد ادامه داد: شاید در بخش هایی از دولت هم مانند معاونت های پارلمانی ضعف هایی باشد چرا که در مجلس کمتر حاضر می شوند همچنین نمایندگان می بایست در خصوص بودجه عمرانی به مردم حوزه های انتخابه  خود پاسخو باشند که این مسئله نیازمند کمک دولت است.

وی حضور بیشتر مسئولان در مناطق مختلف کشور و نگاه مهربانانه تر مسئولان دولتی به نمایندگان مجلس را سبب تعامل بهتر این دو نهاد دانست.

سخنگوی نهمین اجلاس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در پایان با بیان اینکه دولت در دوره کوتاه مدیریت خود توانسته تصمیم های خوبی مانند پیشبرد بحث هسته ای اتخاذ کند ابراز امیدواری کرد تا نگاه دو طرف(مجلس و دولت) به یکدیگر مثبت تر باشد.

کد خبر 2234987

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =