61 مقاله به نخستین کنگره زمین شناسی با موضوع غارشناسی ارائه شد

همدان - خبرگزاری مهر: دبیر نخستین کنگره زمین شناسی با موضوع غارشناسی گفت: پس از ارسال فراخوان اولیه 61 مقاله به دبیرخانه همایش ارائه شد که از بین مقاله ها 25 مقاله به صورت سخنرانی و 22 پوستر پذیرفته شد.

به گزارش خبرنگار مهر، فریبرز قریب پیش از ظهر دوشنبه در نخستین کنگره علوم زمین و غار شناسی که در دانشگاه بوعلی همدان برگزار شد با بیان اینکه کنگره علوم زمین از سال 61 هرساله در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی برگزار می شود، اظهار داشت: این همایش امسال در 12 استان کشور با رویکرد تخصصی برگزار می شود.

وی با بیان اینکه هدف از برگزاری کنگره غارشناسی ایجاد فضای هم اندیشی به منظور شناخت چالش ها و راهکار ها در سیاست گذاری های کشور و در برنامه پنجم توسعه است، ادامه داد: علوم زیستی گستره بزرگی دارد که یکی از آنها مقوله غارشناسی است.

دبیر کنگره غارشناسی با بیان اینکه غارها حفره های خالی درون زمین هستند، بیان کرد: استان همدان بزرگترین غار آبی کشور را در خود دارد.

قریب با بیان اینکه پس از ارسال فراخوان اولیه همایش به دانشگاه ها و دست اندرکاران 61 مقاله به دبیرخانه همایش ارائه شد، عنوان کرد: از بین مقاله ها 25 مقاله به صورت سخنرانی و 22 پوستر پذیرفته شد.

دیگر دبیر کنگره غارشناسی در ادامه به مطالعات غار شناسی و مزایای آن اشاره کرد و افزود: غار علیصدر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

علی افراسیابی با بیان اینکه شکل گیری غار ها می تواند مشکلاتی برای سد سازی به وجود آورد، بیان کرد: متاسفانه در برخی نقاط کشور با این مشکل مواجه بودیم که اگر از گذشته دور رشته غار شناسی وجود داشت این مشکلات ایجاد نمی شد.

وی با بیان اینکه غارشناسی در ساختمان، بنا و متروپل ها اهمیت دارد، ادامه داد: در زمان استخراج معادن مطالعه غار ها باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیر کنگره غارشناسی با بیان اینکه یکی از کاربردهای غارشناسی چینه شناسی، دیرینه شناسی و زیست شناسی است، عنوان کرد: یکی از استفاده غار ها در مسئله آب است.

افراسیابی با بیان اینکه غارها از دیدگاه های نظامی با ارزش هستند، ابراز داشت: موضوع غار شناسی در هواشناسی و کشاورزی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه غارها پتانسیل خوبی در جذب توریست دارند، ادامه داد: غارهای زیادی در رشته کوه های البرز و زاگرس وجود دارد که یکی از آنها غار علیصدر به عنوان بزرگترین غار آبی خاورمیانه است.

دبیر کنگره غارشناسی با بیان اینکه خوشبختانه در همه استان های کشور رشته غار نوردی وجود دارد، ادامه داد: باید برای تفریح جوانان از این پتانسیل استفاده کرد و در روزهای تعطیل جوانان را از پای کامپیوتر به سمت غار نوردی و صخره نوردی سوق داد.

وی با بیان اینکه در راستای حفاظت و حراست از غارها باید اقدامات بیشتری از سوی دستگاه های ذی ربط و سازمان گردشگری انجام گیرد، اظهار داشت: حفاظت از غارها فقط به دستگاه های دولتی باز نمی گردد و مردم نیز باید در راستای حفاظت از غارها تلاش کنند.

 

کد خبر 2238134

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =