تدوین سند استراتژیک تولید فولاد مشکلات صنعت را حل خواهد کرد

بندرعباس - خبرگزاری مهر: معاون فناوری شرکت فولاد هرمزگان و دبیر اجرایی سمپوزیوم فولاد 92 گفت: تدوین سند استراتژیک تولید فولاد مشکلات صنعت را حل خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی زارعی ظهر سه شنبه در یک نشست خبری با حضور اصحاب رسانه به تشریح اهداف و اقدامات صورت گرفته در جهت برپایی شانزدهمین سمپوزیوم فولاد کشور پرداخت. وی با اشاره به اینکه هر ساله انجمن آهن و فولاد کشور در یک گرد همایی از کسانی که در صنعت فولاد موثر هستند به منظور پشتیبانی و رفع مشکلات صنعت فولاد دعوت به عمل می آورد گفت: با توجه به اینکه رشد صنعت فولاد در استان هرمزگان از وضعیت خوبی برخوردار است انجمن آهن و فولاد کشور از فولاد هرمزگان درخواست حمایت و برگزاری سمپوزیوم 92 را کرد که علی رغم فرصت کم ،این کار به سرعت از طرف مدیران فولاد هرمزگان صورت گرفت.

وی با اشاره به دلایل برگزاری این همایش از طرف فولاد هرمزگان گفت: برگزاری این سمپوزیوم علاوه بر اینکه برنامه ای در جهت کمک به پیشبرد اهداف توسعه ای کشور و ایجاد فرصتی برای همفکری صاحب نظران و دانشمندان عرصه فولاد است حرکتی است در جهت نشان دادن قابلیت ها و افزایش توان صنعتی استان به خصوص در زمینه صنعت فولاد چرا که ما اعتقاد داریم هرمزگان یکی از بهترین مناطق ایران و حتی خاورمیانه برای توسعه و تولید فولاد است.

دبیر اجرایی سمپوزیوم فولاد 92 در ادامه با اشاره بر مزیت های محیطی هرمزگان برای توسعه صنعت فولاد گفت: ما شعار این سمپوزیوم که "مزیت های محیطی،مواد،نیروی انسانی و دانش فنی" است را با محوریت استانی قراردادیم تا این محورها شاخصه های کلیدی مزیت های محیطی استان مانند، دسترسی به آبهاي آزاد ،حمل جاده ای و ریلی ومخازن عظيم گاز و ... بهتر نشان دهد، ضمن اینکه در بحث نیروی انسانی تجربه فولاد هرمزگان نشان داده که این صنعت هم کشش استفاده از نیروهای متخصص خارج از استان و هم توان افزایش و استفاده از دانش نیروهای بومی استان را داراست. مهندس

زارعی با اشاره به اینکه برگزاری یک سمپوزیوم از جانب فولاد هرمزگان در استان جوابگوی توسعه صنعتي هرمزگان نیست هدف اصلی را جلب نظر تصمیم گیرندگان و سرمايه گذاران برای افزایش توانمندی صنعتی استان دانست و افزود: برای توسعه فولاد در هرمزگان باید زیر ساخت های لازم فراهم گردد در حال حاضر زیر ساخت ها برای تولید یک و نیم میلیون تن تولید فعلی فولاد هرمزگان و یا سه میلیون تن در دو سال آینده مناسب است اما اگر استان بخواهد بر اساس چشم انداز آتی به تولید 15 میلیون تن فولاد در سال برسد قطعا زیر ساخت های فعلی پاسخگو نیستند که برای تحقق آن باید یک برنامه استراتژیک تدوین و در سالهای آینده راهبری شود.

زارعی با اشاره به برگزاری سمپوزیوم آهن و فولاد در تاریخ 6 و 7 اسفند ماه در بندرعباس گفت :  استقبال خوبي  از این رويداد بزرگ صنعتي شده است و در اين سمپوزیوم که به بحث های علمی صنعت فولاد می پردازد ، در مجموع 224 مقاله به دبيرخانه ارایه شده است که ازاین تعداد،  107 مقاله پذیرفته شده است كه سهم كاركنان فولاد هرمزگان در مقالات ارايه شده 30 مقاله مي باشد كه 10 مقاله جهت ارايه پذيرفته شده است
وي اضافه كرد: در بخش نمایشگاهی به منظور ارایه دستاوردها و جدید ترین یافته ها در زمینه صنعت فولاد و در فضایی بالغ بر 9هزار و 300 متر مربع  برگزار خواهد شد که 251 شرکت داخلی و خارجی در 180 غرفه به ارایه محصولات و خدمات خود خواهند پرداخت.

معاون فناوری شرکت فولاد هرمزگان با اشاره به سرمایه گذاری و افتتاح طرهای فولادی در دیگر استان ها گفت : وجود صنعت فولاد در استان های دیگركه شرايطمشابه استان هرمزگان را ندارند ، اگرچه مسایلی مانند اشتغال و نیازهای صنعتی استان ها را مرتفع می سازد اما مطمئنا مشکلات عدیده ی دیگری را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه بهترین نقطه برای سرمایه گذاری صنعت فولاد مناطق نزدیک به دریا و معادن همچنین منابع گازی است گفت: سمپوزیوم میتواند این باور را ایجاد کند که هرمزگان بهترین منطقه برای سرمایه گذاری در صنعت فولاد است همانطور که این باور در میان مدیران ارشد فولاد مبارکه و هرمزگان وجود دارد و بر اساس تصمیم گیری های انجام شده تمام طرح هاي توسعه ای جدید و سرمایه گذاری ها در فولاد هرمزگان انجام خواهد شد و طرح اجرایی هرمزگان دو به زودی نهایی و تامین اعتبار خواهد شد.

معاون فناوری فولاد هرمزگان در ادامه این نشست به نتایج برگزاری این سمپوزیوم بر صنعت فولاد استان هرمزگان اشاره کرده و گفت: زمانیکه یک گرد همایی با حضور صاحبان علم و سرمایه و توليدكنندگان برگزار می گردد نتیجه این همفکری ها که در غالب مقالات، برگزاری کارگاه های آموزشی و پنل های علمي ارایه میشود می تواند توان علمی و فنی و سرمایه گذاری کشور را افزایش دهد ضمن اینکه انتظارات از این سمپوزیوم به عنوان یک گرد همایی علمی این است که صاحبان فکر و اندیشه با توجه به قابلیت ها و توانمندی های استان هرمزگان که برای تجارت طراحی شده است راهکارهایی را برای حل مشکلات مربوط به زیر ساخت های صنعت فولاد ارایه دهند که این روند باید بعد از سمپوزیوم هم ادامه داشته باشد و تمامی مشاغل مورد نیاز صنعت فولاد در یک راستای مشخص برای کمک به این صنعت هدایت شوند اگر در استان مراکز تخصصی فنی و دانشگاهی و تامین کنندگان فنی مشخص برای کمک به رفع مشکلات و نیازهای صنعت فولاد در استان وجود نداشته باشد یک کارخانه عظیم برای رفع نیازهای اولیه خود مانند تراشکاری یک قطعه با مشکلات بسیاری روبرو خواهد شد و زمانی که برای رفع این موانع نیاز خواهد داشت بسیار بیشتر از زمان معمول خواهد بود.

وی با تاکید بر عزم مدیران فولاد هرمزگان برای ارتقای توان صنعتی استان در همه زمينه ها افزود: این هدف بزرگ تنها با يك سمپوزیوم محقق نخواهد شد اما اگر در ادامه این سمپوزیوم کارگروه های اجرایی تشکیل شود و به تدوین استراتژی و نقشه راه برای صنعت فولاد بپردازند در سالهای آینده مشکلات صنعت فولاد استان حل خواهد شد.

زارعی در ادامه این نشست با اشاره به مقالات ارایه شده به سمپوزیوم فولاد 92 گفت : اغلب مقالات ارایه شده به این سمپوزیوم کاربردی بوده و شامل مواردی مانند صرفه جویی در انرژی،بهینه کردن مدیریت،کاهش هزینه های انرژی و تکنولوژیکی است و تمامی مقالاتی که برای ارايه داوري شده است یا کاربردی است و یا دانش افزایی است اما اتفاقی که بعد از آن می افتد اهمیت دارد اینکه تا چه میزان مراکز علمی و دانشگاهی به این مقالات توجه کرده و یا اینکه نظر سرمایه گذاران برای عملی کردن این طرحها  جلب خواهد شد یا نه ؟ مهم است که البته این وظیفه ای نیست که فقط  بر عهده صنعتگران فولاد هرمزگان باشد بلکه این انتظار هست که مراکز علمي تحقيقاتي و تصميم گير در این حیطه این مقالات را به مرحله عملیاتی و اجرایی برسانند.

دبیر اجرایی سمپوزیوم فولاد 92 خواستار تعامل سازنده میان دانشگاه و مراکز علمی و صنعت فولاد در هرمزگان شد افزود: فولاد هرمزگان در دو مرحله از دانشگاهیان دعوت کرده است. ، همایش بومی سازی در سال گذشته و دیگری سمپوزیوم فولاد که در ماه آینده برگزار خواهد شد و از دلایلی که سمپوزیوم به جای برگزاری در کارخانه در شهر بندر عباس برگزار شد اين است كه به مردم، دانشگاهیان و صاحبان فکر و علم نشان دهیم که درهای صنعت فولاد هرمزگان بر روی همه باز است تا عموم مردم با دستاوردهای صنعت فولاد از نزدیک آشنا شوند، ضمن اینکه از مديران دانشگاهها و مراکز علمی صنعتگران و عموم مردم دعوت مي شود از نمايشگاه فولاد بازديد كنند.

وي اظهارداشت: اين نمايشگاه  فرصتی است تا همه کسانی که علاقمند به كسب اطلاعات و توسعه ارتباطات شغلي دارند با مراجعه به این نمایشگاه و آشنایی با صنعت فولاد و گفتگو با مدیران حاضر در آن آشنایی بیشتری با این صنعت پیدا نمایند . مهندس زارعی در انتها با ابراز امیدواری به آشتی مردم با صنعت گفت: امیدواریم سندی راهبردی برای ارتقای صنایع پایین دستی و بالا دستی فولاد در استان  تدوین شود و اگر چه برخی از تصمیمات باید در سطح ملی و دولتی اتخاذ شود اما برخی از تصمیمات چاره ساز برای صنعت فولاد استان مانند احداث دانشکده های مرتبط با صنعت فولاد  و صنایع مورد نیاز تامین قطعات اولیه و اختصاص معادن به استان هرمزگان و... اتخاذ شود.

 

 

کد خبر 2239174

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =