توانمند سازی مدد جویان هدف مهم کمیته امداد است

زنجان - خبرگزاری مهر: مديرکل تحقيقات و پذيرش مددکاري کميته امداد گفت: توانمندسازي جامعه هدف از مهم ترين اهداف کميته امداد است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سيد ابوالفضل پرپنجي در همايش يک روزه توجيهي- آموزشي مددکاران استان زنجان به ساختارهاي تحولي ايجاد شده در روند خدمت رساني کميته امداد به جامعه هدف طي سال‌هاي گذشته اشاره کرد و افزود: با تحقيقات و بررسي هاي انجام شده در زمان حاضر امدادگران از ارائه خدمات به صورت فرد محوري به خانواده محوري روي آورده‌اند.

وي به برخي از تفاوت‌هاي ارائه خدمات مددکاري در بخش فرد محوري و خانواده محور اشاره کرد و بيان داشت: با ارائه خدمات خانواده محور مي‌خواهيم کاري بکنيم که اگر قرار است، رشد و يا تحولي در مددجويان ايجاد شود به صورت خانوادگي باشد نه فردي.

مديرکل تحقيقات و پذيرش مددکاري کميته امداد ادامه داد: هدف ما از ارائه خدمات خانواده محور، تغيير خانواده است و در تلاش هستيم که خانواده را با ايجاد تغييرات مثبت به بالندگي برسانيم.

اين مسئول با تاکيد بر اينکه ايجاد توانمندي در جامعه هدف در هر سني ممکن است، اتفاق بيفتد اضافه کرد: ما معتقديم سالمند نيز بايد تغيير کند، چراکه برخي از خانواده هاي مددجو از ايجاد شغل براي آنها استقبال مي‌کنند، حتي اگر در حد يک شغل کوچک خانگي باشد.

پرپنجي با بيان اينکه توانمندسازي مددجويان بايد با توجه به نياز سنجي و بر اساس مطالعه و فکر انجام شود، تصريح کرد: هدف غايي از ايجاد شغل و يا توانمندسازي مددجويان، عزتمندي خانواده ها است.

وي همچنين با تاکيد بر توانمندسازي فکري و فرهنگي جامعه هدف گفت: توانمندسازي فرهنگي زيربناي توانمندي اقتصادي است و بايد با انجام اقدامات فرهنگي به نقطه اي برسيم که خود مددجو درخواست، خارج شدن از چرخه حمايتي کميته امداد را داشته باشد.

مديرکل تحقيقات و پذيرش مددکاري کميته امداد که در خصوص نحوه پذيرش مددجويان و وظايف مددکاران در اين راستا سخن مي‌گفت، به اهميت حوزه پذيرش و مددکاري اشاره کرد و اذعان داشت: يکي از مهم ترين وظايف مددکاران بازاجتماعي کردن مددجويان است.

اين مسئول اجتماعي شدن مددجويان را امري ضروري دانست و گفت: درست است که الان برخي از مددجويان به تمکن مالي رسيده اند، ولي اجتماعي نيستند، که در حل اين مشکل مددکار نقش محوري دارد.

پرپنجي مددکاري اجتماعي را خدمتي حرفه اي عنوان کرد و بيان داشت: يک مددکار پزشک اجتماعي است و بر او وظيفه است که اين نقش خود را به درستي ايفا کند.

وي با بيان اينکه مددکار بايد، بر اساس تجربه خدمت حرفه اي ارائه دهد، تصريح کرد: مددکار بايد با در نظر گرفتن مشکلات مختلف مددجويان نسبت به ارائه خدمات اقدام کند.

کد خبر 2239263

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 12 =