جنگلهای کرمان در چنگال جوجه تیغی ها/ کمربند سبز کویر خشک می شود

کرمان - خبرگزاری مهر: 90 درصد از وسعت استان را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد و در مجموع 1.3 میلیون هکتار جنگل در این استان چهار فصل قرار دارد که از اهمیت بالایی در حاشیه کویر لوت برخوردارند اما خشکسالی، هجوم جوجه تیغی ها و عوامل انسانی این جنگلها را در معرض تخریب جدی قرار داده است.

به گزارش خبرنگار مهر، استان کرمان در حاشیه کویر لوت قرار گرفته است، میزان بارندگی در این استان از استانداردهای مناطق نیمه بیابانی پیروی می کند استان کرمان بیابانهای بی آب و علف تا جنگلهای انبوه را در خود جای داده است در این استان مناطق باتلاقی جازموریان تا مناطق خشک کویری قرار دارد از مرتفع ترین منطقه مسکونی ایران تا گودترین چاله مرکزی فلات ایران اما یکی از عرصه های جنگلی ارزشمند شرق کشور در استان کرمان قرار دارد که از مساحت 18.2 میلیون هکتاری استان کرمان 1.3 میلیون مترمکعب را در برگرفته اند.

بدون شک از بکرترین مناطق کشور می توان به استان کرمان اشاره کرد زیرا به دلیل جمعیت کم و از طرف دیگر در برگرفتن 11 درصد مساحت کشور، کمترین آسیب را از مداخلات انسانی می بینند اما خشکسالی و گسترش آفتها مهمترین تهدید جنگلهای انبوه استان کرمان است.

شاید کمتر کسی بداند که استان کرمان بزرگترین ذخیره گاه جنگلهای انار شیطان در خاورمیانه به عنوان یکی از زیباترین گونه های گیاهی کشور است همچنین این استان بزرگترین مجموعه جنگلهای کهور عمانی را نیز در خود جای داده و جنگلهای انبوه بنه و بادام کوهی نیز از دیگر گونه های جنگلی در پهناورترین استان کشور محسوب می شود.

خشکسالی و شیوع آفات جنگلهای کرمان را تهدید می کند

خشکسالی بیشترین خسارت را به جنگلهای کرمان وارد کرده است و بخش قابل توجهی از این جنگلها را خشکانده و در معرض نابودی و بحران قرار داده است.

با این وجود همچنین جنگلهای انبوه در استان کرمان خودنمایی می کنند، یکی از زیباترین جنگلهای استان کرمان جنگلهای انبوه بنه و بادام کوهی است که اکثر در دامنه کوهستانهای استان کرمان و دشتهای سر سبز شمال این استان می باشند.

در این میان از جنگلهای انبوه گردو و میوه در شهرستانهای بافت و رابر نیز نمی توان گذشت اما مهمترین آفتی که در فصل زمستان به ویژه جنگلهای کرمان را تهدید می کند آفتی نیست جز تشی که همان جوجه تیغی محسوب می شود.

این آفت هم اکنون خطرناک ترین عاملی است که جنگلهای کرمان را تهدید می کند حتی طی سالهای اخیر برای نجات جنگلهای استان کار حصار کشی در اطراف درختان انجام شده است با این وجود هیچ چیز نمی تواند جلوی هجوم دسته های جوجه تیغی به درختان جنگلهای کرمان را بگیرد.

خشکسالی و کمبود خوراک در سرمای شدید زمستان درختان را به بهترین هدف برای این جانوران تبدیل می کند و در دسته های دو تا 10 تایی به سوی درختان حمله می کنند.

کمبود شدید اعتبار و در اولویت نبود هزینه برای نگهداری جنگلهای این روزها به یکی از مشکلات اصلی تبدیل شده است و به شدت درختان استان را تهدید می کند.

خسارتهای طبیعی به جنگلهای کرمان چشمگیر است

محمد اقدامی، فعال محیط زیست در گفتگو با مهر اظهارداشت: استان کرمان حدود 1.3 میلیون هکتار از جنگلها و اراضی جنگلی کشور را در خود جای داده است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی و شرایط خاص اقلیمی می توان جوامع گیاهی ناحیه ایران تورانی و خلیج عمانی را در سطح این استان مشاهده کرد.

وی گفت: متاسفانه عواملی نظیر تغییرات اقلیمی و بروز خشکسالی ها، بهره برداری انسان، چرای بی رویه دام و شیوع آفات و بیماری های مختلف طی سنوات گذشته، خسارات چشم گیری به توده های جنگلی وارد کرده است که از این جمله می توان به آفات و بیماریهای بحرانی نظیر تشی، سوسک چوب خوار و لورانتوس و آفات نیمه بحرانی نظیر زنبور مغز خوار بادام کوهی و سپردار بادام کوهی اشاره کرد.

150 هزار هکتار توده جنگلی در وضعیت بحرانی قرار دارند

وی ادامه داد: با توجه به بررسی های کارشناسی به عمل آمده ، سطحی برابر با 150 هزار هکتار از توده های جنگلی استان وضعیت بحرانی داشته و ضروری است که برای حفظ حیات چنین سطح وسیعی از پوشش ارزشمند جنگلی چاره ای بیندیشیم.

وی گفت: از سوی دیگر، طی سالهای گذشته روشهای پیشگیری و مبارزه با این آفت، علیرغم تخصیص اعتبارات محدود به صورت مکانیکی (توری پیچی) به میزان قابل توجه ای در دستور کار بخش حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان کرمان قرار گرفته است.

اقدامی افزود: آفت تشی از مهمترین جوندگان شب فعال مضر بوده و در اکثر استانهای کشور فعالیت دارد این آفت غالبا در زمستانها به علت کمبود علوفه به محصولات زراعی و باغی، درختان جنگلی و گیاهان مرتعی از جمله بلوط ،بنه، کسور، کنار، بادام کوهی، کهکم و آتریپلکس که بعضا از ذخایر جنگلی محسوب می شوند حمله ور شده و با تغذیه از پوست ساقه و ریشه خسارات فراوانی به آنها وارد می آورد.

وی ادامه داد: طول بدن این آفت 100-80 سانتیمتر است که به وسیله تیغ های بلند و ابلق رنگی پوشیده شده است وزن تشی گاهی به 30-20 کیلوگرم می رسد طول عمر آن گاهی به 20 سال می رسد تشی ها در گروه های 15-3 تایی در یک لانه زندگی می کنند و در سال 2-1 با آبستن و هر بار 4-1 بچه زایش می کنند دوره شیر خوارگی 100 روزه و در 16 ماهگی بالغ می شوند.

حمله جوجه تیغی ها به جنگلهای کرمان

این کارشناس منابع طبیعی افزود: از آنجا که این آفت خسارت مستقیم به پوست تنه درختان بنه وارد می کند و نهایتا باعث ضعف و خشکیدگی کامل درختان می شود لذا لازم است به منظور حفظ و احیاء این توده های ارزشمند جنگلی تمهیدات و راهکارهای زیست محیطی مناسبی در نظر گرفته شود.

وی گفت: زیباترین گونه های جنگلی استان کرمان در بافت قرار دارند در این منطقه گونه های گیاهی ارژن، اورس، بادام کوهی، زیتون وحشی رشد می کند.

وی ادامه داد: سایه خشکسالی به وضوح بر این جنگلها نیز گسترده شده است بطوریکه در سالهای اخیر بارندگی در این جنگلها از متوسط بیابانی نیز کاهش یافته و ۱۰۰ میلیمتر کمتر شده است.

جنگلهای شمال کرمان در مقابل حمله جوجه تیغیها بی دفاع است

معاون حفاظت و امور اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری شمال کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: بادام کوهی عرصه گسترده از درختان شهرستانهای شمالی استان کرمان است و در کنار آن درخت ارژن است که آفت لورانتوس این روزها موجب بروز خسارت به درختان شده و جانوری به نام تشی نیز که در واقع همان جوجه تیغی است با جویدن تنه و ریشه درختان موجب تخریب این جنگلها شده است.

محمود اسماعیلی گفت: هم اکنون ۲۵ درصد این جنگلها در معرض آسیب جدی آفت قرار دارند و برای مبارزه با این آفت و عوامل تخریب کننده جنگلها نیاز به تامین اعتبار است.

وی گفت: هر چند منابع طبیعی سعی در حفاظت از این درختان دارد اما در استان کرمان نه عوامل غیر طبیعی بلکه عوامل طبیعی موجب بروز خسارت به جنگلها می شوند.

وی آفت تشی و قارچ لورانتوس را تهدید جدی جنگلهای شمال استان کرمان دانست و گفت: کمبود اعتبارات هم اکنون مهمترین دلیل بروز خسارات جدی است.

وی یک میلیون هکتار جنگلهای شمال کرمان را در معرض تخریب دانست و گفت: این جنگلها در زندگی مردم استان نیز به خصوص در شهرستانهای بافت، رابر، بردسیر، بم و سیرجان و شهربابک بسیار تاثیر گذار دانست.

هجوم آفت های تشی و لورانتوس به جنگلهای بنه و بادام کوهی کرمان و کمبود اعتبارات باعث شده علیرغم عزم جدی مسئولان برای مبارزه با این آفت ها به این درختان باارزش خسارات جدی وارد شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمان افزود: حدود یک میلیون هکتار از جنگلهای استان در شهرستانهای بافت، رابر، بردسیر، بم، سیرجان و شهربابک قراردارند که علاوه بر ارزشهای زیست محیطی سهم به سزایی در تولید، اقتصاد و امرار معاش مردم منطقه داشته و در حال حاضر با خطر نابودی روبرو می باشند.

خشکسالیهای چندسال اخیر باعث شده حدود 200هزار هکتار از این جنگلها را آفت تشی تهدید نموده (جنگلهای بنه و کهکم) و قریب به 250هزار هکتار از جنگلهای بادام و ارژن نیز در معرض خسارات جدی آفت لورانتوس قراردارند.

اسماعیلی می افزاید: جهت مبارزه ی جدی و آنی با این آفت ها نیاز به اعتباری معادل 65500 میلیون ریال می باشد و اعتبارات اندک سالیانه در این بخش فقط مرهمی بر زخمهای این منابع با ارزش  اقتصادی و زیست محیطی است اما علیرغم این کمبود اعتبار از سال 1385 تاکنون در سطحی  معادل 71 هزار و 300 هکتار با این آفتها مبارزه شده است و در سال جاری نیز هزار و 200 هکتار از جنگلهای آلوده شهرستانهای بافت و ریگان تحت پوشش طرحهای کنترل و مبارزه با این آفت ها قرار دارند.


...............................

گزارش: اسما محمودی

کد خبر 2245316

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =