آذرشهر قطب تولید گردوی کشور/ خام فروشی کمر باغداران را خم کرد

آذرشهر – خبرگزاری مهر: شهرستان آذرشهر به عنوان یکی از قطب های اصلی تولید گردوی کشور است که در آستانه نوروز شنیدن مشکلات و کمبودهای باغداران آذرشهری خالی از لطف نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، آذرشهر در 55 کیلومتری جنوب غربی تبریز و 20 کیلومتری جنوب شرق دریاچه ارومیه قرار دارد که از سال های دور به عنوان مرکز اصلی تولید و فروش گردو در کشور مطرح بوده و بازارچه های قدیمی فروش گردو و خشکبار آن همچون "کشمشچی بازاری" قدمت چند صد ساله دارد و خود علاوه بر دارا بودن غرفه های فروش باعث جذب گردشگر داخلی و خارجی به این شهرستان و باغ های گردوی آن شده است.

گردو ، این محصول پر اهمیت که در سر سفره هفت سین عید نوروز جای ثابتی برای خود دارد و مغز آن علاوه بر مصارف خوراکی، در تولید روغن نیز مشتری های زیادی دارد.

این میوه مغزدار با ارزش انواع مختلفی دارد و در نقاط مختلف کشور تولید می شود که منبع عالی و سرشار پروتئین، انواع ویتامین ها، فیبر، آنتی اکسیدان، مواد معدنی و امگا3 است.

باغداران آذرشهری و تولید کنندگان این محصول پر خاصیت مشکلات ریز و درشتی دارند که هم صحبتی خبرنگار مهر با این تولید کنندگان و فروشندگان، حاکی از این مدعاست.

آنها نبود صنعت بسته بندی، شور شدن چاه های آب به جهت نزدیکی به دریاچه ارومیه، عدم وجود مراکز تجاری روز برای فروش محصول و ورود دلالان غیر بومی را از اصلی ترین مشکلات تولید و عرضه محصول گردو در این شهرستان عنوان کردند.

ترکیه ای ها مشتری جدید گردوی آذرشهر

یکی از خریداران گردو در بازارچه قدیمی آذرشهر که از ترکیه به ایران آمده است، گفت: کیفیت و طعم این محصول در دنیا بی نظیر است و هرساله برای خرید محصول گردو به این شهرستان سفر می کنم.

آرگون با اشاره به اینکه ترکیه ای ها مشتری جدید گردوی آذرشهر هستند، گفت: قیمت مناسب و کیفیت عالی باعث شده تا به آذربایجان بیاییم و این محصول را خریداری کنیم.

وی با اشاره به اینکه این گردو در ترکیه فرآوری شده و محصولات جدیدی از آن تولید می شود، گفت: در یک کارخانه برای تولید روغن گردو از مغز آن و از چوب و پوسته ی خشک ان نیز برای مصارف گرمایشی استفاده می کنیم.

بانک ها حمایتی برای ایجاد کارگاه های فرآوری گردو نمی کنند

یکی از باغداران گردو نیز با انتقاد از نبود سیستم فرآوری گردو در این شهرستان گفت: میزان تولید گردو در آذرشهر به حدی زیاد است که این شهرستان هر ساله قیمت گردوی کشور را تعیین می کند و اگر محصول کم باشد قیمت بالاتر می رود و بر عکس.

محمد محمدپور با اشاره به اینکه بانک ها حمایتی برای ایجاد کارگاه های فرآوری گردو نمی کنند، افزود: برخی بانک ها فقط نام و شعار حمایت از کشاورز را می دهند که در عمل چنین نیست.

وی با تاکید بر اینکه عرضه فله ای محصول باعث شده تا کشاورزان چندان سودی از این تولید ارزشمند خود نداشته باشند، ادامه داد: تسهیل شرایط ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات خشکباری برای ایجاد بازار رقابتی این محصول باعث برطرف شدن بسیاری از مشکلات می شود.

خام فروشی، مشکل اصلی تولید کنندگان گردو

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر درمجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص با اشاره به اینکه کمبود صنعت بسته بندی نوین محصولات کشاورزی در این منطقه، موجب شده انواع خشکبار تولیدی بصورت خام عرضه شود، گفت: خام فروشی، از مشکلات عمده فروش خشکبار در شهرستان آذرشهر به عنوان قطب تولید گردو است که مشکلات زیادی در این خصوص برای باغداران ایجاد کرده است.

میرهادی قره سید با بیان اینکه صنعت خشکبار بعد از صنعت نفت بیشترین درآمد ارزی را از بابت صادرات هرساله نصیب اقتصاد کشور می کند، افزود: شهرستان آذرشهر ظرفیت های زیادی در این خصوص دارد و لازم است شهرک های تولید و فروش گردو در این شهرستان ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه نبود صنایع بسته بندی و خام فروشی گردو باعث شده تا این محصول ارزشمند غذایی با قیمتی نازل به خارج از استان و کشورهای همسایه حمل و بعد از بسته بندی با قیمتی بالاتر به بازارهای مصرف جهانی انتقال یابد، ادامه داد: در کنار ایجاد مجتمع و مراکز فروش و بسته بندی این محصول، بهتر است بافت سنتی بازارچه کشمشچی حفظ شود تا دسترسی خرده فروشان به محصول گردو و سایر اقلام خشکبار عرضه شده در این مکان اقتصادی تسهیل شود.

وی همچنین ادامه داد: با توجه به حجم تولید گردو از سطوح باغات این محصول در سطح شهرستان، این منطقه می تواند به عنوان اصلی ترین قطب تولید گردو کشور مطرح شود.

قره سید با بیان اینکه باید تلاش شود تا ثبت برند گردوی آذرشهر عملی شود، گفت: راه اندازی بازارچه خشکبار بصورت دائمی در کنار راه اندازی شهرک صنعتی تولید خشکبار ضروری است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه افزایش سطح ارائه تسهیلات بانکی به تولید و فرآوری کنندگان محصول گردو باعث افزایش انگیزه آنها برای تولید می شود، ادامه داد: اگر به کشاورز ارزش قائل شویم، تولیدات نیز همسو با آن افزایش می یابد و باعث خودکفایی کشور در تولید محصولات کشاورزی می شود.

واردات بی رویه آجیل و گردو، باعث زیان دهی تولید کنندگان شده است

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار کشور نیز که برای بررسی مشکلات تولید و عرضه گردو به آذرشهر سفر کرده بود، گفت: واردات بی رویه و زیاد آجیل و گردوی بی کیفیت از کشورهای دیگر باعث زیان دهی تولید کنندگان شده است.

علیرضا ارزانی با اشاره به اینکه واردات محصولات بی کیفیت در چند سال گذشته به کشاورزان و عرضه کنندگان این محصولات ضربه زیادی وارد کرده و باعث زیان دهی شده است، گفت: طعم گردوی این شهرستان در کشور و حتی دنیا شناخته شده است که نیاز است اطلاع رسانی درستی از این موضوع به عمل آید.

وی با تاکید بر اینکه آذرشهر می تواند پایتخت گردوی کشور شود، گفت: ظرفیت های زیادی در بخش کشاورزی و تولید گردو و خشکبار در آذرشهر موجود است که با توجه به نبود صنایع بسته بندی و در کنار آن نبود تبلیغات لازم از این ظرفیت، تاکنون استفاده مناسبی نشده است.

ارزانی با اشاره به اینکه اگر کشاورز دغدغه و مشکل نداشته باشد، می تواند تولید را به نحو مطلوبی افزایش دهد، افزود: باید با توجه به سیاست های دولت در حمایت از تولید کنندگان، با تصویب قوانین خاصی در حمایت از کشاورزان، این روند وارداتی گردو و آجیل به طور کامل متوقف شود و با افزایش تولید باعث صادرات و ارز آوری از طریق فروش این محصول نیز شویم.

رئیس اتحادیه آجیل وخشکبار کشور همچنین با اشاره به موضوع قاچاق گردو، ادامه داد: ایجاد بازار رقابتی گردو علاوه بر اینکه می تواند جلوی قاچاق را بگیرد، می تواند باعث تعادل قیمت و نیز عدم واردات بی رویه محصولات بی کیفیت خارجی شود.

آذربایجان شرقی رتبه سوم تولید گردوی کشور

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در این خصوص با اشاره به اینکه میانگین تولید گردو در آذربایجان شرقی 1.3 تن در هکتار است، گفت: تولید گردو در آذربایجان شرقی از رشد مطلوبی برخوردار بوده تا جایی که رتبه استان در تولید محصول گردو از رده هشتم به سوم و چهارم رسیده است.

سعدالله اسکندری با بیان اینکه شهرستان آذرشهر ظرفیت ها و باغات زیادی برای تولید گردو دارد، گفت: این شهرستان یکی از قطب های اصلی تولید گردو است که محصولات با کیفیتی نیز تولید کرده و به سایر استان ها و کشورها صادر می کنند.

وی با بیان اینکه توجه مسئولان زیربط به بسته بندی مناسب، زمینه عرضه و فروش گردو با قیمت مطلوب و ایجاد زمینه اشتغال زایی بالا در سطح شهرستان را فراهم می کند، گفت: تولید گردو در این استان با توجه به افزایش قابل توجه سطوح باغی آن در 20 سال گذشته به یازده هزار و 500 هکتار رسیده است.

اسکندری همچنین با اشاره به اینکه تامین نهال های پیوندی و ترویج کشت آنها، تعویض تاج درختان به ویژه در درختان کم سن و سال و ترویج سایر عملیات اصلاحی مثل تغذیه درست و بهینه درختان، اصلاح تراکم و هرس، با هدف افزایش کمی وکیفی محصول تولیدی توسط این مدیریت انجام می شود، افزود: در کنار این موارد، برگزاری جشنواره ملی خشکبار در آذرشهر می تواند در شناساندن قابلیت های تولید محصولات خشکباری این منطقه و ارتقا صنعت تولید خشکبار در سطح شهرستان آذرشهر موثر باشد.

با همه این اوصاف می توان به خوبی دریافت که اقداماتی که منجر به افزایش سود برای کشاورزان و حمایت آنها از طرف دولت شود، می تواند باعث افزایش تولید محصول باکیفیت ایرانی شده و همچنین زمینه اشتغال زایی در شهرستان های کوچک و عدم مهاجرت از شهرهای کوچک به کلانشهرها را نیز فراهم کند.

------------------------------------------------------------

گزارش از محمدرضا علی اشرفی

کد خبر 2250148

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =