هزنیه های سلامت از جیب مردم کاهش یابد/ اشکال اجرای پزشک خانواده در مازندران

ساری - خبرگزاری مهر: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور گفت: در اقتصاد بخش سلامت باید جمع درآمد، هزنیه های پرداختی به بیماران و خدمات بیمه ای برابر باشد و هزنیه های پرداخت از جیب مردم کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، داوود دانش جعفری پیش از ظهر یکشنبه در همایش دانشگاه علوم پزشکی مازندران افزود: در خدمات سلامت هر سیاستی در هریک از این بخش ها در بخش های دیگر تاثیر می گذارد و بطور کلی در نظم سلامت تاثیر دارد.

وی با اشاره به اینکه در هر استان باید سیاستهایی را اتخاذ کنیم که با این معادله بخواند و هزنیه های پرداخت از جیب مردم را پایین آوریم اظهار داشت: در سال گذشته در بدترین کشورهای دنیا، هزنیه های پرداخت از جیب انها به 70 درصد رسیده و ما نیز اکنون به این میزان درحال رسیدن هستیم.

وی افزود: در کشورهایی که پزشک خانواده دارند، مدیریت آزاد نیست که قیمت به هر شکلی که بخواهد تغییر کند و ر واقع کار پزشک خانواده این است که اجازه  بالارفتن هزنیه ها را ندهد و اگر نتواند کنترل کند، تذکر می گیرد.

مشاور عالی وزیر بهداشت یادآور شد: بررسی بودجه خانوار سال 91 نشان می دهد که مردم بخاطر افزایش هزینه کمتر به پزشک مراجعه کردند و از سبد سلامت خود چیزهایی را حذف کردند.

دانش جعفری ادامه داد: اگر سال آینده بخواهیم فرضا پرداخت از جیب را به 40 درصد برسانین در واقع نباید افزایش قیمت در خدمات درمانی داشته باشیم، زیرا مجموع نظام سلامت اگر قرار باشد خوب و بدون مشکل عمل کند باید یک هماهنگی بین دست اندرکاران دولتی ودستگاههای بخش دولتی و خصوصی وجود داشته باشد.

دانش جعفری گفت: از 100 واحد هزینه شده در بخش سلامت 40 درصد عمومی و 60 درصد خصوصی است و علی رغم اینکه 300 تا 400 دلار برای هزنیه درمان در ایران درنظر گرفته می شود باز فشار بر مردم است و هزینه های پرداخت از جیب بالاست.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ادامه داد: با برنامه ریزی بهتر و هماهنگی در بخش خصوصی و دولتی می توانیم خدمات بهتری را ارائه دهیم.

اشکال اجرای طرح پزشک خانواده در مازندران

داود دانش جعفری افزود: پزشک خانواده طرحی است که با هدف تامین شاخص های سلامت و خدمات بهتر اجرا شده است و باید بهترین خدمت را ارائه کنیم.

وی افزود: یکی از راهکارهای خوب در ای زمینه این است که ما منویاتمان را از طریق بیمه دریافت کنیم و یکی از مشکلات طرح پزشک خانواده در مازندران این است که فقط یک جنبه پزشک خانواده پرداخته شد و به بقیه جنبه ها بی توجهی شده است، به عنوان نمونه در بخش جذب حمایتهای مردمی و خیران سلامت باید برنامه ریزی شود که استان فارس در این بخش رتبه برتر را دارد.

مشاور عالی وزیر بهداشت ادامه داد: در سال هزنیه ای که برای تربیت یک دانشجوی علوم پزشکی می شود 110 میلیون تومان بدون صرف هزینه های زیربنایی است و باید به جنبه های مختلف توجه شود.
 

کد خبر 2257381

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =