هزار هکتار باغ در کرمانشاه احداث شده است/ کاهش سطح زیر کشت ذرت سياست جهاد كشاورزي

نشاه ـ خبرگزاری مهر: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: به همت كارشناسان اين سازمان و كشاورزان استان در سال جاري یک هزار هکتار باغ جديد احداث شده و يا در كنار باغهاي قبلي توسعه يافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، رئيس سازمان جهاد كشاورزي كرمانشاه در جلسه شوراي هماهنگي مديران با تاكيد بر فرصت كم باقي مانده براي توسعه باغات استان کرمانشاه، اظهار داشت: در استان كرمانشاه هزار هكتار باغ در سالجاري توسعه يافته و احداث شده، 3000 هكتار نيز اصلاح انجام گرفته و 262 هكتار هم جايگزيني باغ هاي جديد به جاي باغهاي قديمي را داشته ايم، كه با توجه به فرصت 20 روزه باقي مانده، بايد حداكثر استفاده را از اين فرصت داشته باشيد.

علی اشرف منصوري گفت: بر اساس هدف گذاري ما بايد سطح باغات از 43 هزار هكتار موجود به حدود 110 هزار هكتار برسانيم و قطعا اين استان با اين همه پتانسيل ظرفيت اين كار را دارد.

وي افزود: در بحث باغباني بايد كشت گياهان دارويي و محصولاتي همچون زعفران و توت فرنگي كه  هم زود بازده بوده و هم ارزش اقتصادي دارند را با جديدت بيشتري پيگيري كنيم.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي كرمانشاه گفت: با توجه به اهميت بحران آب و خشكسالي هاي اخير همچنين كاهش منابع آب هاي سطحي و زير زميني و از طرفي بالا بودن مصرف آب در زراعت ذرت، سياست سازمان جهاد كشاورزي كاهش سطح زير كشت ذرت  در كرمانشاه است.

افزود: اولويت سازمان در ترويج كشت محصولاتي همچون كلزا بوده كه از نظر تناوبي، توليد روغن مورد نياز كشور، مصرف آب كمتر و همچنين درآمد بيشتر نسبت به ذرت ارجحيت دارد.

منصوري در ادامه با اشاره به جذب خط اعتباري مكانيزاسيون تصريح كرد: خوشبختانه با تلاش مجموعه سازمان و همكاري خوب بانك كشاورزي در جذب خط اعتباري مكانيزاسيون رتبه اول كشور را كسب كرديم به نحوي كه از 355 تراكتور سهميه استان فقط 35 دستگاه باقي مانده است.

رئيس سازمان در خصوص مبارزه با علفهاي هرز نيز افزود: در سالهايي كه ميزان بارندگي زياد است طغيان علفهاي هرز و زنگ گندم داريم لذا از تمام مديريتها و كارشناسان مراكز جهاد كشاورزي مي خواهيم كه ضمن حضور دائمي در مزارع و بازديد هاي روزانه، كشاورزان را در مورد زمان مناسب سمپاشي، انتخاب سم مناسب، نوع سمپاش و كاليبره كردن سمپاش ها ياري كنند كه انشاالله مزارع و در نتيجه توليد استان كاهش نيابد.

منصوري با اشاره به زمان استفاده از كود سرك افزود: با بازديدهايي كه از مزارع استان داشته ايم برخي مزارع نياز شديد به كود سرك دارند لذا اطلاع رساني شود كه كود سرك هم اكنون استفاده شود.

وي در پايان در خصوص خريد چغندرقند افزود: اولويت ما كارخانجات داخل استان است و به همكاران توصيه مي كنيم كه از انعقاد قرار داد كشاورزان با كارخانجات داخل استان حمايت كنند.

کد خبر 2257614

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 2 =