هزاران كتاب و مقاله به زبانهاي خارجي درباره امام(ره) در پژوهشكده عرفان نگهداري مي شود

قائم مقام موسسه تنظيم ونشر آثار امام خميني (ره) گفت: چند ين هزار كتاب و مقاله را در زمينه آرا و نظرات عرفاني و فلسفي امام (ره) جمع آوري كرده ايم كه در گروه عرفان پژوهشكده امام خميني نگهداري مي شود .

 حميد انصاري روز گذشته پس از نشست مطبوعاتي قائم مقام موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره ) در پاسخ به پرسش خبرنگار فرهنگي "مهر" درباره  موسسه مطالعاتي تاسيس شده توسط هانري كربن فيلسوف فرانسوي  و پايان نامه هايي كه پس از او در اين موسسه در باره فلسفه و عرفان اسلامي امام(ره) نگاشته شده اند،  گفت:  ما اين آثار را شناسايي كرده ايم و  همچنين در اسپانيا، آفريقا و روسيه نويسندگاني را شناسايي كرده ايم كه در اين رابطه فعاليت مي كنند .
وي با ذكر اين كه اخيرا دو جلد از تقريرات فلسفي امام خميني توسط موسسه به چاپ رسيده است  گفت : يكي ديگر از آثار فلسفي امام (ره) حاشيه بر اسفار اربعه ملاصدرا است كه در دهه هاي 20  و30 شمسي نوشته شده ولي ما به آن دسترسي نداريم . انصاري افزود:  همچنين براي آشنايي بيشتر با انديشه هاي امام ما به تبادل دانشجو ميان پژوهشكده  امام خميني با دانشگاه هاي جهان نيز اقداماتي را انجام داده ايم . درباره آقاي يحيي بونو نيز كه شما ذكر كرديد بايد بگويم كه ايشان مدتي با پژوهشكده همكاري و ارتباط داشتند .  
گفتني است كه امام خميني (ره) در طريق عرفاني و فلسفي خود، بيشتر به عرفان نظري محي الدين ابن عربي و حكمت متعاليه ملاصدرا علاقه داشتند و آثاري كه در عرفان و فلسفه از ايشان باقي مانده است در اين دو مشرب عرفاني و فلسفي نگاشته شده اند. برخي از تاليفات ايشان در اين دو حوزه عبارتند از : تقريرات فلسفي ، تعليقات بر مصباح الانس حمزه فناري، شرح دعاي سحر، سر الصلواه ، آداب الصلواه ، شرح حديث جنود عقل و جهل ، و شرح چهل حديث .

 

 

 

کد خبر 22579

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha