ورامین در معرض بیابان زایی قرار دارد/ اعلام خطر محیط زیست نسبت به حرکت شنهای روان در ورامین

ورامین - خبرگزاری مهر: فرماندار ورامین گفت: شهرستان ورامین به دلیل قرار گرفتن در حاشیه کویر مرکزی همواره مورد تهدید بیابانزایی قرار داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، صبح امروز محسن خوانساری در جلسه ستاد فضای سبز شهرستان ورامین اظهار داشت: منابع طبیعی جزو انفال عمومی و حفظ و حراست از این موهبت الهی بر همه ما واجب است و کلیه انسانها باید در این امر سهیم باشند.

فرماندار ورامین افزود: حفظ محیط زیست برای نسل امروز و آینده یک وظیفه عمومی می باشد و با توجه به صنعتی شدن جوامع، حفاظت از محیط زیست و به ویژه هوا از اهمیت بیشتری برخوردار است و این امر را می توان در روزهایی که به دلیل شدت آلودگی و خطرات پیش رو، ادارات و مدارس در سطح استان تعطیل شد به خوبی درک کرد.

خوانساری گفت: کاشتن درخت امری خداپسندانه است و وارستگاني چون پيامبر اکرم (ص) و حضرت امام جعفر صادق (ع) آن را واجب الاجرا دانسته اند و در پاره اي از احاديث خود به اهميت درخت و درختكاري اشاره کرده اند.

احیای درختان و منابع طبیعی نیاز امروز جامعه است

وی ادامه داد: کاشت درخت و توسعه فضای سبز تنها نباید به روز درختکاری و هفته منابع طبیعی محدود شود بلکه این امر باید در طول سال در دستور کار دستگاه های ذیربط قرارگیرد.

خوانساری اضافه کرد: احیا منابع طبیعی مسئله ای حساس و حیاتی برای جامعه است و مسئولان باید بیش از پیش در این زمینه تلاش کنند و مدیران باید فرهنگ درختکای و افزایش فضای سبز در اولویت کارهای خود قرار دهند چرا که این امر نقش زیادی در کاهش آلودگی هوا دارد.

این مسئول یادآور شد: منابع طبیعی و استفاده از آن متعلق به همه مردم و نسل های آینده است و اگر از منابع طبیعی به درستی استفاده شود، هم زمینه اشتغال زایی را فراهم می کند و هم از نعمت های خدادادی کشور بهره برداری و حراست می شود.

وی گفت: اگر انسانها بدانند وجود درختان و فضای سبز چه ثمراتی دارد هیچگاه به آنها آسیبی نمی رسانند  چه رسد که آنها را قطع و تخریب کنند و اگر هر نفر یک نهال را غرس کند، ده ها میلیون در سال نهال کاشته می شود که تاثیر عمیقی بر طبیعت و پاکی هوا خواهد داشت، لذا باید با توسعه فرهنگ کاشت نهال و نگهداری آن گامی اساسی در گسترش فضاهای سبز برداشت.  

ورامین ظرفیت مناسبی برای توسعه فضای سبز دارد

این مسئول فضای سبز را عامل بسیار مهمی در نشاط اجتماعی دانست و اضافه کرد: منطقه ورامین ظرفیت مناسبی برای توسعه فضاهای سبز، احداث پارک‌ها و بوستان‌ها دارد.

خوانساری ادامه داد: توسعه فضای سبز یک وظیفه عمومی است و تنها به دستگاه‌های اجرایی مربوط نمی‌شود و همه مردم نیز باید در این زمینه تلاش لازم را داشته باشند و هر چه قدر که در این زمینه تلاش کنیم و درخت بکاریم و فضای سبز را توسعه بدهیم باز هم کم است و باید کارهای بیشتری انجام دهیم.

تخلیه نخاله های ساختمانی سیمای شهر را نامناسب کرده است

این مسئول از تخلیه نخاله های ساختمانی در حاشیه شهر به عنوان یک معظل یاد کرد و اظهار داشت: این امر سیمای بصری نامناسبی به برخی از مناطق شهرستان داده و باید به جای این نخاله ها درختانی کاشته شود که ضمن افزایش زیبایی به شهر، از خسارات زیست محیطی نیز بکاهد.

وی تأکید کرد: شهرستان ورامین به دلیل قرار گرفتن در حاشیه کویر مرکزی همواره مورد تهدید بیابانزایی قرار داشته و اقدامات موثر کاشت درخت در حاشیه کویر می تواند از پیشروی کویر و شن های روان نقش مهمی ایفا کند.

خوانساری یادآور شد: محیط زیست نسبت به خطر پیشروی شن های روان در بخش های جنوبی شهرستان اعلام خطر کرده و مسوولین شهرستان باید با ارائه طرح توجیهی مناسب به کمیته برنامه ریزی ، نسبت به جلوگیری از این خطر اقدامات موثری صورت دهند

فرماندار ورامین گفت: عبور کمربندی قم – گرمسار از جنوب شهرستان ورامین بخشی از درختان کویری این منطقه را از بین برده که باید برای کاهش خسارت وارد شده به این درختان چاره اندیشی و اقدام عملی صورت داد.

کد خبر 2258092

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha