سال 93 میزان حوادث جاده ای کاهش چشمگیر خواهد داشت/ برخورد شدید با متخلفان ایام نوروز

کرج - خبرگزاری مهر: جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور با بیان اینکه تجربه ها نشان داده است که اگر بخواهیم می توان به فناوری هایی در حوزه ترافیک برگرفته از دانش بومی دست یافت، تاکید کرد: باید تلاش شود سال 93 سال کاهش حجم چشمگیری از میزان کشته های رانندگی باشد و من با جرات اعلام می کنم این امر امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار مهر، پیش از ظهر چهارشنبه در آیینی با حضور سردار احمدرضا رادان جانشین فرماندهی انتظامی کشور، سردار اسکندر مومنی رئیس پلیس راهور کشور، سردار احمد علی گودرزی فرمانده نیروی انتظامی استان البرز و جمعی از عوامل نظامی و انتظامی استان البرز از دوربین های نظارتی و کنترل سرعت جاده چالوس در ستاد فرماندهی انتظامی البرز رونمایی شد.

سامانه هوشمند ثبت تخلفات رانندگی به منظور اشراف و کنترل بیشتر پلیس بر جاده ها و نظارت، برنامه برای روان سازی ترافیک و آگاهی از وضعیت آب و هوایی در نقاط مختلف جاده در 16 نقطه حادثه خیز از جاده چالوس که بر اساس استانداردها راه اندازی شده است.

این سامانه قابلیت ثبت تخلف سرعت لحظه ای و متوسط، تشخیص رنگ خودرو، تشخیص خودروهای سبک و سنگین،ثبت سرعت خودروهای پلاک مخدوش شده، تردد شماری خودروها و ... را دارد که در دو فاز مطالعاتی و اجرایی دستاوردهایی همچون کاهش تلفات جانی و مالی ناشی از تصادفات، افزایش و پوشش کنترل محورها، مستند سازی و کاهش خطاهای انسانی ور احصا و ثبت جرائم، بومی سازی فناوری ثبت تخلفات، کاهش برخورد پلیس با مردم و ایجاد احساس کنترل و نظارت همیشگی پلیس را پی خواهد داشت.

سالانه 300 میلیون تردد در جاده های البرز انجام می شود

در ابتدای جلسه رونمایی از دوربین های کنترل و نظارت بر سرعت در جاده چالوس سردار احمد علی گودرزی  فرمانده نیروی انتظامی استان البرز با ارائه گزارشی از وضعیت راه ها در استان البرز گفت: روزانه 25 هزار تردد در جاده چالوس در شرایط عادی انجام می شود که این میزان در ایام تعطیل و نوروز به 65 هزارتردد نیز خواهد رسید و امید است با نصب دوربین های پایش با توجه به شرایط ویژه این جاده به لحاظ دارا بودن پیچ های خطرناک، نقاط حادثه خیز و ... که عاملی بر ایجاد حوادث هستند، بتوان شرایط را بهتر از گذشته کنترل کرد.

وی ادامه داد: استان البرز نیم درصد از جاده های کشور را داراست اما سالانه شاهد 300 میلیون تردد است که این امر بر اهمیت توجه به جاده های مواصلاتی البرز بیش از پیش می افزاید.

سردار گودرزی با بیان اینکه امسال میزان تردد در جاده چالوس نسبت به سال گذشته 28 درصد افزایش داشته است، اظهار داشت: با توجه به وجود پیست بین المللی دیزین و تردد اتباع خارجی در این مسیر با درک درستی از واقعیات در طرح خوشایند سازی محل خدمت چهار پاسگاه در این مسیر به منظور کنترل و نظارت بیشتر ایجاد شده است.

18 هزار نفر کشته حوادث رانندگی در امسال

سردار احمدرضا رادان جانشین فرمانده انتظامی کشور نیز در ادامه این آیین با بیان اینکه با تبدیل شدن خودرو از یک کالای لوکس به یک کالای مصرفی میزان حوادث هم افزایش یافت، گفت: در سال 84 میزان کشته های ناشی از حوادث خودرویی حدود 28 هزار نفر بوده و اگر کنترل ها، نظارت ها و برنامه ریزی های پلیس در این حوزه نبود باید امروز گزارش 64 هزار کشته را در پایان سال 92 اعلام می کردیم.

وی ادامه داد: با آغاز نهضت کاهش تلفات و تصافات ناشی از حوادث رانندگی از 28 هزار نفر حادثه دیده در این حوزه امسال شاهد 18 هزار حادثه دیده بودیم که البته این میزان نیز آمار بالایی است که می شود آن را کنترل کرد.

جانشین فرمانده انتظامی کشور تلاش برای کاهش تلفات و سوانح را جهادی بزرگ خواند و گفت: این جهاد متعلق به همه است، نیروی انتظامی، دولت، مجلس، سازمان های دارای ماموریت مستقیم در این حوزه از جمله راه و شهرسازی، هلال احمر و اورژانس، اما باید به یاد داشته باشیم آمار تعداد 18 هزار نفر کشته در سال 92 گاهی بیشتر تلفات یک جنک در طول یک سال است.

سردار رادان تاکید کرد: تجربه ها در این حوزه نشان داده است که اگر بخواهیم می توان به فناوری هایی در حوزه ترافیک برگرفته از دانش بومی دست یافت و باید تلاش شود سال 93 سال کاهش حجم چشمگیری از میزان کشته های رانندگی باشد و من با جرات اعلام می کنم این امر امکان پذیر است.

وی گفت: دولت نیز برای این برنامه نیروی انتظامی قول های مساعدی برای ارائه کمک های ویژه داده است و نیروی انتظامی در نظر دارد در سال 93 تمامی جاده هایی که از نظر حجم تردد و وسعت سهم بسزایی در تلفات دارد تحت پوشش خود قرار دهد.

جانشین فرمانده انتظامی کشور تصریح کرد: پلیس نوروز 93 را ویژه تر از دیگر نوروزها تحت کنترل و نظارت قرار داده و با متخلفان برخورد شدیدتری خواهد شد.

سردار رادان در پایان با بیان اینکه 94 درصد مردم قانون را رعایت می کنند، گفت: تمامی نیروهای انتظامی را به پرکاری در این سال و توجه به ثواب الهی جهاد مقدس پیشگیری از تلفات و تصادفات دعوت می کنم.

کد خبر 2259467

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha