ساحل سالم؛ سین هشتم مسافران بهاری در مازندران

ساری - خبرگزاری مهر: سواحل مازندران در کنار، سیر، سرکه، سمنو، سنجد، سکه، سبزه و سیب به عنوان سین هشتم مسافران بهاری خزر را به خود می خواند.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق آمار بیش از 90 درصد مسافران نوروزی برای بهره مندی از سواحل دریا به مازندران سفر می کنند و سواحل خزر میزبان میلیون ها مسافر بهاری است.

مسئولان استان مازندران با اجرای طرح پاکسازی سواحل در روزهای پایانی زمستان، این مناطق را برای میزبانی مسافران نوروزی مهیا کرده اند و سواحل استان در روز پایانی سال، مملو از حضور مهمانی است که به این مناطق سفر کرده اند.

اجرای طرح ساحل پاک در سرخرود

سید محمد مهدی موسوی نژاد شهردار سرخرود در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به قرابت ایام نوروز وهفته محیط زیست اظهار داشت بااستفاده ازاین دستگاه وهمکاری مردم ومسئولین با آمادگی کامل به استقبال نوروز می رویم.

وی ادامه داد: در حوزه شهری اقدامات خوبی جهت زیباسازی وفضاسازی وتنظیف عمومی دربرنامه های نوروز داشتیم.

شهردار سرخرود با تقدیر از اداره محیط زیست محمودآباد اظهار داشت باهماهنگی اداره محیط زیست وبامشارکت مردم مراسم پاکسازی ساحل درحوزه محیط زیست شهری وحوزه اکوسیستم خودرابخوبی انجام دادیم.

موسوی نژاد بااشاره به اینکه سرخرود دارای سواحلی بوده که از نظر پاکی وتمیزی درشهرهای ساحلی کم نظیر است و با ابرازخرسندی از این برنامه ریزی گفت: تعامل و هماهنگی بین ادارات باعث شد تا جمع کثیری از پرسنل شهرداری، اعضاشورای اسلامی شه ر واصحاب رسانه در این برنامه حضور داشته باشند.

شهردار سرخرود بااشاره به استفاده از یک دستگاه ماشین ساحل روب اظهار داشت: این ماشین می تواند تا عمق 15 سانتیمتر ماسه را از وجود زباله پاک کند. از این دستگاه برای اولین بار دراستان استفاده وباعث شدنسبت به دیگرشهرها ساحلی بکر و تمیز داشته باشیم.

موسوی نژاد با توجه به اهمیت این اداره به برنامه های فرهنگی گفت بدلیل برنامه ریزیهای کلان شهر و شهرداری سرخرود در حوزه فرهنگ باید رفتار مسئولین در این زمینه الگو باشد تا در جامعه نهادینه شود و آن رفتار در گرو تعامل و همت اعضا محترم شورا و شهردار و پا به کاربودن آنهادرحوزه اجرایی بوجود می آید.

ساحل پاک در راستای مسیر سبز اجرایی شد

شهردار سرخرود در پایان با ابراز امیدواری از اینکه گردشگران باخاطره خوشی ازاین شهر مراجعت نمایند عنوان داشت امیدوارم این عزیزان نیز این سنت را ادامه دهند زیرا این شهر و این محیط زیست برای همه ما وبرای آیندگان ماست و باید درحفظ و نگهداری این فضا مراقبت و اهتمام ویژه ای داشته باشیم  ومطمئنا اینگونه کارهای فرهنگی دراولویت برنامه های ماست.

رئیس اداره محیط زیست نوشهر نیز به خبرنگار مهر گفت: کار پاکسازی سواحل خزر در چارچوب تفاهم نامه اجرای طرح مسیر سبز ، ساحل پاک از چند روز پیش و بر اساس برنامه ریزی محلی از سوی اداره محیط زیست و فرمانداری و کارگروه پسماند زباله شهرستان به اجرا گذاشته شد.

حسین عموئی افزود: تفاهم نامه اجرای طرح مسیر سبز، ساحل پاک با هدف پاکسازی چشم اندازهای جاده های شمالی و سواحل دریای خزر از زباله و پسماند بین استانداران استان های البرز ، تهران ، قزوین ، گلستان ، گیلان ، مازندران و رییس سازمان حفاظت محیط زیست امضا شده است.

وی خاطرنشان کرد: با حضور فرماندار محترم نوشهر و  دیگر مسوولان این شهرستان در چارچوب این تفاهم نامه کار پاکسازی سواحل دریای خزر در حوزه این شهرستان را با برگزاری آیین نمادین در ساحل سیترا آغاز کردند.

عموئی افزود: موضوع زباله و پسماند یکی از دغدغه هاست که همچنان به محیط زیست استان لطمه وارد می کند و این تفاهم نامه اخیر می تواند چشم انداز روشنی در جهت رفع معضلات زیست محیطی باشد.

وی خاطرنشان کرد: ارتقای فرهنگ زیست محیطی در جامعه و تعامل همه دستگاه ها در خصوص مسائل زیست محیطی نقش مهمی در اجرای طرح مسیر سبز، ساحل پاک و اجرایی شدن تفاهم نامه اخیر خواهد داشت.

ترویج فرهنگ جمع آوری زباله

ترویج فرهنگ جمع آوری زباله ها در مکان های اسکان مسافران از جمله سواحل از ج اهدفا طرح ساحل پاک است و مدیرکل محیط زیست مازندران در این زمنیه می گوید: باید برای همه نهادینه شود تا مسافران زباله های خود را در سطل های مخصوص و پلاستیک جمع آوری و در یک نقطه جمع آوری کنند.

ناصر مهردادی خاطرنشان کرد:  اگر در مکان های استقرار با مشکل زباله مواجه شدند، از سبد های خاص و پلاستیک های زباله استفاده کنند و در محل منسب دپو کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای جمع آوری زباله و دپوی آن شهرداری ها، فرمانداری ها و دهیاری باید همکاری کنند، افزود: تمام تلاش و سعی مسئولین استانی این است که تمام سواحل، محورهای مختلف به استان و جنگل ها را برای ورود مسافران و گردشگران پاکسازی کنند.

مهردادی اذعان داشت: امروز این برنامه بصورت نمادین در حال برگزاری است باید بدنبال برنامه های پیوسته و مستمر باشیم که این اقدام نیاز به اعتبار دارد.

وی به تشکیل کارگروه تخصصی دراین زمینه و تفاهم نامه بین 6 استان( مازندران، گلستان، گیلان، البرز، قزوین و تهران) اشاره کرد و گفت: با این تفاهم نامه دستورالعمل ها و سازوکارهای مدیریتی در حال طراحی است و امیدواریم با پرداخت اعتبار توسط دستگاههای مرتبط بتوانیم برنامه ریزی درست برای کاهش مشکلات زیست محیطی در سالهای آتی شود.

مهردادی بیان کرد: برای اجرای طرح پاکسازی بصورت مستمر و پیوسته نیاز به اعتبار دارد که از عهده منابع استانی خارج نیست.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری مازندران با اشاره به نعمت های خدادادی که خدا به مردم این استان و کشور داده است، گفت: باید از این طبیعت و زیبایی های آن که با رسیدن بهار جلوه گری می کند، استفاده درست شود.

علیرضا یونسی اظهارداشت: امروز به همراه مسئولین و سازمان های مردم نهاد یک قطره از اقیانوس بیکران مردم باشیم که به طبیعت عشق می ورزند و آن را زیبا، سالم و از زباله ها پاک می کنیم.

همچنین ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران،با اشاره به اینکه تحقق مسیر سبز ساحل مستلزم همکاری دستگاههای مرتبط است، بر پاکسازی حریم راه و توسعه فضای سبز تاکید کرد و گفت: نیاز است تا پروژه کاشت نهال در حریم راهها اجرایی شود.

استاندار مازندران همچنین بر لزوم طرح تفکیک زباله از مبداء در شهرها و روستاهای استان تاکید کرد و گفت: مبادی ورودی و خروجی راههای استان باید از زباله پاکسازی شود و در این راستا تفاهمنامه همکاری زیست محیطی بین شش استان با شعار مسیر سبز ساحل پاک امضاء شد.

وی بهره گیری از ظرفیتهای سمن ها و سازمانهای مردم نهاد را برای اجرای طرح تفکیک زباله از میداء ضروری برشمرد.

مازندران 338 کیلومتر نوار ساحلی دارد.

کد خبر 2259782

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha