دغدغه مسئولان فرهنگی رفع فیلتر فیس‌بوک نباشد/ اقدام برخی مسئولان برای نفوذ جریان انحرافی در فرهنگ

معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مهم ترین اولویت اجرایی شدن شعار «اقتصاد و فرهنگ عزم ملی و مدیریت جهادی» در سال 93 را دوری جستن مسئولان فرهنگی کشور از غفلت‌های دوره گذشته قلمداد و بر این نکته که نباید دغدغه مسئولان فرهنگی کشور رفع فیلتر فیس‌بوک باشد، تأکید کرد.

حمیدرضا مقدم‌فر در گفتگو با خبرنگار مهر درباره های اولویت های اجرایی تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در نامگذاری سال 93 به عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ عزم ملی و مدیریت جهادی» توضیح داد: در همین ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که سال جاری ما یک بدهکاری نسبت به شعار سال 92 که «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی» نام گرفت، داشتیم چراکه با توجه به مبنای نیازها و الزامات نظام جمهوری اسلامی و نقشه راهی که مقام معظم رهبری در این شعار برای ما ترسیم کردند، ما نتوانستیم مانند حماسه سیاسی که خلق کردیم در حماسه اقتصادی موفق باشیم. از همین رو این برای ما یک بدهکاری است که باید در سال 93 و شعاری که رهبر انقلاب بر اجرای آن تاکید داشتند فعالیت های زیادی را انجام دهیم .

وی ادامه داد: اینکه چرا مقام معظم رهبری بر موضوع فرهنگ در شعار سال 93 تاکید ویژه‌ای داشته‌اند، موضوع بسیار ارزشمند و مهمی است که باید دلایل آن را بدانیم. اینکه چرا اقتصاد و فرهنگ باید همراه با عزم ملی و مدیریت جهادی باشد نیز موضوع بسیار مهمی است که به اعتقاد من نامگذاری آن توسط رهبر عزیزمان به 2 دلیل ارتباط پیدا می‌کند. اول اینکه موضوع فرهنگ یکی از مهم ترین دغدغه هایی است که مقام معظم رهبری همواره در سخنرانی ها و دیدارهایشان به آن تأکید ویژه ای داشتند و دوم غفلت هایی است که در این زمینه از سوی مسئولان فرهنگی کشور طی سالهای اخیر انجام گرفته است.

معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: متاسفانه این غفلت ها یکی از منافذی است که دشمنان انقلاب از آن برای رخنه استفاده کرده‌اند. غفلت فضایی را برای نفوذ باز می کند که ابزار فرهنگی مانند سینما، کتاب، انواع رسانه ها و ادبیات یکی از بهترین و موثرترین محل‌ها برای رخنه‌اند و شاید یکی از دلایل این رخنه و نفوذ غفلتی باشد که تاکنون مرتکب آن شده ایم. این در حالی است که در تمام این سالها یکی از اصلی ترین رهنمودهایی که مقام معظم رهبری به مردم ارائه می دادند موضوعات فرهنگی بود. ایشان همواره به موضوعات و دغدغه هایی که در حوزه فرهنگ وجود دارد تذکر می دادند اما متاسفانه مسئولان در این زمینه غفلت می کردند و هنوز تصور می کنم برخی از مسئولان به این غفلت ادامه می دهند.

مقدم‌فر در ادامه صحبتهای خود با اشاره به نقشه مهندسی فرهنگی کشور یادآور شد: خوشبختانه نقشه مهندسی فرهنگی کشور مدتی است بر مبنای فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب و قوانین بالادستی نظام در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده و می تواند یکی از بهترین و روشن ترین ابزار برای تحقق شعار ارزشمند سال 93 یاری‌گر ما باشد. ضمن اینکه در این 3 دهه و نیمی که از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد فرمایشات رهبرمان به قدری روشن و واضح است که می تواند موجب جلوگیری از هر غفلتی شود.

این کارشناس مسائل فرهنگی تصریح کرد: متاسفانه ما به جای حل موضوعات و دغدغه های اصلی مان مانند سبک زندگی ایرانی اسلامی که یکی از مهم‌ترین موضوعات فرهنگی ماست و اتفاقا باید به شدت مراقب نفوذ فرهنگ زندگی غربی در این جریان باشیم، دغدغه ای نداریم. اما رفع فلیتر فیس بوک می شود دغدغه اصلی مسئولان ما. اینها یعنی غفلت یعنی راه را اشتباه رفتن. مسئولان فرهنگی دولت و کسانی که بودجه در اختیار دارند، در حوزه تصمیم گیری های فرهنگی نقش موثری دارند و برای فعالیتهای فرهنگی آنها هستند که مجوز می دهند، باید بدانند که راه را اشتباه رفتن همان غفلت است.

وی ادامه داد: نگرانی هایی که حضرت آیت الله خامنه‌ای در فرمایشات قبلی خود و حتی پیام نوروزی خود پیرامون عرصه فرهنگ داشتند دغدغه هایی است که احساس می کنم غفلت مسئولان فرهنگی موجب پدید آمدن این وضعیت شده است. همین موضوع هم به خودی خود باعث رخنه و نفوذ دشمنی می شود که بی صبرانه منتظر نفوذ و شناختن غفلت هاست. بنابراین به نظر من آنچه باید در سال 93 به عنوان مهم ترین اولویت مسئولان فرهنگی کشور قرار گیرد، شناسایی منافذ رخنه دشمن و عرصه‌هایی است که آنها با استفاده از غفلت ها نفوذ کرده‌اند و ما باید آنها را مسدود کنیم.

معاون فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به مولفه های دیگر تحقق شعار سال 93، تاکید کرد: کاری که باید درمرحله دوم انجام دهیم تکان اساسی به مسئولانی است که هم اکنون در غفلت هستند و ما باید آنها را از بسیاری موضوعات هوشیار کنیم. البته برخی از اینها هستند که غفلت ندارند و عامدانه موجب نفوذ یک جریان انحرافی در عرصه فرهنگی می شوند که اینجا باید با آنها مقابله کرد. همانطور که ما در عرصه بیماری‌ها و نفوذ ویروس‌ها به بدن انسان برای حفظ سلامتی مقابله می کنیم، نباید بگذاریم فکر و اندیشه مردم نیز آلوده شود.

مقدم‌فر افزود: بعد از این کارهایی که به آن اشاره کردم و مسئولان هم بخش مهمی از آن را تشکیل می دهند، کارهایی ایجابی است که متضمن آن تلاش جهادی و انگیزه برای ایجاد یک تحول فرهنگی است. انقلاب ما قبل از هر موضوعی با عنوان یک انقلاب فرهنگی بنا گذاشته شده است. موضوعی که متاسفانه در دهه‌های اخیر مورد غفلت قرار گرفته و متاسفانه با تغییر دولت ها نیز با چالش هایی مواجه شده که باید بیشتر از اینها مورد بررسی قرار گیرند.

این کارشناس مسائل رسانه گفت: متاسفانه به دلیل شرایطی که به واسطه تغییر دولت ها صورت گرفته، افرادی مترصد فرصتهایی بودند تا از غفلت ها استفاده کرده و به بخش فرهنگ نفوذ پیدا کنند. ما در سال 93 باید از این غفلت ها دور باشیم و همانطور که در سال 92 حماسه سیاسی را با حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن و حضور حماسی انتخابات ریاست جمهوری خلق کردیم، در سال جدید نیز خالق یک حماسه فرهنگی مبتنی بر فرمایشات رهبر انقلاب باشیم.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به سفر اخیر مقام معظم رهبری به مناطق عملیاتی جنوب کشور و سخنرانی ایشان در جمع کاروان‌های «راهیان نور»، تصریح کرد: همانطور که رهبر انقلاب هم اشاره کردند دوران دفاع مقدس گنجینه بسیار ارزشمندی است که هنوز با گذشت بیش از 2 دهه ارزش آن برای ملت ایران کم نشده است. اما آیا ما توانسته ایم در عرصه فرهنگ حق مطلب را در این زمینه و سرمایه عظیمی که در اختیار داریم ادا کنیم؟ اساسا تاکنون چند کار فاخر را توانسته ایم تولید کنیم که تاثیرگذار باشند؟ متاسفانه این زمینه با وجود فرصت های زیادی که داشتیم، مورد غفلت قرار گرفته است.

مقدم فر با بیان اینکه بر این باورم که همزمان با کار ایجابی به عنوان یک اولویت، باید جلوی نفوذ ها را بگیریم، تأکید کرد: در راس همه غفلت ها این مسئولان هستند که باید با مدیریت جهادی خود به تحقق شعار سال 93 کمک کنند. مردم ما با عزم ملی خود در سال گذشته نشان دادند که همراه این نظام بوده و هستند. آنها علیرغم تلاش دشمن که تلاش کرد روحیه استکبار ستیزی ملت ما را کاهش دهد، مقتدرانه در تمام رویدادهای انقلابی ما حضور پیدا کردند و باز هم باعث شکست دشمن شدند.

این مدرس دانشگاه در بخش پایانی صحبتهای خود تصریح کرد: حتم داشته باشید عزم ملی در مردم شریف ایران وجود دارد اما عزم ملی و مدیرت جهادی باید در بین مسئولان فرهنگی کشورمان به وجود بیاید که انتظار ما از آنها انتظار مدیریت جهادی است که امیدوارم در سال 93 شاهد تحقق آن در بین همه نهادهای مرتبط با موضوع فرهنگ باشیم.

کد خبر 2261862

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =