تهیه کنندگان اصفهان به بودجه های دولتی دسترسی ندارند

اصفهان - خبرگزاری مهر: مدیر عامل موسسه سینمایی نمای باز سپاهان گفت: تهیه کنندگان تهران پایتخت نشین هستند و به بودجه های صدا و سیما و دولت دسترسی دارند.

حمید محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب اظهار داشت: تهیه کنندگان اصفهان به دلیل دسترسی نداشتن به این بودجه ها، از سرمایه گذار خصوصی استفاده می کنند که مشکلات زیادی دارد، چون سرمایه گذار به برگشت سرمایه اش اهمیت می دهد و گاه انتظار بازی در کار را هم دارد.

وی افزود: عوامل سینمایی اصفهان از لحاظ سطح کاری دست کمی از عوامل تهران ندارند، اما کسانی که اسم تهران را یدک می کشند، چند برابر اصفهانی ها دستمزد دارند و بازخورد فعالیت های آن ها بیشتر است و به همین دلیل تهیه کننده های اصفهانی باید هزینه کنند و عوامل تهرانی هم بیاورند.

محمدی بیان داشت: اگر در یک اثر، قصه، لوکیشن و فضا بومی و متعلق به شهر خودمان باشد، نیازی به عوامل تهرانی نیست. از طرف دیگر شبکه های سراسری به ندرت تولیدات استانی را می خرند و از ما می خواهند آن ها را به مرکز سیمای استان خود بفروشیم، اما مراکز استانی هم معمولا یا بودجه ندارند یا بودجه آن ها تمام شده است.

وی ادامه داد: قیمت های خرید هم بسیار متفاوت است. برای مثال شبکه سه، یک اثر را با قیمتی بیش از دو برابر قیمت پیشنهادی شبکه اصفهان می خرد. در نتیجه تهیه کننده مجبور می شود برای سود مالی بیشتر، آن را به تهران بفروشد و به همین دلیل سعی می کند عوامل اصلی و قصه متعلق به تهران باشد تا بتوان فیلم را به شبکه سراسری ارائه داد.

این تهیه کننده اصفهانی عنوان داشت: در این گونه آثار گرچه لوکیشن و برخی بازیگران اصفهانی هستند، اما اسم کوچه ها و پلاک های ماشین ها را مشابه تهران تصویر می کنیم، پلان های نمای شهر تهران را در اثر می گنجانیم و بازیگران بدون لهجه صحبت می کنند.

وی ابراز داشت: باید توجه کرد که بازیگران اصفهانی از بعضی بازیگران اسم و رسم دار هم بهتر بازی می کنند، اما استفاده از بازیگران تهرانی برای نقش های اصلی از لحاظ مالی بیشتر برای تهیه کننده جواب می دهد و به برگشت هزینه های او کمک می کند.

مدیر عامل موسسه سینمایی نمای باز سپاهان گفت: درصد زیادی از افراد معتبر بدنه سینمای ایران در تهران، اصفهانی هستند، اما نمی توان امیدوار بود اصفهان در زمینه سینما ترقی کند. گرچه اصفهان بعد از تهران پرکارترین شهر سینمایی ایران است، اما فعالان سینمایی آن، وقتی به سطح کاری قابل قبولی می رسند، برای ادامه کار به تهران مهاجرت می کنند و ما نیروی های خوب خود را این گونه از دست می دهیم.

وی افزود: بعضی ها از قدیم در اصفهان کار کرده اند و به دلیل این که افراد جدیدی به این عرصه وارد نشده اند، آن ها هنوز در حال فعالیت هستند و در نتیجه سطح آثار تصویری اصفهان پایین مانده است. با این وجود در چند سال گذشته تحولات خوبی در این زمینه رخ داده است.

محمدی بیان داشت: فیلمنامه تله فیلم "شاید آنجا" که میلاد جرموز، کارگردان اثر آن را نوشته و اخیرا در دفتر ما تولید شد، با آثار مذهبی رایج متفاوت است و در آن، نگاه متفاوتی به مذهب، خدا و آخرت شده است.

وی ادامه داد: قصه این فیلمنامه، خاص و پیچیده است و به اتفاقاتی می پردازد که برای چند شخصیت می افتد و آن ها ناخواسته در سفری باهم رودررو می شوند و طی آن، اعتقاد به خدا را لمس می کنند.

این تهیه کننده اظهار داشت: پیش تولید این فیلم 20 روز طول کشید، چون 80درصد فیلمنامه در لوکیشن کویر رخ می داد و باید کویری را انتخاب می کردیم که از چهار طرف، منظره کویر در آن دیده شود و در نهایت کویر روستای زواره برای این کار انتخاب شد.

وی ابراز داشت: فیلمبرداری طبق برنامه ریزی 15 روز طول کشید که یکی ، دو روز در اصفهان، یک روز در زواره و بقیه در کویر بود و به هنگام فیلمبرداری در کویر هم، تامین امکانات برای یک گروه 40 نفره کار سختی بود.

مدیر عامل موسسه سینمایی نمای باز سپاهان عنوان داشت: این فیلم به عنوان یک تهیه کننده و دفتر سینمایی برای ما مهم بود، چرا که با وجود نداشتن جنبه درآمدزایی، به دلیل قصه خاص آن، هزینه زیادی دربرداشت و تولید آن با وجود سختی های خاص نورپردازی بیابان، هماهنگی جرثقیل های بزرگ و برق رسانی در کویر فوق العاده سخت بود.

وی گفت: قرار بود تدوین و صداگذاری اثر همزمان با تولید انجام شود، اما به دلیل جلوه های ویژه آن و دوری لوکیشن از شهر، تدوین و صداگذاری به بعد از فیلمبرداری موکول شد و یک ماه طول کشید.

محمدی افزود: افتخار این کار این است که کلیه عوامل آن اصفهانی بودند و کار فوق العاده خوب و راضی کننده از آب درآمد.

کد خبر 2265994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =