زره شوران نردبانی به سوی پیشرفت و تعالی/ طلایی که سودی برای مردم ندارد

ارومیه - خبرگزاری مهر: آذربایجان غربی با وجود دارا بودن معادن غنی کانسنگ طلا صدرنشین جدول تولید این فلز با ارزش در کشور بوده ولی بزرگترین کارخانه استحصال طلای خاورمیانه در تکاب غرق در مشکلات اعتباری و پیمانکاری بوده و تا کنون بارها شاهد بدقولی مسئولان برای افتتاح این مجموعه بوده ایم.

به گزارش خبرنگار مهر، معدن طلای آق دره در 30 کیلومتری شهرستان تکاب و 15 کیلومتری مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری تخت سلیمان در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و بعد ازمعدن موته اصفهان بعنوان دومین معدن طلای کشور و یکی از معادن بزرگ طلای خاورمیانه محسوب می شود.

این کارخانه برای فعالیت بیش از 30 تن ذخیره قطعی طلا فعالیت می کند، پروانه بهره برداری از این معدن در سال 1378 به مدت 15 سال صادر شده است در حالی فعالیت معدن طلای آق دره متوقف شده که بمدت سه سال دیگر و تا سال 1393 اجازه بهره برداری و استخراج از این معدن وجود دارد.

فعالیت کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویا زرکان در جوار معدن طلای آق دره از سال1383 با سرمایه ای بالغ بر بیست میلیون دلار و با بکار گیری 750 نفر از کارشناسان ، متخصصان حوزه استخراج و استحصال طلا و کارگران و کارکنان دیگر در شهرستان تکاب آغاز شد.

علاوه بر معدن طلای آق دره ، معدن طلای زره شوران تکاب با ذخیره هفت میلیون تن کانسنگ طلا با عیار 5.8 گرم در تن بعنوان بزرگترین معدن طلای خاورمیانه در شهرستان تکاب در انتظار بهره برداری است.

در معدن طلای زره شوران تکاب با سابقه باستانی، شناسایی، حفاری زیاد و با اهمیت و عیار قابل ملاحظه نسبت به معدن طلای آق دره تا کنون عملیات استخراج و استحصال طلا با گذشت سالیان متمادی صورت نگرفته، و این در حالی است که  عملیات احداث کارخانه طلای زره شوران تکاب با 720میلیارد ریال و 11میلیون یورو هم اکنون حدود 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ولی با این وجود به دلیل مشکلات پیمانکاری، کمبود اعتبار لازم برای تکمیل طرح و مشکلات فنی هنوز با وجود اینکه مسئولان طی سال گذشته بارها وعده افتتاح این طرح بزرگ ملی را داده بودند، مردم منطقه شاهد افتتاح طرح نبوده و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان بازدید از روند اجرای طرح خبر از اتمام و بهره برداری از کارخانه طلای زره شوران تکاب را تا پایان نیمه اول امسال می دهد.

آذربایجان غربی قطب طلای کشور/ تکاب بی نصیب از طلای منطقه

کارخانه طلای زره شوران تکاب، بعنوان نیاز اصلی شهرستان برای فرآوری این فلز گرانبها بوده که مقرر شده با راه اندازی این واحد ارزش افزوده ناشی از فرآوری طلای استخراجی برای اجرای طرحهای توسعه منطقه هزینه می شود.

معدن طلای زره شوران به عنوان بزرگترین معدن طلای خاورمیانه در 39 کیلومتری تکاب واقع شده که 11 میلیون تن ذخیره طلا با عیار 7.9 دهم گرم در تن بوده و 88 تن طلا و 2 تن نقره خالص از این معدن قابل استحصال است.

آذربایجان غربی با دارا بودن معادن غنی کانسنگ طلا صدرنشین جدول تولید این فلز با ارزش در کشور محسوب می شود که در حال حاضر میزان ذخایر طلای مناطق معدنی آذربایجان‌غربی به 100 تن می‌رسد و این در حالیست که با ادامه فعالیتهای اکتشافی در شهرستانهای ماکو،‌ سلماس،‌ شاهین‌دژ و سردشت میزان ذخایر افزایش می یابد.

آذربایجان غربی رتبه نخست کشور را از نظر ذخایر و تولید طلا در اختیار دارد و با ساخت واحد فرآوری و استحصال طلا در معدن زرشوران تکاب، سالانه سه هزار و 600 کیلوگرم شمش طلا و بیش از یکهزار و 200 کیلوگرم نقره تولید می‌شود.

یک معدن بزرگ طلای "آق دره" در تکاب وجود داشته که عیار کانسنگ آن نزدیک به پنج گرم در هر تن بوده و می تواند سالانه بالغ بر 2.2 تن طلا تولید کند، معدن طلا و نقره " باریکای" سردشت و "خرابه"' پیرانشهر که اخیر شناسایی شده اند با اندیس های معدنی قابل توجه موقعیت استان به لحاظ تولید فلزات گرانقیمت را به نحو چشمگیر تقویت می کند.

علاوه بر این معادن، در شهرستانهای ماکو، سلماس، شاهین دژ و محدوده های دیگری از شهرستان تکاب رگه های معدنی طلا و نقره یافت شده که در صورت بهره برداری از این معادن آذربایجان غربی به رتبه های جهانی در تولید طلا و نقره دست می یابد.

تولید سالانه 3 تن شمش طلا در آذربایجان غربی

نتایج به دست آمده از عملیات اکتشافی ایمیدرو، نشان می‌دهد معدن طلای شهرستان تکاب با عیار 5.81 گرم در تن از چهار میلیون تن ذخیره قطعی برخوردار بوده و میزان ذخیره احتمالی این معدن تکاب به هفت میلیون تن نیز می ‌رسد.

با بهره برداری از معادن طلا و نقره، آذربایجان غربی به قطب تولید و فرآوری صنایع جنبی این رشته از قبیل ساخت طلای تجارتی پلی متال تبدیل می کند.

در این راستا عملیات اجرایی احداث کارخانه استحصال و فرآوری طلای زرشوران تکاب از مرداد 90 آغاز شده است و این معدن  بزرگترین ذخیره طلای کشف شده در کشور است، کارخانه استحصال و فرآوری طلای زرشوران در 40 کیلومتری تکاب و 15کیلومتری مجموعه باستانی " تخت سلیمان" احداث می‌‌شود.

معدن طلای زرشوران تکاب پس از معدن طلای آق‌دره دومین معدن طلای تکاب محسوب می شود که به لحاظ عیار بالای طلا و ذخیره قابل توجه کانسنگ طلا جزء معادن بزرگ و با ارزش طلای کشور است.

کارخانه طلای زره شوران تکاب نیمه اول امسال به بهره برداری می رسد

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران روز سه شنبه در جریان بازدید از معادن تکاب در گفتگو با خبرنگار مهر از آماده افتتاح شدن کارخانه طلای زره شوران تکاب طی نیمه اول امسال خبر داد و گفت:‌ مشکلات نقدینگی و پیمانکار از مشکلات این طرح بوده و این طرح که یکی از بزرگترین معادن دنیاست با جمع بندی و رفع مشکلات پیش بینی می شود در نیمه اول امسال افتتاح شود.

کرباسیان با اعلام اینکه باعملیاتی شدن کارهای اکتشافی جدید ذخایر معدنی کشور تا دو برابر افزایش می یابد، اعلام کرد:‌میزان ذخایر معدنی قطعی کشور هم اکنون به حدود 700 میلیارد تن می رسد که با شروع کارهای اکتشافی جدید در 200 هزار کیلومتر از محدودهای معدنی پیش بینی می شود میزان ذخایرتا 2 برابرافزایش یابد.

وی با عنوان اینکه ازکارهای اکتشافی جدید تا کنون نزدیک به 60 هزارکیلومترعملیاتی شده، اضافه کرد: تکمیل و افتتاح طرحهای نیمه تمام و فعال کردن طرحهای نیمه فعال و غیر فعال از اولویتهای اصلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بوده که مشکلات نقدینگی ارزی و مشکلات تولید از جمله مشکلات این واحدها و طرحها بوده و دولت تلاش میکند این مشکلات را بزودی برطرف و چرخ تولید را فعال تر کند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به بازدید اخیر خود از معدن سرب وروی انگوران زنجان افزود: توسعه طرحهای اکتشافی این منطقه با تامین اعتبارات مناسب و بهرهبرداری از معادن فلورین و سنگ تراورتن که مجوز محیط زیست نیز برای آنها صادر شده از تصمیمات اتخاذ شده برای این منطقه است.

وی با بیان اینکه برای جلوگیری از اتمام ذخایر معدن انگوران،معدن سرب و روی مهدی آباد در چند سال آینده جایگزین این معدن خواهد شد افزود : قرار داد مقدماتی آغازعملیات اجرایی اکتشاف معدن مهدی آباد با گروه استرالیایی – عمانی امضا شده است که امیدواریم در ماه آینده قرارداد قطعی آن منعقد وعملیات اجرایی آن آغاز شود.

به هر روی کارخانه طلای زره شوران تکاب یکی از اولویتهای اصلی منطقه بوده که امید می رود دولت تدبیر و امید با اختصاص اعتبار مورد نیاز برای اتمام طرح، زمینه اشتغال برای 2 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را فراهم تا شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی منطقه نیز باشیم.

.........................................

گزارش از الناز ملک زاده

کد خبر 2291056

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =