اعضاي شوراي همكاري خليج فارس امروز دوشنبه خواستار اعطاي نقش محوري به سازمان ملل متحد در عراق شدند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري فرانسه ، اين درخواست در پي ارائه پيش نويس قطعنامه آمريكا به شوراي امنيت در مورد تشكيل نيروهاي بين المللي در عراق مطرح شد.
در بيانيه پاياني نشست وزيران امور خارجه شوراي همكاري خليج فارس كه امروزدوشنبه  در جده صادر شد  آمده است، شوراي همكاري خواستار اعطاي نقش محوري به سازمان ملل متحد در امور سياسي اقتصادي و امنيتي عراق است .
وزيران امور خارجه عضو شوراي همكاري خليج فارس در اين بيانيه ابراز اميدواري كردند كه سازمان ملل مسوليت حفظ امنيت وثبات عراق را بر عهده بگيرد .
وزيران امور خارجه شوراي همكاري خليج فارس در بيانيه خود از نبود امنيت و بي ثباتي در عراق ابراز نگراني كرده ولي  هيچ اشاره اي به مساله اعزام نيروهاي حفظ صلح به عراق كه خواسته آمريكا است ، نكردند.
وزيران امور خارجه شوراي همكاري خليج فارس با استقبال از تشكيل شوراي حكومت انتقالي و دولت موقت عراق آن را گامي مثبت در اين كشور عنوان كردند.وزيران امور خارجه عضو شورا ي همكاري  ابراز اميدواري كردند تشكيل اين دو نهاد در عراق ، باعث تسريع در ايجاد حكومت قانوني داراي حاكميت واستقلال و وحدت ارضي شود.
شوراي همكاري خليج فارس همچنين حمله به مقر دفتر سازمان ملل در بغداد و انفجار خونين نجف اشرف را كه به كشته شدن دهها تن ازجمله آيت الله محمد باقر حكيم رييس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق منجر شد را محكوم كرده و آن را تلاشي براي متزلزل كردن امنيت وثبات در عراق و ايجاد شكاف و تفرقه  در صفوف مردم اين كشور اعلام كردند.
شوراي همكاري خليج فارس كشورهاي عربستان ، امارات ، قطر، عمان ، بحرين و كويت  را شامل مي شود .

کد خبر 22936

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha